Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Onkologinių ligų diagnostikos palengvinimui – VGTU mokslininkų inovacija

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sukūrė išmanųjį elektronikos lustą trimačiams vaizdams medicinoje gauti. Ši technologija palengvins onkologinių ligų diagnostiką ir prisidės prie naujos kartos kišeninių ultragarso aparatų gamybos. skaityti »

Lietuvos edukologijos universitetas bendradarbiaus su Biržais

Balandžio 22 d. Lietuvos edukologijos universitete (LEU) buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Biržų rajono savivaldybe, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga ir dviejomis Biržų rajono mokyklomis – „Saulės“ gimnazija ir Papilio pagrindine mokykla. skaityti »

Lietuvos aukštosiose mokyklose – tarptautinio lygio dėstytojai iš užsienio

Šiais metais 21 Lietuvos aukštojoje mokykloje paskaitas skaito 95 aukštos kvalifikacijos dėstytojai iš užsienio. Valstybė remia tarptautinio lygio dėstytojų iš užsienio vizitus Lietuvos universitetuose ir kolegijose. skaityti »

Populiarėja tiksliųjų mokslų studijos

Pagal priėmimo į aukštąsias mokyklas statistiką, daugėja abiturientų besirenkančių valstybinius tiksliųjų mokslų brandos egzaminus. skaityti »

Seimo komitetas organizuoja diskusiją „Geros mokyklos koncepcija“

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas kartu su Lietuvos švietimo taryba ir Švietimo ir mokslo ministerija balandžio 23 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje organizuoja diskusiją „Geros mokyklos koncepcija“. skaityti »

Lietuvos ir Prancūzijos mokslo bendradarbiavimo programos atstovai susipažins su Lietuvoje veikiančiais moderniais mokslo centrais

Balandžio 16–17 d. Lietuvos ir Prancūzijos mokslininkų bendradarbiavimo programos „Žiliberas” atstovai lankosi mokslo, studijų ir verslo slėniuose veikiančiuose atviros prieigos centruose. skaityti »

Jaunimo verslumo skatinimas KTU – vaistas prieš protų nutekėjimus

Balandžio 15 d. Kauno technologijos universitete (KTU) lankėsi užsienio svečių delegacija, kurios atstovai drauge su akademine bendruomene diskutavo apie galimybes Lietuvoje sukurti geresnes darbo ir karjeros sąlygas jaunimui ir mažinti emigracijos daromą žalą. skaityti »

Vytauto Didžiojo universitete bus pristatyta jo atkūrimo 25-mečiui skirta moneta

Balandžio 23 d., trečiadienį, Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 50 litų kolekcinę (proginę) sidabro monetą, skirtą Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 25-mečiui. skaityti »

Studijos Lietuvoje pristatomos Kazachstano jaunimui

2014 m. balandžio 10–12 dienomis švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus kartu su septyniolika mūsų šalies kolegijų ir universitetų pristatė Lietuvos aukštąjį mokslą Kazachstano jaunimui Almatoje vykusioje tarptautinėje studijų mugėje. skaityti »

Lietuvos universitetai dėstytojų ieško užsienyje

Pritraukti aukštos kvalifikacijos užsienio dėstytojus dėstyti Lietuvos aukštosiose mokyklose yra vienas iš nacionalinių prioritetų, numatytų Lietuvos aukštojo mokslo tarptautiškumo skatinimo programoje. skaityti »