Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Konferencijoje pristatytos naujos patentų paieškos galimybės

Praėjusią savaitę Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vyko informacinis seminaras – diskusija apie Europos patentų organizacijos (EPO) ir Valstybinio patentų biuro (VPB) bendradarbiavimą atliekant paieškas. skaityti »

KTU karjeros centro vadovė: „Nemažai rytojaus profesijų šiandien dar neegzistuoja“

Remiantis Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, jaunimo (15–24 m. amžiaus) nedarbas per pastaruosius ketverius metus išaugo net 26,9 proc. (31 proc. vyrų ir 20,8 proc. moterų). Lietuvoje jaunimo bedarbystė 2014 sausio 1 d. duomenimis siekė 11,2 proc. skaityti »

Vilniaus universitetas ir Vilniaus jėzuitų gimnazija atnaujina bendradarbiavimo sutartį

Kovo 4 d. (antradienį) 11.00 val. Šv. Kazimiero bažnyčioje (Didžioji g. 34) Vilniaus universitetas ir Vilniaus jėzuitų gimnazija pasirašys bendradarbiavimo sutartį. skaityti »

Lietuvos mokslų akademija laukia naujų narių

Artėja Lietuvos mokslų akademijos (LMA) tikrųjų narių rinkimai. LMA kviečia šalies mokslo institucijų senatus, mokslo tarybas ir mokslininkų asociacijas kelti kandidatus laisvoms tikrųjų narių vietoms užimti. skaityti »

Mokyklų išorinis vertinimas įvardija švietimo sėkmės ženklus ir tobulintinas sritis

Nacionalinė mokyklų vertinimo agentūra parengė Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų kokybės veiksnius analizuojantį leidinį „Bendrojo ugdymo mokyklų veiklos kokybė. skaityti »

LEU vyks Meilės Lukšienės asmenybės ir jos mokslinio palikimo leidinių pristatymas

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vasario 27 d. 14 val. 302 aud. vyks Meilės Lukšienės asmenybės ir mokslinio palikimo tyrimams skirtų leidinių pristatymas. skaityti »

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pritaria vadovų veiklos vertinimui

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga pritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui nustatyti mokyklų, darželių, socialinės globos įstaigų, kultūros centrų ir kitų biudžetinių įstaigų vadovams vienodas ketverių metų kadencijas ir kasmet vertinti jų veiklą. skaityti »

ISM iššūkis tradicinėms studijoms: studentams įkurti biurai

Šalia ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto duris atvėrė pirmoji Lietuvoje studentų verslų kalvė – ISM Inovatorių bazė. skaityti »

Pasauliniame Webometrics reitinge VGTU šoktelėjo aukštyn

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) smarkiai pagerino savo pozicijas pasauliniame aukštųjų mokyklų Webometrics reitinge. skaityti »

Verslūs VGTU absolventai grįžta mokyti

Savo verslą sukūrę Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybinių industrijų fakulteto (KIF) absolventai grįžta į universitetą siekdami pasidalyti sukauptomis žiniomis. skaityti »