Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Tiksliųjų mokslų žinios ir verslumo gebėjimai – sėkminga ateities karjera

Darbdaviai ieško ir geriausias sąlygas užtikrina specialistams, kurių kompetencijų „bagaže“ telpa tiksliųjų, inžinerinių, technologijos sričių žinios, stiprūs ekonomikos, organizavimo, valdymo, lyderystės gebėjimai. skaityti »

Vaikų universitetą lydėjo mokinių žingeidumas ir tėvų džiaugsmas

Birželio antroje pusėje, žvalgantis po naująjį VU bibliotekos pastatą – Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą, baigėsi Vilniaus universiteto Vaikų universiteto vasaros sesija. skaityti »

Naujas Socialinių mokslų kolegijos pastatas Vilniuje – išskirtinė erdvė šiuolaikiškoms studijoms!

Jau šį rugsėjį duris atvers visiškai naujas, modernus, išskirtinės architektūros ir rafinuoto dizaino pastatas. skaityti »

Lietuvoje lankosi geriausiai Nacionalinį diktantą parašę mokiniai iš užsienio

Švietimo ir mokslo ministerijoje lankėsi geriausiai Nacionalinį diktantą parašiusieji mokiniai, besimokantys užsienyje, jiems įteiktos atminimo dovanos. skaityti »

Tikslinio finansavimo vieta: nemokamos studijos ir garantuotas darbas pagal specialybę

Du zuikius vienu šūviu nušauti galima pasirinkus tiksliniu būdu valstybės finansuojamas technologines studijas. skaityti »

Jubiliejinius mokslo ir studijų metus vainikavo ir dr. B. Lubio fondo dėmesys studentams

Vilniaus universiteto bendruomenė tradiciškai paminėjo studijų metų pabaigą – iškilmingoje „Finis semestri“ ceremonijoje VU Šv. Jonų bažnyčioje pagerbė nusipelniusius akademinės bendruomenės narius. skaityti »

Mokslininkai įrodė – šachmatai teigiamai veikia vaikų vystymąsi

Pastaraisiais metais vis daugiau pasaulio šalių šachmatus atranda kaip mokomąją pradinių klasių mokinių priemonę. skaityti »

Skelbiamos 28 mokyklos, kuriose prasidės skaitmeniniai pokyčiai

Iš 220 atrankoje dalyvavusių Lietuvos mokyklų buvo atrinktos 28–ios, kurių mokytojai turės galimybę penkis mėnesius nemokamai tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius. skaityti »

VGTU lankėsi Taipėjaus technologijų universiteto delegacija

Iš Nacionalinio Taipėjaus technologijų universiteto į Vilniaus Gedimino technikos universitetą atkeliavo universiteto prezidentas prof. Leehter Yao, Tarptautinių ryšių dekanas prof. Sheng-Tung Huang, Tyrimų ir vystymosi dekanas prof. Wenlung Li. skaityti »

Užsienio studentai Lietuvoje įgys profesinės patirties

Šią savaitę į Kauną atvyko beveik trys dešimtys studentų iš užsienio, kurie vasaros metu atliks profesinę praktiką, mokysis lietuvių kalbos, susipažins su šiuolaikine Lietuva. skaityti »