Kauno universitetų vadovai į aukštojo mokslo reformą žiūri atsargiai

Publikuota: 2012 m. vasario 18 d. šeštadienis

Minint Lietuvos universiteto 90–metį, vasario 15 d. Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune vyko spaudos konferencija, kurioje VDU, KTU, LSMU, LKKA, ASU universitetų rektoriai ne tik pristatė bendrų Kauno studentų namų projektą, esamas ir būsimas savo veiklos kryptis, bet ir pasisakė prieš aukštojo mokslo reformą – planus mieste palikti tik vieną universitetą.

Lietuvos universiteto, iš kurio ir kilo šios aukštosios mokyklos, praeitį bei savo vadovaujamų universitetų ateities planus ir veiklas aptarė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka, Kauno technologijos universiteto rektorius prof. Petras Baršauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto kancleris prof. Vilius Grabauskas, Lietuvos kūno kultūros akademijos Senato pirmininkas Aleksas Stanislovaitis ir Aleksandro Stulginskio universiteto rektorius Antanas Maziliauskas.

Bene didžiausio atgarsio konferencijoje susilaukė klausimai apie aukštojo mokslo reformas ir jų sukeliamus pokyčius universitetų gyvenime. VDU rektoriaus prof. Zigmo Lydekos teigimu, reformos mokslo institucijose yra nesibaigiantis, nuolat besitęsiantis procesas, reikalaujantis šiuolaikiško, naujovėms atviro požiūrio ir atidumo atsispiriant politinėms intrigoms.

„Universitetas veikia lokaliai, bet mąsto globaliai – turime greitai reaguoti, atsižvelgti į studijų krepšelių sistemą ir patys nuspręsti, kurių programų atsisakyti. Visus įstatymus priimame kaip prielaidą, nes jie nuolat keičiami, taisomi. Kita vertus, turime atpažinti, kiek reforma yra politizuota ar reikšminga partijų lygmenyje – ypač dabar, artėjant rinkimams, kai jaučiamas noras manipuliuoti aukštojo mokslo, kaip ir kultūros ar žemės ūkio temomis. Mes, universitetai, nesame politinės struktūros ir nenorėtume ten būti“, – sakė prof. Z. Lydeka.

Reformų būtinumą pabrėžė ir KTU rektorius prof. Petras Baršauskas, pridėjęs, jog vis dėlto jos vyksta nepakankamai greitai. „Mes, įskaitant ir Vyriausybę, visada pavėluojame su reformomis. Tempas sulėtėja, nes blaškomės – pradėjus reformą, reikėtų tam tikrą laikotarpį jos laikytis“, – paaiškino prof. P. Baršauskas, sulaukęs pritarimo ir iš kitų aukštųjų mokyklų vadovų, kurie atkreipė dėmesį į netobulą studijų krepšelių skirstymą pagal studijų kryptis.

Universitetų jungimas – socialinė provokacija

Konferencijoje paklausti apie planuojamą universitetų sujungimą, visi rektoriai į šiuos planus reagavo skeptiškai. Prof. P. Baršauskas atkreipė dėmesį, kad tai neišvengiama, tačiau pabrėžė, jog šis veiksmas be aiškaus tikslo bus beprasmiškas – pavyzdžiui, Suomijos Aalto universitetas, siekdamas patekti į geriausiųjų dešimtuką, į savo struktūrą įtraukė dvi geriausias dizaino meno bei verslo mokyklas ir taip priartėjo prie tikslo tapti geriausiu Europoje. Nors rektoriai užsiminė apie jau vykstančią universitetų integraciją, artimesnį bendradarbiavimą, jie nepalaiko tiesmuko jungimosi tol, kol jis nėra pagrįstas konkrečiu tikslu.

„Akademinėms struktūroms prievarta atneš tik žalą, jų bendruomenės turi subręsti. Niekur pasaulyje nėra, kad būtų tik vienas universitetas – to nėra net mažosiose šalyse. Kodėl Lietuva turi griauti sistemą, kuri natūraliai vystosi?“, – kolegoms antrino LSMU kancleris Vilius Grabauskas. Panašiai kalbėjo ir LKKA Senato pirmininkas Aleksas Stanislovaitis, pasitelkęs universitetų reitingų pavyzdį – pasak jo, šiemet viename iš pasaulio geriausiųjų sąrašų pirmauja ne Oksfordas ar Kembridžas, o vos 2000 studentų turintis universitetas, kas įrodo, jog didelės, sunkiau manevruojančios aukštosios mokyklos nebūtinai yra geresnės.

VDU rektorius prof. Z. Lydeka pritarė, kad mechaniškas susijungimas nėra tinkama išeitis. „Vytauto Didžiojo universitetas integravo Muzikos akademijos Kauno fakultetą, nors papildomo finansavimo negavo. Investavo į šią struktūrą vien tam, kad profesionalios muzikos tradicija gyvuotų Kauno mieste. Tam tikri dalykai, pavyzdžiui, LSMU įkūrimas, įvyksta natūraliai, o primestinis veiksmas sukelia priešingą reakciją. Kaip minėjo P. Baršauskas, manome, kad mūsų artėjimas galėtų vykti tik per atskiras studijų kryptis, matant, kad tai naudinga ir reikalinga. Nuostata Kaune ir Vilniuje turėti po vieną universitetą buvo suformuluota, tačiau niekas nenurodė tikslo. Darbo grupė pasakė tik tiek, kad kažkas turi eiti link to. Neveltui tai buvo įvertinta kaip socialinė provokacija, mes ją ir priimame“, – Vyriausybės veiksmus komentavo VDU rektorius.

