Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Vilniaus universitete – Europos polinių dielektrikų taikymo konferencija

Liepos mėnesį Vilniaus universitete vyko Europos polinių dielektrikų taikymo (ECAPD) konferencija, trukusi net savaitę ir į Vilnių sukvietusi svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių. skaityti »

Tarptautinė „VGTU – Calpoly‘2014“ mokykla sugrįžo į VGTU

Kalifornijos valstybinio politechnikos universiteto (CalPoly) ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentai baigia vasaros mokyklos „VGTU – Calpoly‘2014“ kursą. skaityti »

Tarptautinėje informatikos olimpiadoje Taivane Lietuvos mokiniai pelnė bronzą

Iš 26-iosios tarptautinės informatikos olimpiados, vykusios Taipėjuje, Taivane, liepos 13–20 d., lietuviai grįžta iškovoję du bronzos medalius. skaityti »

Rugsėjį vėl pakvies mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“

Rugsėjo 10 dieną mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ startuos jau vienuoliktą kartą. skaityti »

Molekulės špinatuose virpa ne vien iš baimės atsidurti salotose

Vilniaus ir Mičigano universitetų mokslininkai įrodė, kad specifiniai molekulių virpesiai paspartina pirminius fotosintezės vyksmus augaluose ir bakterijose. skaityti »

Tarptautinėje fizikos olimpiadoje lietuviai pelnė keturis sidabro ir vieną bronzos medalius

Iš 45-osios tarptautinės fizikos olimpiados Lietuvos mokiniai grįžo su vienu bronzos ir keturiais sidabro medaliais. skaityti »

Iš tarptautinės matematikos olimpiados lietuviai grįžo su sidabro ir bronzos medaliais

55-ojoje tarptautinėje matematikos olimpiadoje, liepos 3–13 d. vykusioje Keiptaune, Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), sidabro medalį iškovojo Vilniaus licėjaus dvyliktokas Ignas Urbonavičius. skaityti »

Įteiktos inžinieriaus Leono Antano Maskaliūno stipendijos

Šiemet įteikti savo vardo stipendijų į Vilniaus Gedimino technikos universitetą (VGTU) Aplinkos inžinerijos fakultetą iš Jungtinių Amerikos valstijų (JAV) atvyko jos steigėjas inžinierius Leonas Antanas Maskaliūnas. skaityti »

Seime – „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ 25-ojo tomo sutiktuvės

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė susitiko su „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ mokslinės redakcinės tarybos nariais ir leidėjais. skaityti »

Doktorantas iš Japonijos: KTU laboratorijų įranga geresnė nei mano aukštojoje mokykloje

Tokijo technologijos instituto doktorantas Kenta Kanosue, atvykęs į KTU tirti organinių polimerų kinetinės sugerties savybių, teigia, kad gimtajame institute esančia įranga tokių tikslių matavimų nebūtų įmanoma atlikti. skaityti »