Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Stiprės Lietuvos ir Moldovos bendradarbiavimas švietimo, mokslo, technologijų ir inovacijų srityse

Vyriausybė patvirtino du tarpvyriausybinius Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Moldovos Respublikos Vyriausybės susitarimus: dėl bendradarbiavimo švietimo, mokslo, technologijų ir inovacijų srityse bei dėl kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu pripažinimo. skaityti »

Lietuvos edukologijos universitetas parodoje „Studijos 2014“

Vasario 6–8 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks XII tarptautinė žinių ir išsilavinimo paroda „Studijos 2014“. Ji skirta abiturientams, kurie kasmet svarsto ir kuria ateities planus, ieškodami tinkamiausio sprendimo, kur mokytis. skaityti »

Karjeros ekspertė: „Karjeros pasirinkimas – visą gyvenimą trunkantis sprendimas“

Didžiausia visų vaikų svajonė – užaugti. „Kai būsiu didelis, vairuosiu autobusą“, – sako penkerių metukų pyplys ir nė neįtaria, kad jis jau pradeda rinktis profesiją. Karjeros klausimas, vienokia ar kitokia forma, žmones lydi visą gyvenimą. skaityti »

Parodos „Studijos 2014” lankytojus pasitiks būrys robotų

Rytoj Vilniuje prasidėsianti tarptautinė žinių ir išsilavinimo paroda „Studijos 2014” moksleivius trauks ne tik pasakojimais apie studijų programas, bet ir suteiks galimybę pamatyti praktinę jų pusę. skaityti »

VGTU profesoriui skirta Lietuvos mokslo premija

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Tiltų ir specialiųjų statinių katedros vedėjui habil. dr. prof. Gintariui Kaklauskui skirta Lietuvos mokslų akademijos įsteigta 2013 metų Lietuvos mokslo premija. skaityti »

Abiturientų skaičiui mažėjant lėšos studijoms nemažinamos, didinamas tikslinis studijų finansavimas

Skirstant lėšas priėmimui į aukštąsias mokyklas numatoma finansavimą studijoms proporcingai didinti: nors abiturientų mažėja 5 proc., valstybės studijoms skiriamą lėšų sumą siūloma išlaikyti tokią pat kaip pernai. skaityti »

Parodoje „Studijos 2014“ abiturientai egzaminuos aukštąsias mokyklas

Tarptautinėje žinių ir išsilavinimo parodoje „Studijos 2014“ - išskirtinė galimybė zonoje 3K abiturientams susitikti ir prie kavos puodelio pasikalbėti su universitetų vadovais, dėstytojais, studentais. skaityti »

VU parodoje „Studijos 2014“

Vasario 6–8 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks XII paroda „Studijos 2014“. Joje kartu su 193 mokymo organizacijomis iš 13 šalių dalyvaus ir Vilniaus universitetas. skaityti »

NASA erdvėlaivyje – KTU mokslininkų sukurtas astronautų smegenų diagnostikos aparatas

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų sukurta technika užkariauja kosmosą. skaityti »

„Thermo Fisher Scientific“ ir VU atstovai aplankė besikuriantį Gyvybės mokslų centrą

Sausio 30 d. Vilniaus universitete susitiko VU ir „Thermo Fisher Scientific“ atstovai. skaityti »