Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Lietuvos mokinių daugiakalbystės olimpiadoje ir vėl skambės per 20 kalbų

Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje (AISV) ruošiasi jau trečius metus iš eilės mokykloje vyksiančiai nacionalinei mokinių daugiakalbystės olimpiadai „Aš kalbu, tu kalbi – mes bendraujame!”. skaityti »

KTU studentai reklamuoja Lietuvos įmones „Google“ konkurse

KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto marketingo studijų trečiakursiai – tarptautinio konkurso „Google reklamos internete iššūkis“ (angl. Google Online Marketing Challenge) dalyviai. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministerijos dovana – Airijoje ir Anglijoje besimokantiems lietuviams

Švietimo ir mokslo ministerija į Monaghano šv. Louis vidurinę mokyklą (Airija) išsiuntė vertingų lietuviškų knygų komplektą, kurį sudaro lietuvių literatūros, visuotinės literatūros klasikos kūriniai, knygos apie Lietuvos istoriją. skaityti »

Naująja mokymosi metodika sieks sudominti „Z“ kartą

Leidykla „Šviesa“ šiandien pristatė naują mokymosi komplektų seriją „Atrask“, skirtą vadinamajai „Z“ kartai. skaityti »

Techninių specialybių studentams nedarbas negresia

Verslo įmonės potencialių darbuotojų vis dažniau ieško universitetuose. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentai praėjusiais metais sulaukė 40 proc. daugiau darbo pasiūlymų nei 2012-aisiais. skaityti »

Penki VGTU mokslininkai išrinkti IEEE vyresniaisiais nariais

VGTU profesoriai Romanas Martavičius, Roma Rinkevičienė ir Šarūnas Paulikas, docentai Artūras Serackis ir Artūras Medeišis tapo pasaulinio elektros ir elektronikos inžinierių instituto (angl. IEEE) vyresniaisiais nariais. skaityti »

Paskelbti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai

Balandžio 4 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai. skaityti »

„Šlovės laboratorija“ ištrauks Lietuvos mokslą į dienos šviesą

Šį pavasarį į Lietuvą ketvirtą kartą sugrįš pamėgtas mokslo komunikacijos projektas „Šlovės laboratorija“. Projektą organizuojanti „Britų taryba“ pakvies jaunuosius mokslininkus atlikti jiems neįprastą užduotį: pristatyti savo tyrinėjimus suprantamai bet kuriam žmogui. skaityti »

VGTU mokslo pasiekimai pristatyti ir JAV

Kovo pabaigoje Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) atstovai dalyvavo Jungtinėse Amerikos valstijose (JAV) Niujorko valstijoje vykusioje 12-ojoje kasmetinėje žaliųjų statybos technologijų konferencijoje. skaityti »

KU žurnalistikos studentų praktiniam mokymui – moderniausia įranga

Nuo šiol Klaipėdos universitete studijuojantieji žurnalistiką turės dar daugiau galimybių ugdyti praktinius gebėjimus. Prieš pusantrų metų Socialinių mokslų fakultete įkurta Medijų laboratorija papildyta moderniausia įranga, skirta profesionaliai kurti vaizdo ir garso įrašus. skaityti »