Į mokyklas atkeliauja konkursas „Švari kalba – švari galva“

Publikuota: 2014 m. kovo 5 d. trečiadienis

Jaunimas ir vėl raginamas pasitikrinti savo gimtosios kalbos žinias prie kompiuterio septintajame nacionaliniame moksleivių konkurse „Švari kalba – švari galva“.

Šiemet konkursas dalyvius pasitinka atsinaujinęs. Prakalbinti kompiuterį lietuviškai kviečiami ne tik Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų 6–10 klasių moksleiviai, bet ir užsienio šalyse lietuviškas mokyklas lankantys jaunuoliai. Norintys dalyvauti konkurse  iki kovo 7 dienos  turi registruotis interneto svetainėje www.lituanika.lt.

Pasak konkurso organizatorių, nors per septynerius metus renginio platinamu lietuvybės virusu jau užsikrėtė kelios dešimtys tūkstančių moksleivių, pagunda dirbant kompiuteriu, rašant trumpąsias žinutes ar elektroninius laiškus vartoti ne lietuviškus rašmenis bei taisyklingą gimtąją kalbą, o įvairiausius trumpinius, darinius, svetimus ženklus staiga nedingsta. Tai ypač svari priežastis konkursui gyvuoti toliau, keisti jaunimo požiūrį, kad lietuvių kalba yra nepatogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis.  

„Jau ne vienus metus tiek įvairios Lietuvos institucijos, tiek visuomenės autoritetai kalba apie tai, kad prastėja jaunosios kartos raštingumas. Užsienio mokyklose situacija kiek kitokia, mat lietuviškų mokyklų, esančių ne Lietuvos teritorijoje, pagrindinis tikslas – kad vaikai nesiliautų kalbėję savo senelių, prosenelių kalba, kad gebėtų gyvąją tradiciją perduoti ateities kartoms. Savaime suprantama, tarpusavyje jie, kaip ir visi jaunuoliai, bendrauja trumpiniais, kalba šiuolaikiniu folkloru, tačiau geba vartoti taisyklingai ir tokią archajišką kalbą. Labai džiaugiuosi tuo, jog, gyvendami ir mokydamiesi Vokietijoje, lietuvių vaikai gali laikyti lietuvių kalbos abitūros egzaminą. Baigę mokyklą, jie išsibarsto po visą pasaulį, kai kurie grįžta į Lietuvą. Tačiau savos kalbos mokėjimas išlieka, kaip sakė vienas klasikas, „iki pačių kaulų smegenų“, – apie savo auklėtinių požiūrį į gimtąją kalbą pasakojo Vokietijoje veikiančios Vasario 16-osios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Birutė Augustanavičiūtė.

Pasak pedagogės, galimybė dalyvauti konkurse „Švari kalba – Švari galva“ gimnazistams leis dar labiau priartėti prie savo tautinio identiteto, pajusti kalbą būtent tokią, kokią ją vartoja bendraamžiai Lietuvos mokyklose.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »