Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VDU minės 92-ąją įkūrimo sukaktį

Vasario 14 d., penktadienį, 14 val. VDU didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks Vytauto Didžiojo universiteto gimtadienio šventė, skirta 25-ajai VDU atkūrimo sukakčiai ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. skaityti »

Paskirstytas finansavimas studijų sritims, daugiausiai lėšų – technologijos mokslams

Vyriausybė patvirtino valstybės finansavimą 2014 m. pirmakursių studijoms pagal studijų sritis. Iš viso bakalauro ir vientisosioms studijoms numatoma skirti beveik 30 mln. litų. skaityti »

Socialinio dialogo aukštosiose mokyklose skatinimas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Danguolė Juozapavičienė, Europos socialinio fondo agentūros direktorius Povilas Česonis ir Vilniaus universiteto profesinės sąjungos pirmininkė Jelena Tamulienė pasirašė ES finansuojamą socialinio dialogo vystymo projektą, kuriame dalyvauja Vilniaus universiteto, Gedimino technikos universiteto, Vilniaus dailės akademijos, Lietuvos edukologijos universiteto bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos darbuotojai. skaityti »

Nacionalinėse mechatronikos varžybose pergalę iškovojo visaginiečiai

Praėjusį savaitgalį Vilniuje įvykusiose jau tradicinėse mechatronikos varžybose pirmąją vietą, surinkę beveik dvigubai daugiau taškų už kitus, iškovojo Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro mokiniai Lukas Bieliauskas ir Dmitrijus Novikovas. skaityti »

Moksleiviai vėl galės pabūti studentais

Jau ketvirtą kartą 10–12 klasių moksleiviai kviečiami savaitei tapti universiteto studentais ir dalyvauti unikaliame projekte „Moksleivi, pabūk studentu“. skaityti »

Jaunieji išradėjai kviečiami dalyvauti konkurse

Vasario pabaigoje paaiškės geriausias jaunasis Lietuvos išradėjas. Išradimus kuriantys asmenys dar turi laiko iki vasario 25 d. pateikti paraišką ir pretenduoti gauti tarptautinį pripažinimą – Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos apdovanojimą. skaityti »

Mokytojai: gyva pažintis su moksliniais tyrimais moksleivius skatina labiau domėtis tiksliaisiais mokslais

Nors pastaruoju metu akcentuojama, kad Europos Sąjungoje stinga darbuotojų informacinių ir ryšių technologijų sektoriuje, reikalingi ir biologai, farmakologai, gydytojai, slaugytojai bei inžinieriai, taip pat stinga 800 tūkst. mokslininkų ir tyrėjų, gabiausi moksleiviai Lietuvoje paskutinius tris metus mieliau renkasi humanitarinių ir socialinių, o ne tiksliųjų mokslų specialybes. skaityti »

Garbės daktaro regalijos – poetui Robertui Keturakiui

Vasario 14 d. VDU didžiojoje salėje vyks iškilminga VDU gimtadienio šventė, kurios metu universiteto garbės daktaro regalijos bus įteiktos poetui, rašytojui, VDU leidyklos vyr. redaktoriui Robertui Keturakiui. skaityti »

Profesinis mokymas, kuris įveikia stereotipus

„Litexpo“ startavo ir iki pat šeštadienio šurmuliuos paroda „Studijos 2o14“. Šis renginys itin aktualus abiturientams, tačiau sulaukia ir kitų klasių mokinių dėmesio, nes jauni žmonės vis anksčiau pradeda domėtis galimybe studijuoti ir nesidairo vien į aukštąsias mokyklas. skaityti »

VGTU mokslininkas tapo Amerikos tyrėjų asociacijos nariu

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Įmonių ekonomikos ir vadybos katedros profesorius Kęstutis Peleckis šiemet gavo kvietimą tapti tarptautinės Amerikos tyrėjų asociacijos (AAIR) nariu. skaityti »