Ką gali padaryti tėvai, kad technologijos vaiką ugdytų?

Publikuota: 2016 m. rugsėjo 20 d. antradienis

Viena iš šiuolaikinių tėvų dilemų – kaip teisingai supažindinti vaiką su technologijomis, kiek laiko leisti jomis naudotis, kad jos į vaiko dienotvarkę įsilietų atnešdamos naudos, o ne darydamos žalą ir atimdamos laiką, skirtą kitiems svarbiems įgūdžiams lavinti. Edukacinės platformos „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorė, „Šiaurės licėjaus” pradinio ugdymo mokytoja Valdonė Navickaitė dalijasi penkiais patarimais, kaip ir kada supažindinti vaiką su technologijomis.

1. Mokykite naudotis tinkamai. Mokydami vaikus tinkamai naudotis išmaniosiomis technologijomis, ugdysite jų smalsumą, gebėjimą ieškoti ir atrasti informaciją bei daugybę kitų įgūdžių, priklausomai nuo pasirinktų ugdomųjų žaidimų ar priemonių. Tačiau išmaniosios technologijos jokiu būdu neturi tapti tėvų pakaitalu ar priemone tiesiog užimti vaikų laiką. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į tai, kiek laiko prie ekranų praleidžiate Jūs, matant vaikams. Kadangi esate pagrindinis pavyzdys savo vaikui, pasistenkite vaikų akivaizdoje tai kontroliuoti. Jei migdote vaiką tuo pat metu skaitydami naujienas arba pusryčiaujate prie kompiuterio, nenustebkite, jei ir vaikas dar prieš išmokdamas kalbėti ties rankytes į jūsų telefoną ir reikalaus filmukų.

2. Padėkite išsirinkti turinį. Pagrindinis technologijų privalumas – jos yra šiuolaikiniam vaikui įdomi ir motyvuojanti priemonė semtis žinių, tobulėti, atrasti. Pavyzdžiui, pasitelkdami virtualios realybės akinius, galime nusikelti į Afriką, apžiūrėti ten gyvenančius gyvūnus, augančius augalus, o naudodami virtualias laboratorijas, galime atlikti įvairius eksperimentus. Kasdiene gyvenimo dalimi tapusioms planšetėms ir telefonams pritaikytų edukacinių žaidimų gausa auga kas dieną. Svarbu išmokyti vaikus tinkamai naudoti technologijas gyvenime ir pasirinkti jiems tinkamą turinį. Mažyliams susipažįstant su išmaniuoju įrenginiu, rekomenduojama tėveliams būti greta, pasakoti ir aiškinti vaikams, kokias galimybes jie gali išnaudoti, kokius žaidimus ar užduotėles rinktis, kaip jas atlikti. Vyresni vaikai jau gali ir labai noriai turinio ieško patys, tad kokius kriterijus jiems įdiegsite, tokiais jie vadovausis ir vėliau.

3. Susitarkite dėl laiko. Visi žino, kad ikimokyklinukams prie ekranų užsibūti nereikėtų daugiau nei 30 minučių per dieną. Tėvai turėtų skatinti vaikus užsiimti kuo įvairesne veikla, nepamirštant gryno oro ir fiziškai aktyvių užsiėmimų. Tačiau kartais atplėšti vaiką nuo telefono ar planšetės išties sudėtinga. Dėl laiko, praleidžiamo prie ekrano, lengviausia su vaikais susitarti, jei tai bus daroma nuo pat pirmosios pažinties su technologijomis dienos. Sutarkite, kokia dienos dalis bus skirta pramogoms prie ekrano, kiek laiko skirsite, kodėl būtent tiek ir ne daugiau. Svarbiausia nuo pat susitarimo pradžios plano laikytis, nenuolaidžiauti, neįsivesti „šventinių“ dienų, kada galima žaisti ilgiau. 

4. Pasikalbėkite apie saugumą. Nebijokite papasakoti vaikui, kad internete yra ir jam netinkamos informacijos. Bendrais bruožais apibrėžkite, kokių svetainių ar žaidimų reikėtų vengti. Šiam tikslui galite pasinaudoti portalo „Draugiškas internetas“ siūlomais ištekliais jaunimui, pvz., vaikams siūloma knygele „Bitutė internete. Kas nori apgauti bitutę?“.

5. Stebėkite, ką vaikas veikia internete. Mokyklos dar nelankančiam vaikui rekomenduojama planšete dalintis su tėveliais, kadangi labai svarbu stebėti, kiek laiko su įrenginiu praleidžia vaikas. Be to, tai padeda užtikrinti saugų interneto naudojimą. Pirmasis telefonas vaikui rekomenduojamas atsižvelgiant į paties vaiko sąmoningumą, gebėjimą pasirūpinti savo daiktais, bet nepatariama jo pirkti anksčiau nei pirmoje klasėje.Laikui bėgant net patys mažiausi vaikai išmoksta patys atrasti naujos informacijos, žaidimų. Tuomet rekomenduojame reguliariai patikrinti įrenginio naršymo ir parsisiuntimų istoriją, siekiant užtikrinti, kad vaikas internetu naudojasi saugiai. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »