Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

ES struktūrinių fondų finansavimo periodu – dėmesys mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Lietuvos mokslų akademijoje įvykusioje diskusijoje apie žinių ir technologijų perdavimo vaidmenį mokslo ir verslo partnerysčių plėtrai švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pabrėžė mokslo poveikį visuomenei ir ekonomikai. skaityti »

VU vyko Lietuvos IT hakatonas

Liepos 3–6 d. VU Matematikos ir informatikos fakultete (MIF) įvyko programuotojų ir medijos renginys – Lietuvos 2014-ųjų IT hakatonas, surengtas „Microsoft Lietuva“ būstinėje ir VU MIF Mobiliųjų aplikacijų laboratorijoje. skaityti »

VGTU studentai – tarp pažangiausių Lietuvos jaunuolių

Pasibaigus mokslo metams, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei verslo įmonės apdovanojo pažangiausius bei įdomiausius darbus rašiusius Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentus ar absolventus. skaityti »

Vilniaus universitete susitiko trijų Baltijos universitetų rektoriai

Vilniaus universitete susitiko trijų Baltijos universitetų – Vilniaus universiteto, Latvijos universiteto ir Estijos Tartu universiteto – atstovai. skaityti »

Studijų eksportas: JAV teisininkai ruošiami Vilniuje

Net 50 JAV teisininkų atvyko į mūsų surengtą vasaros teisės studijų programą, kurios tema – JAV ir ES verslo teisė. skaityti »

LEU siūlo šešias naujas bakalauro studijų programas

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) šiais metais patvirtintos šešios naujos bakalauro studijų programos. skaityti »

Elektroninis portfelis padės pripažinti savaiminį jaunimo ugdymąsi

Nuo rugsėjo mėn. Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose besimokantys ir Edinburgo hercogo apdovanojimuose dalyvaujantys mokiniai galės išbandyti elektroninio portfelio sistemą. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministerija rūpinasi lietuvybės užsienyje išlaikymu

Klaipėdoje vykusiame Pasaulio lietuvių bendruomenės kraštų valdybų pirmininkų suvažiavime pristatyta Švietimo ir mokslo ministerijos kuruojama lituanistinio švietimo veikla. skaityti »

Taikomosios matematikos specialistams prognozuojamas „aukso amžius“

Kasmetinis JAV paskelbtas geriausių darbų reitingas nustebins ne vieną – kaip geriausia specialybė įvardinta ne medicina, ne teisė ir net ne programavimas. skaityti »

Lietuva jau turi užbaigtą „Visuotinę lietuvių enciklopediją“

Liepos 18 d. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleidžia 25-ą „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ tomą ir tuo užbaigia šio visiems lietuviams reikšmingo leidinio leidybą. skaityti »