Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU įgijo teisę rengti mokslo daktarus aplinkos inžinerijos mokslo kryptyje

Nuo šių mokslų metų pradžios Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VGTU) suteikta teisė organizuoti trečiosios pakopos (doktorantūros) studijas, disertacijų rengimą, gynimą ir teikti mokslo daktaro laipsnius aplinkos inžinerijos mokslo kryptyje. skaityti »

SMK skatinamas studentų verslumas

Socialinių mokslų kolegijoje vyks renginys pavadinimu „Profadienis“. skaityti »

Europos profesinio mokymo įstaigų mokinių profesinio meistriškumo konkurse – ir Lietuvos atstovai

Spalio 2 – 8 d. į Belgijoje vyksiantį tarptautinį „EuroSkills 2014“ profesinio mokymo įstaigų mokinių ir absolventų meistriškumo konkursą išlydėta ir Lietuvos komanda. skaityti »

„Statyba valdo“: edukacinės pramogos VGTU Statybos fakultete

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) šėlo Statybos fakulteto studentai – artėjant profesinei statybininkų dienai jie kvietė į jau tradicija tapusį renginį „Statyba valdo“. skaityti »

EURAXESS tinkle – informacija apie Europos mokslininkų mobilumo galimybes

Lietuvos mokslininkai, norintys kelti profesinę kvalifikaciją ar tęsti karjerą kitose Europos šalyse, gali pasinaudoti EURAXESS centrų teikiamomis informacijos paslaugomis. skaityti »

Konferencijoje aptariami ugdymo kokybės klausimai

Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė pasveikino konferencijos „Kaip užtikrinsime kokybę? Ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ugdymo permąstymas“ dalyvius. skaityti »

M. Daukšos vidurinėje mokykloje atidaryta Vilniaus universiteto Konfucijaus klasė

Vilniaus M. Daukšos vidurinėje mokykloje vyko Konfucijaus instituto dienos šventė, kurios metu atidaryta pirmoji Lietuvoje Vilniaus universiteto Konfucijaus klasė, pirmasis kinų kalbos centras vidurinėje mokykloje. skaityti »

Žvilgsnis iš vidaus: „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras

Lapkričio 14 d. Kaune duris pravers „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras. skaityti »

Virtuali mokymosi aplinka – išsigelbėjimas ir dėstytojams, ir studentams

Vilniaus universiteto virtuali mokymosi aplinka (VMA) yra efektyvus įrankis studentams ir dėstytojams studijų procese. skaityti »

Bus atidaryta pirmoji Lietuvoje VU Konfucijaus klasė

Rugsėjo 27 d., šeštadienį, 15 val. Vilniaus M. Daukšos vidurinėje mokykloje (Antakalnio g. 120) vyks Konfucijaus instituto dienos šventė ir bus atidaryta Vilniaus universiteto Konfucijaus klasė. skaityti »