Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU AGAI atnaujinimas įamžintas meno kūrinyje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos institutas (AGAI) neseniai sulaukė netikėtos dovanos – Vilniaus dailės akademijos studentė Goda Giedraitytė padovanojo savo kūrinį, pavadinimu „Skrydis“. skaityti »

Europa sieks išsaugoti kalbų įvairovę

Kaip ir kiekvienais metais rugsėjo 26-ąją Europoje švenčiame kalbų dieną, tačiau šiemet ji ypatinga, nes senasis žemynas atsigręžė į savo kalbų įvairovę ir kaip įmanydamas stengiasi ją išsaugoti ateities kartoms. skaityti »

Daugiausiai šimtukininkų rinkosi studijas ISM

Beveik pusė visų šimtukininkų, pasirinkusių vadybos ir ekonomikos studijas, mokysis ISM Vadybos ir ekonomikos universitete. skaityti »

Siekiantiems tobulėti savarankiškai – žinių lobynas internete

Įgyvendinant projektą „Suaugusiųjų švietimo programų ir objektų saugykla – elektroninių mokymosi paslaugų priemonė“ sukurta ir įdiegta nauja interaktyvi nuotolinio mokymosi paslauga gyventojams. skaityti »

Fizikos eksperimentai, sulaukiantys plojimų ir nuostabos šūksnių

Daugiau kaip dešimt tūkstančių mokslo entuziastų ir smalsuolių pritraukianti „Tyrėjų naktis“ šiemet kvies į daugiau kaip 250 nemokamų renginių, vyksiančių jau šį penktadienį, rugsėjo 26 dieną Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Molėtuose ir kituose Lietuvos miestuose bei miesteliuose. skaityti »

VU veriasi naujos bendradarbiavimo galimybės gyvybės mokslų srityje

Vilniaus universitete šiandien lankėsi tarptautinių gyvybės mokslų skatinimu užsiimančių organizacijų EMBO (European Molecular Biology Organization) ir EMBL (European Molecular Biology Laboratory) atstovės. skaityti »

VGTU darbuotojams – galimybė pusmetį stažuotis užsienyje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) darbuotojų trumpalaikės stažuotės užsienio universitetuose ar kitokiose organizacijoje jau seniai nėra naujovė – vien per 2013–2014 mokslo metus patirties užsienyje sėmėsi 50 VGTU akademinio ir administracinio personalo atstovų. skaityti »

LEU bendradarbiaus su Lietuvos policijos rėmėjų asociacija

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) ir Lietuvos policijos rėmėjų asociacija rugsėjo 23 d. pasirašė bendradarbiavimo sutartį. skaityti »

26-ajame ES jaunųjų mokslininkų konkurse – puikūs Lietuvos atstovų pasiekimai

Rugsėjo 23 d. iškilmingos ceremonijos metu paskelbti Varšuvoje vykusio 26-ojo Europos sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso laureatai. skaityti »

Kinijos universitetai atranda Lietuvą

Rugsėjo 25 d. parodoje „Tarptautinių studijų dienos“ Vilniuje Radisson Blu Hotel Lietuva konferencijų centre dalyvaus 16 universitetų iš Kinijos Respublikos. skaityti »