Jauno lietuvio architekto rankose – pasaulinis apdovanojimas už inovaciją tvarios architektūros srityje

Publikuota: 2012 m. balandžio 4 d. trečiadienis

Viename svarbiausių pasaulyje tvarios architektūros ir statybos apdovanojimų „Holcim Awards 2012“, lietuvio architekto Povilo Čepaičio ir jo bendramokslių išrasta plastiškų betono elementų gamybos sistema apdovanota trečiąja vieta kategorijoje „Už inovacijas“.

Šveicarijos betono gamintoja kompanija „Holcim“ apdovanojimų už tvarią architektūrą konkursą organizuoja nuo 2005 m. Kas 3 metus vykstančio konkurso tikslas – išrinkti projektus, kurie praplečia supratimą apie tvarią statybą, propaguoja fizinės, socialinės aplinkos kokybę bei ekonominį racionalumą, o tuo pačiu architektūros estetinę kokybę. Konkurse apdovanojami tvarios architektūros projektai, realizuoti pastatai, o specialioje kategorijoje – technologinės inovacijos. Šiemetiniam „Holcim“ konkursui buvo pateikta apie 6000 projektų iš 146 šalių.

Trečiosios vietos apdovanojimą ir 15 000 JAV dolerių premiją Architektūros Asociacijos Architektūros mokykloje (AA School of Architecture), Londone magistro studijas baigęs P.Čepaitis kartu su bendramoksliais LLuis Enrique, Diego Ordoñez ir Carlos Piles gavo už savo baigiamąjį magistro darbą – efektyvią sistemą „Cast on Cast“ sudėtingos geometrijos betoniniams elementams gaminti.

Pasak P.Čepaičio, šiuolaikinėje architektūroje itin dažnai naudojamos plastiškos kompiuterinėmis programomis sukurtos formos, kurias, deja, iki šiol įgyvendinti yra sudėtinga ir brangu. P.Čepaičio ir jo bendramokslių komanda, vadovaujama dėstytojų Yusuke Obuchi (Japonija) ir Rob Stuart–Smith (Australija) ėmėsi iššūkio sukurti efektyvų, tvarų ir universalų metodą netradicinių formų architektūrai realizuoti.

Sistemą „Cast on Cast“ sudaro 2 dalys: analitinė–matematinė ir realizacijos. Pirmojo – parametrizavimo – proceso metu, naudojantis suprogramuoti algoritmu, architekto suprojektuotas trimatis paviršius suskaidomas į smulkius analogiško dydžio komponentus (paneles, plyteles, fasadines plokštes) taip, kad juos būtu galima sudėti vieną ant kito į kompaktiškus „bokštus“.

Komponentus apibrėžiančios koordinatės persiunčiamos kompiuteriu valdomam robotui mašinai. Pagaminus pirmąjį elementą, ant jo liejama klampi medžiaga (cementas, molis, polimerai ar pan.) ir formuojamas antrasis, ant kurio – trečiasis ir t.t. Visi išlieti komponentai kompaktiškais bokštais gabenami į statybos aikštelę ir joje surenkami.

Tarptautinei žiuri imponavo ne tik sistemos „Cast on Cast“ suteikiama galimybė įgyvendinti ambicingų formų dizainą, bet ir tai, jog projektavimo, gamybos ir statybos proceso metu itin racionaliai naudojami medžiagų ir ekonominiai resursai.

Metodas „Cast on Cast“ jau išbandytas ir realybėje – bendradarbiaujant su Ispanijos architektais „GGLab“, 2011 m. rudenį buvo sukurtos ir pagamintos lenktos keraminės plytelės paviljono podiumui.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »