KTU „EDU Lab“ – dėstytojų eksperimentams skirta erdvė

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 21 d. pirmadienis

„Laboratorija – tai nebūtinai tik mėgintuvėlių ir mokslinės įrangos „prikimšta“ patalpa. Visų pirma, tai vieta, kurioje laukiamos naujos idėjos, atliekami įvairūs tyrimai, bandymai. Todėl ir naujasis dėstytojų edukacijai skirtas KTU centras yra simboliškai pavadintas „EDU_Lab“ (išvertus iš anglų kalbos – ugdymo laboratorija, – red. past.)“, – sako Kauno technologijos universitete (KTU) kuriamos „EDU_Lab“ kūrėjai.

Projekto viziją pristatantys mentoriai pabrėžia, kad KTU „EDU_Lab“ – tai nauja erdvė eksperimentuoti ir tobulėti tiek jiems patiems, tiek dėstytojams.

Į mokymo, mokymosi ir dėstymo meno laboratoriją susibūrė aktyvūs, motyvuoti, siekiantys pažangos dėstytojai iš trijų KTU fakultetų: Marija Sabaliauskienė, Audronė Daubarienė, Jurgita Barynienė, Gintarė Edintaitė, Audronė Gedžiūtė ir Raimunda Česonienė iš Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF), Asta Daunorienė iš Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF), Ramūnas Kubiliūnas iš Informatikos fakulteto (IF) ir profesionalus praktinių mokymų lektorius Andrejus Račkovskis.

Modernios didaktikos grupė rengs konsultacijas, padės dėstytojams kaupti naujausias žinias apie dėstymą, iš naujo atrasti tai, kas buvo primišta per ilgametę dėstymo praktiką, skatins dalintis gerąja patirtimi, vykdys praktinius užsiėmimus. Visa tai mentorių komanda sieks daryti kartu su dėstytojais, dalyvausiančiais KTU „EDU_Lab“ veiklose.

Daugiau nei informacijos pateikėjas

Paklausus, kodėl prisijungė prie KTU „EDU_Lab“ projekto, dėstytojų mentoriai vieningai atsakė, jog kilo poreikis atsinaujinti patiems, kaip specialistams. Iš naujo atgaivinti dėstymo įgūdžius itin svarbu ir siekiant didinti studentų motyvaciją.

KTU „EDU_Lab“ vadovės Nijolės Putrienės įsitikinimu, šiandieninis studentas nori greito rezultato, jis turi matyti savo įgyjamų žinių naudą čia ir dabar. „Tai turėtų suprasti ir dėstytojas. Jeigu dėstytojas save matys tik taip informacijos pateikėją, jis tikrai nebus įdomus studentams“, – sakė N. Putrienė. 

Šiandieninis dėstytojas turi būti studentų vedlys, mentorius ir patarėjas tam, kad studentai nepasiklystų informacijos vandenyne. Studentams reikia labai konkrečių pavyzdžių iš kasdieninio gyvenimo ir to, kas jiems aktualu.

Atspirties taškas pradedantiesiems

Didžioji dalis universitetuose dirbančių dėstytojų šio amato studijų metais mokėsi iš savo dėstytojų.

„Patiems jauniausiems dėstytojams KTU „EDU_Lab“ įgytos naujos žinios pasitarnaus pradėjus keliauti į auditorijas. Dalinimasis gerąja patirtimi ir pasiteisinusiais dėstymo metodais sukuria didelę pridėtinę vertę dėstymo procese“, – įsitikinusi lektorė Jurgita Barynienė.

Kolegei antrino ir Gintarė Edintaitė, kurios nuomone, KTU „EDU_Lab“ kursų metu jaunieji dėstytojai gaus gerus dėstymo pagrindus, nuo kurių atsispyrus galės tobulėti ir toliau.

„Labai svarbu yra dalintis: patirtimi, idėjomis, netgi baimėmis. Bendras daug patirties sukaupusių dėstytojų, mokslininkų ir pradedančiųjų dėstytojų indėlis lemia geresnę dėstymo kokybę“, – neabejoja G. Edintaitė.

Modernus dėstymas

Kartu su besikeičiančiomis aplinkos tendencijomis turi keistis ir dėstytojas, integruojantis savo veikloje ne tik gilias profesines žinias, bet ir šiuolaikiškus darbo metodus.

Mentorės Astos Daunorienės teigimu, KTU „EDU_Lab“ projektas suteikia galimybę giliau pažvelgti į mokymo ir mokymosi procesą, suprasti pagrindinių veiksnių sąsajas bei į kasdienę dėstymo praktiką integruoti naujų idėjų.

Pasak jos, dalyvavimas projekte suteikia galimybę ne tik sužinoti kažką naujo, bet ir prisiminti gerai žinomus dalykus, tarsi padėtus į šalį ir ten užsilikusius.

