Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Tarptautinės vasaros mokyklos mokiniai tobulino verslumo įgūdžius

Baigėsi Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vykusi Tarptautinė vasaros mokykla „SOCIAL FACE“. skaityti »

Vilniuje bus atidaryti du sektoriniai profesinio mokymo centrai

Rugsėjo 4 d., ketvirtadienį, 12.30 val. Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre bus atidaryti du nauji – inžinerinės pramonės ir energetikos – sektoriniai praktinio mokymo centrai. skaityti »

Nauji mokslo metai mokytojams prasidės moderniau

Nuo šių metų rugsėjo 1-osios leidykla „Šviesa“ kviečia Lietuvos mokytojus į atnaujintą, patogesnę ir daugiau galimybių bei turinio siūlančią skaitmeninę mokymo(si) aplinką „e.Šviesa“. skaityti »

KTU pirmakursiai mokslo metus įspūdingai pradėjo „Žalgirio“ arenoje

Įspūdingą Rugsėjo 1-osios šventę 2131 pirmakursiui „Žalgirio“ arenoje surengė Kauno technologijos universitetas (KTU). skaityti »

Pirmuosius mokslo metus pradeda inžinerijos licėjus

Rugsėjo pirmąją Kaune, „Purienų“ vidurinės mokyklos bazėje, atidarytas Kauno technologijos universiteto inžinerinis licėjus, kuriame bus mokoma pagal naują inžinerinio ugdymo programą. skaityti »

SMK Vilniuje mokslo metai prasidės naujose patalpose

Socialinių mokslų kolegijai (SMK) ši mokslo metų pradžia ypatinga, kadangi ji keliasi į visiškai naują ir modernų pastatą Vilniuje. skaityti »

VGTU absolventė gavo „Fulbright“ stipendiją mokytis JAV

Buvusi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentė Augustina Radžiūnaitė gavo „Fulbright“ stipendiją antrosios pakopos studijoms į Kalifornijos politechnikos universitetą (California Polytechnic State University). skaityti »

Rugsėjo 1-ąją sostinės mokyklų slenkstį peržengs rekordinis pirmokų skaičius

Sostinės mokyklose šiemet laukiama rekordinio moksleivių skaičiaus. skaityti »

Teisės studentams – teisėjo profesija iš arti

Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas profesorius Tomas Davulis pasirašė bendradarbiavimo sutartį. skaityti »

Svetlana Kauzonienė: prioritetas bendrojo ugdymo srityje – mokinių pasiekimų gerinimas

Viceministrė pristatė rengiamo veiklos plano mokinių pasiekimams gerinti gaires. skaityti »