Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU lankėsi užsienio universitetų rektoriai

2014 m. sausio 27–28 d. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) lankėsi Rostovo valstybinio ekonomikos universiteto rektorius prof. Adamas Albekovas ir šio universiteto Užsienio ryšių skyriaus vadovas dr. Olegas Bodiaginas, Berlyno BBW taikomųjų mokslų universiteto rektorius prof. Gebhardas Haferis ir rektoriaus padėjėja Anja Graf-Gadow. skaityti »

Klaipėdos universitetas parodoje „Studijos 2014“ pristatys mokslą ir inovacijas

Vasario 6-8 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks XII-oji tarptautinė žinių ir išsilavinimo paroda STUDIJOS 2014, kurioje dalyvaus ir Klaipėdos universitetas. skaityti »

JAV ambasada skelbia rašinių konkursą Lietuvos narystės NATO dešimtmečiui pažymėti

Pažymint Lietuvos narystės NATO dešimties metų sukaktį Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Vilniuje viešųjų ryšių skyrius skelbia šiai progai skirtų rašinių konkursą. skaityti »

Studijų mugė: auga moksleivių susidomėjimas technologiniais ir fiziniais mokslais

Sausio 25 d. Kaune vyko tradicinė 13–oji „Aukštųjų mokyklų mugė". Mugėje, subūrusioje Lietuvos aukštąsias mokyklas, dalyvavo ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro (SPIC) darbuotojai bei fakultetų dėstytojai ir studentai. skaityti »

Filologijos fakultete – pirmoji Klasikų akademija

Sausio 31 d. VU Filologijos fakultete darbą pradeda pirmoji Klasikų akademija. Didžioji jos paskaitų ir seminarų dalis skiriama 10–12 klasių moksleiviams, besidomintiems humanitariniais mokslais, filosofija, antikos kultūra ir senosiomis kalbomis. skaityti »

Mokslininkams – geresnės sąlygos auginti vaikus ir daryti mokslinę karjerą

Vyriausybė pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos teikiamai Mokslo ir studijų įstatymo pataisai, kurią priėmus Seime, mokslininkėms ir mokslininkams bus sudarytos geresnės sąlygos auginti vaikus ir daryti mokslinę karjerą. skaityti »

Premjeras su švietimo ir mokslo ministru aptarė aukštojo mokslo finansavimo klausimus

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius priėmė švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį, su kuriuo aptarė aukštojo mokslo finansavimo klausimus. skaityti »

JAV ambasados darbuotojai: „KTU studentai yra pasirengę konkuruoti pasaulinėje rinkoje“

Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centre apsilankiusiems JAV ambasados atstovams paliko įspūdį aukšto lygio laboratorijų įranga ir studijų sąlygos. skaityti »

Ministras pasveikino Mokomojo Europos parlamento dalyvius

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pasveikino mokinius – Mokomojo Europos parlamento nacionalinės sesijos dalyvius, susirinkusius į Seimo Kovo 11-osios Akto salę. skaityti »

Vilniuje prasidėjo mokymai lietuvių kilmės Pietų Amerikos jaunuoliams

Šią savaitę Vilniaus lietuvių namuose prasidėjo mokymai Pietų Amerikos lietuvių kilmės jaunuoliams. skaityti »