Teorija – praktikoje

KTU „EDU_Lab“ mentorė Audronė Gedžiūtė akcentuoja tai, jog projektas į vieną bendrą tašką suveda teoriją ir praktiką. „Studijų programų aprašai, pedagoginės teorijos yra viena, dėstymo realijos – visai kas kita. Dėl to, susibūrimas į vieną bendrą erdvę ir pasidalinimas savo kasdiene patirtimi bei įžvalgomis padeda išspręsti problemas, itin aktualias dėstytojo darbe. Kartais paaiškėja, kad tai, ką pasiliekame kaip „paraštinę“ veiklą, iš tikrųjų turi būti mūsų veiklos ašis ir nuo to turime pradėti“, – teigė A. Gedžiūtė.

Tai, jog modernios didaktikos projektu siekiama aiškaus teorijos įgyvendinimo praktikoje patvirtina ir KTU „EDU_Lab“ vadovė N. Putrienė. Pasak jos, edukologijos mokslo teorija projekto veiklose pateikiama per praktinius pavyzdžius.

„Mokymų turinį kuria ne tik dėstytojų mentoriai, bet ir kiekvienas mokymų dalyvis. Kiekvienas dėstytojas, apsilankęs šioje unikalioje erdvėje, kurioje bus ugdomos jų didaktinės kompetencijos, pasisems to, kas aktualu ir reikalinga konkrečiai jam“, – apie būsimą KTU „EDU_Lab“ projekto „pelną“ kalbėjo jo vadovė N. Putrienė.

Dėstytojai iš šių mokymų išeis patobulinę savo modulius, atradę naujų dėstymo metodų, apmąstę, kaip galėtų ir turėtų vertinti studentų mokymąsi.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kiekvienoje Vilniaus mokykloje – atviros mikrokompiuterių erdvės

Kovo 20 d. sostinės savivaldybės Jaunimo informacijos centre „Genio“ progimnazijos penktokai mikrokompiuteriais matavo patalpos temperatūrą, kūrė šviesoforo algoritmą ir eksperimentavo. skaityti »

Ateitis priklausys miestuose gyvenantiems kūrybingiems žmonėms

Pasak R. Dargio, į darbo rinką jau ateina naujos kartos darbuotojai, kurių prioritetai skiriasi nuo rinkos senbuvių. skaityti »

Skelbiamas 2017 metų Kalbos premijos konkursas

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, vadovaudamasi 2016 m. gruodžio 22 d. Seimo nutarimu Nr. XI-186, skelbia 2017 metų Kalbos premijos konkursą. skaityti »

Švietimo ir mokslo komitetas nagrinėjo tarptautinių švietimo tyrimų rezultatus

Švietimo ir mokslo komitetas kovo 15 d. posėdyje išklausė Švietimo ir mokslo ministerijos pranešimą apie 2015 metų tarptautinių švietimo tyrimų – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos PISA ir Švietimo pasiekimų vertinimo tarptautinės asociacijos TIMSS rezultatus. skaityti »

Ar buhalteriai išnyks kaip dinozaurai?

Sparčiai vystantis technologijoms, vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta nuogąstavimų, kad buhalteriai yra viena iš tų profesijų, kurios poreikis artimiausiu dešimtmečiu smarkiai sumažės. skaityti »

Lietuviškas vadovėlis – geriausia mokymosi priemonė pasaulyje

Ekonomikos vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbtas geriausia edukacine priemone pasaulyje. skaityti »

Ateities IT: programavimo įgūdžių nebepakaks

Ateities IT specialistams, kurie tikisi ne tik atlikti paskirtas užduotis, bet ir kurti IT sprendimus, reikės papildomų kompetencijų. skaityti »

Bibliotekomis naudojasi daugiau nei milijonas Lietuvos gyventojų

Lietuvos bibliotekų durys 2016 m. buvo atvertos 22,8 milijono kartų. skaityti »

Ar IT specialistui būtinas diplomas?

Bendraujant su moksleiviais ar žmonėmis, ieškančiais naujo karjeros kelio, dažnai tenka išgirsti abejonę, kam tas universitetas, jei galima iš karto pradėti savo verslą. skaityti »

VU komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio” – geriausia Baltijos šalyse

Vilniaus universiteto komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio”, kurios metu buvo pristatyta VU Gyvybės mokslų centro profesoriaus Virginijaus Šikšnio atrasta genomo redagavimo technologija CRISPR-Cas9 – „DNR žirklės” – buvo įvertinta kaip geriausia viešojo sektoriaus įvaizdinė kampanija Baltijos šalyse konkurse „Mi:t&links. Baltic Communication Awards 2017”. skaityti »