Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Atnaujintoje priešmokyklinio ugdymo programoje – didesnis dėmesys vaiko socialiniams ir mokymosi įgūdžiams

Į pažintinių, kūrybinių gebėjimų ugdymą orientuotas atnaujintos Bendrosios priešmokyklinio ugdymo programos projektas. skaityti »

„Veido“ sudarytame universitetų reitinge pirmauja VU

Savaitraštis „Veidas“ pateikia jau septynioliktą universitetų reitingą. Vertintas universitetų moksliškumas, finansai, akademinis personalas, tarptautiškumas, darbo rinka, įvaizdis ir įvertinimas skaityti »

VGTU įteikė neformaliąsias kompetencijas įteisinančius pažymėjimus

Lietuvos aukštosios mokyklos, puoselėdamos mokymosi visą gyvenimą idėją, siūlo galimybę patikrinti ir pripažinti neformaliu būdu įgytas kompetencijas. skaityti »

Moksleivius kviečia „VDU vasaros mokykla 2014“

VDU jau trečius metus ragina Lietuvos moksleivius vasarą pasitikti drauge ir turiningai praleisti laiką. skaityti »

Vilniaus universitete taikomi innoSPICE mokymo metodai

Vilniaus universitete buvo aptarti mokymų, vykusių pagal specialią innoSPICE metodiką, rezultatai. skaityti »

Vietoj baigiamojo darbo – nuosavo verslo projekto pristatymas

Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos (VU TVM) studentai vietoj baigiamojo darbo gynimo galės pasirinkti pristatyti savo įkurto verslo projektą. skaityti »

VGTU Verslo vadybos fakulteto atstovai apdovanoti tarptautiniame konkurse

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto atstovai – du studentai ir dekanė Jelena Stankevičienė, buvo apdovanoti Europos savaitėje (European Week Conference Euroweek), šiemet vykusioje Švedijos Mälardaleno universitete. skaityti »

Abiturientų ir verslininkų galvosūkis: kokio specialisto reikės rytoj?

Verslininkai sutinka – nepaisant 20 procentų viršijančio jaunimo nedarbo, Lietuvoje jaučiamas tinkamų specialistų trūkumas. skaityti »

Užsienyje besimokantiems lietuviams – elektroninės skaityklės su Lietuvos autorių kūriniais

Švietimo ir mokslo ministerija dovanoja užsienio bendrojo ugdymo lietuviškoms mokykloms elektronines skaitykles su jose įdėtais lietuvių ir visuotinės literatūros kūriniais. skaityti »

Lietuvos jaunimas renkasi praktiškas profesijas

Vilniuje įvyko pirmasis profesinių mokyklų mokinių konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas“. skaityti »