Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Lietuvos medicinos moksle – naujas etapas

Kaune kovo 25 d. 14 val. atidaromas integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras (Eivenių g. 4, Kaunas). skaityti »

Siemens skirs 122,8 tūkst. litų stipendijas geriausiems technologijų studentams Lietuvoje

Technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens Osakeyhtio“ Lietuvos filialas skirs 122,8 tūkst. litų (35,5 tūkst. eurų) stipendijas dviems geriausiems mechanikos, elektronikos arba informatikos specialybių studentams. Jie pelnys 3,5 metų profesinę stažuotę Berlyne įkurtame „Siemens“ biure, gilins teorijos ir praktines mechatronikos žinias bei mokysis vokiečių kalbą. Tokią socialinę jaunimo mokymo programą „Siemens“ Lietuvoje įgyvendina pirmąjį kartą. skaityti »

Naujas VMI ir Kauno technologijos universiteto bendradarbiavimo etapas

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau — VMI) ir Kauno technologijos universitetas (toliau — KTU) susitarė bendradarbiauti rengiant socialinių mokslų srities specialistus, mokslines konferencijas, seminarus bei populiarinti KTU studijų programas, vykdant studentų praktikas, keičiantis informacija apie abiejų institucijų vykdomus arba joms dalyvaujant atliekamus mokslinius tyrimus bei projektus. skaityti »

VGTU docento knygoje – perspektyvi telekomunikacijų inžinerijos tema

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Telekomunikacijų inžinerijos katedros vedėjas Artūras Medeišis tapo monografijos „Cognitive Radio Policy and Regulation“ vyriausiu redaktoriumi. skaityti »

KTU mokslininkų inovacija pristatyta JAV Kongresui ir NASA vadovui

Lietuvos mokslininkų inovacijos pripažįstamos pačiu aukščiausiu lygiu. JAV Kongresui ir NASA vadovui generolui, buvusiam astronautui Charlesui Boldenui buvo pristatyta Kauno technologijos universiteto (KTU) Telematikos mokslo centro mokslininkų sukurta intrakranijinio slėgio (galvospūdžio) neinvazinių matavimų technologija skaityti »

Moderniausiame pasaulyje branduolinės fizikos centre CERN – lietuviai mokslininkai, mokytojai, studentai

Kovo 13 d. švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis lankosi moderniausiame pasaulyje Europos branduolinių tyrimų centre CERN ir susitinka su čia dirbančiais lietuviais bei CERN mokytojų programos dalyviais iš Lietuvos. skaityti »

Europos Inovacijų konvente pristatyti Lietuvos mokslo prioritetai

Kovo 10–11 dienomis Briuselyje įvyko Europos Komisijos organizuojamas Inovacijų konventas, kuriame pristatyta Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai apžvalga ir mūsų šalies inovacijų prioritetai. skaityti »

Lietuvos edukologijos universitetas jungsis prie Vilniaus universiteto ir kitų aukštųjų mokyklų konsorciumo

Lietuvos edukologijos universiteto Taryba priėmė sprendimą prisijungti prie Vilniaus universiteto ir kitų aukštųjų mokyklų konsorciumo (UNIKON). skaityti »

„Nuo ryšių iki sėkmės. Universitetų ir verslo bendradarbiavimo sėkmės istorijos“

Siekiant stiprinti tarpsektorinę partnerystę tarp aukštojo mokslo institucijų ir įmonių, skatinti sisteminį bendradarbiavimą keičiantis patirtimi Šiaurės ir Baltijos šalyse, kovo 20 d. Rygoje, Latvijos universiteto Didžiojoje auloje, vyks tarptautinė konferencija „NUO RYŠIŲ IKI SĖKMĖS. Universitetų ir verslo bendradarbiavimo sėkmės istorijos“. skaityti »

VGTU kuria naują erdvę studentų verslo idėjoms brandinti

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) investuoja 6 milijonus litų į pirmąjį Lietuvoje Produktų dizaino, inovacijų ir kūrybinių industrijų centrą „LINK MENŲ fabriką“. skaityti »