Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Į konferenciją „Verslas ir vadyba“ susirinko mokslininkai iš 22 šalių

Praeitos savaitės pabaigoje Vilniaus Gedimino technikos universiteto Verslo vadybos fakultetas (VGTU VVF) organizavo 8-ąją tarptautinę mokslinę konferenciją „Verslas ir vadyba 2014“. skaityti »

Mobilioji mokslinė laboratorija tęsia kelionę po Lietuvos mokyklas

Kelionę po Lietuvos mokyklas tęsia unikali mokslinė mobilioji laboratorija „MoMoLab“. Mobiliojoje laboratorijoje, išskirtinio dizaino vilkiko puspriekabėje įrengtoje klasėje, gausu mokslinės įrangos, įrengta 20 darbo vietų, o paskaitų vienu metu gali klausyti apie 30 mokinių. skaityti »

Kauno technologijos universitete kuriama karjeros valdymo sistema

Nuo 2015 sausio 1 dienos Kauno technologijos universitete pradės veikti karjeros valdymo sistema, kurios pagrindinis tikslas – efektyvus žmogiškųjų išteklių panaudojimas ir geriausiems darbuotojams sudarytos sąlygos tobulėti bei kilti karjeros laiptais. skaityti »

Tarptautinėje filosofijos olimpiadoje lietuvaičiai iškovojo auksą, sidabrą ir bronzą

Gegužės 15–18 pirmą kartą Lietuvoje vykusioje tarptautinėje filosofijos olimpiadoje mūsų šalies atstovai pasirodė puikiai – pelnyti net trys medaliai ir pagyrimo raštas. skaityti »

Kauno senamiestyje oficialiai atidaromos VDU Menų fakulteto patalpos

Gegužės 21 d., trečiadienį, 11 val., Kauno senamiestyje (Muitinės g. 7) įvyks oficialus Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto atidarymas. Fakulteto patalpas teatralizuotai pristatys VDU vaidybos studentai, atidarymo metu veiks Matthew Andrew paroda MIMESIS. Sveikinimo žodį tars VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka ir Kauno meras Andrius Kupčinskas. skaityti »

Prasideda projektas „Jaunimo Eco LandArt 2014“

Asociacija „Ateities specialistų klubas“ ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Kurorto verslo skyrius š. m. gegužės 19 d. pradeda vykdyti projektą „Jaunimo Eco LandArt 2014“, kuris finansuojamas Palangos miesto savivaldybės. skaityti »

57-iems jaunuoliams bus įteikti Edinburgo hercogo apdovanojimai

Gegužės 20 dieną Didžiosios Britanijos ambasadoje vyks iškilminga Edinburgo hercogo tarptautinių apdovanojimų ceremonija, kurios metu bus apdovanoti jauni žmonės pasiekę puikių rezultatų sporto, meno ir savanoriškos veiklos srityse. skaityti »

VDU dėstymo kokybė – geriausia Lietuvoje

Gegužės mėnesį pasirodžiusiame naujame žurnale „Reitingai“ buvo paskelbti Lietuvos valstybinių universitetų reitingai, kuriuose VDU užėmė trečiąją vietą. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis: ES moksliniai tyrimai turi būti nukreipti visuomenės gerovei kurti

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis Atėnuose vykstančiame Europos Sąjungos mokslo ministrų susitikime akcentavo ES šalių mokslininkų bendradarbiavimo svarbą, kad moksliniai tyrimai padėtų kurti aukštą pridėtinę vertę ir ES piliečių gerovę, atsakytų į aktualiausius visuomenės klausimus ir iššūkius. skaityti »

Standartizuotus testus išmėgino 500 šalies mokyklų

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva Nacionalinis egzaminų centras vykdė projektą, kurio tikslas – pačioms mokykloms įvertinti savo ugdymo kokybę ir ją gerinti. skaityti »