Studentų namai vienys Kauno universitetus

VDU Studentų atstovybės prezidentas Paulius Baltokas spaudos konferencijoje pristatė „Kauno studentų namus“ – bendrą laikinosios sostinės universitetų projektą, pastatą ar jų kompleksą, kur vyktų viešos paskaitos, konferencijos, diskusijos, o studentai galėtų burtis į organizacijas, vystyti kūrybines iniciatyvas, socialinius projektus, užsiimtų laisvalaikiu ir t. t. „Tai galėtų būti jaunas savo būdu, idėjomis ir metodais kultūros židinys Kaune. Čia vyktų specializuota, universitetų kuruojama veikla – rūpinimasis darnia ir atsakinga aplinka, sveika gyvensena, informacinis švietimas, informacinių technologijų pritaikymas Kauno miestui ir jaunimui, bendradarbiavimas su užsienio studentas ir dėstytojais, organizacijomis, verslo struktūromis ir t. t.“, – naujojo projekto viziją pristatė P. Baltokas.

Šie studentų namai taptų vieta praktikai, čia vyktų nemokamos nemokamos teisinės, psichologinės, socialinės, medicininės ir kitokios konsultacijos, atsirastų studentų valgykla, sporto, laisvalaikio patalpos, verslo inkubatoriaus prototipas, bibliotekos, skaityklos. VDU rektoriaus Zigmo Lydekos teigimu, jau vyksta derybos su privačiomis struktūromis dėl šių namų vietos – norima, kad juos būtų patogu pasiekti, todėl tai turėtų būti erdvė miesto centre.

„Tai būtų studentų namai plačiąja prasme – čia ne tik susieitų jauni žmonės, bet ir vyktų akademinis gyvenimas. Ši idėja yra pirmoji ir, ko gero, labiausiai vienijanti Kauno miesto universitetus. Studentai mažiausiai mato ribas tarp universitetų, todėl šis susibūrimas vienoje erdvėje juos tik dar labiau suvienytų“, – naująja iniciatyva džiaugėsi prof. Z. Lydeka.

Konferencijoje rektoriai išreiškė pagarbą ir Lietuvos universiteto istorijai. Šią mokslo instituciją ir valstybę nuo pat pradžių siejo labai tamprūs ryšiai, kartu atlikti istoriniai žingsniai. Vasario 16–ąją įkurtam universitetui valstybė skyrė išskirtinį dėmesį, nes tuo metu jis vienintelis siūlė aukštąjį mokslą Lietuvoje. Čia buvo kuriami ateities projektai ir ruošiamas visuomenės elitas, brendo žymiausi pirmosios nepriklausomybės moksliniai ir kultūriniai sąjūdžiai, dėstė žinomi Lietuvos ir Europos intelektualai, filosofai, aukščiausi šalies pareigūnai, valstybės veikėjai. Tai buvo liberalus ir modernus universitetas, unikalus savo laisva ir bendruomeniška dvasia, betarpišku profesūros ir studentų bendravimu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU studentai kels Vilnių į virtualią realybę

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jau trečią kartą vieši Žilvinas Lilas – Kelno (Vokietija) medijų meno akademijos profesorius, vienas iš Paidia instituto Kelne įkūrėjų, ketverius metus dirbęs kompanijoje „Disney“, nuo 2004 m. dėstantis akademinei bendruomenei, verslo ir vyriausybinėms institucijoms daugiau nei dešimtyje šalių. skaityti »

7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir kartu ir būsimą karjeros kelią. skaityti »

„LOGO“ olimpiada atskleidė tendenciją: vis daugiau merginų renkasi IT mokslus

Programavimą renkasi vis daugiau merginų. Tokią tendenciją išryškino šių metų „LOGO“ konkursas ir olimpiada, kurioje dalyvavo 106 antrų-aštuntų klasių mergaitės. skaityti »

Garsiniai skaitymai supažindins su geriausiomis 2016 m. knygomis vaikams

Pasakos prieš miegą – įprastas dalykas. O jei pasaka pradėtume rytą? skaityti »

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kaip pedagogai žada sudominti šiuolaikinį mokinį

Skaitmeninės technologijos skinasi kelią į mokyklas ir gali atverti daugiau galimybių tiek mokiniams, tiek mokytojams, rodo bendrovės „Samsung“ vykdyta mokytojų apklausa Vokietijoje. skaityti »

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisijos (EK) remiamą projektą, finansuojamą pagal Europos tyrimų ir inovacijų programą „Horizon 2020“. skaityti »

VU profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas, gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). skaityti »

Vilniaus universitete gimsta tradicija teikti Atminties diplomus

„Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Taip pavadintas Vilniaus universiteto (VU) projektas, kuriuo siekiama prisiminti ir pagerbti tuos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto, neteko galimybės baigti studijas, įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. skaityti »

Tautinių mažumų departamentas skelbia baigiamųjų mokslo darbų konkursą

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skelbia baigiamųjų mokslo darbų Lietuvos tautinių mažumų tematika konkursą. skaityti »