Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU bendradarbiaus su Liublianos universitetu

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pasirašė dvišalę bendradarbiavimo sutartį su didžiausia Slovėnijos aukštąja mokykla – Liublianos universitetu. skaityti »

Patvirtinta Valstybinė švietimo 2013–2022 metų strategija

Seimas plenariniame posėdyje priėmė patvirtino Valstybinę švietimo 2013–2022 metų strategiją, kuria siekiama reaguoti į dabartines pedagoginės bendruomenės aktualijas, spręsti švietimo srities problemas. skaityti »

Lietuvos studentai dėl darbo keistų gyvenamąją vietą

Dėl gerų darbinės karjeros perspektyvų ir atlyginimo, Lietuvos studentai ryžtųsi keisti gyvenamąją vietą. Tai atskleidė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų atliktas tyrimas „Akademinio jaunimo judumas darbo tikslais“. skaityti »

Klaipėdos universitetas kurs jungtinę magistrantūros studijų programą su JAV universitetu

Klaipėdos universitetas glaudžiai bendradarbiauja su Valdosta valstybiniu universitetu (JAV). Vakar Socialinių mokslų fakultete lankėsi šio universiteto atstovai – profesorius Frank Anthony Barnas ir „Žiniasklaidos“ (Mass Media) studijų programos vadovė profesorė Marie Elliot. skaityti »

Rektorių konferencijos prezidentu perrinktas KTU rektorius Petras Baršauskas

Baigiamajame II-ojo pusmečio Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) posėdyje buvo išrinktas naujasis LURK prezidentas. skaityti »

Į studijas ir kursus Lietuvos edukologijos universitete BC atstovams norisi grįžti

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) viešėję užsienyje veikiančių Baltistikos centrų atstovai sėkmingai grįžo namo. Gruodžio 8–15 d. universitete lankėsi ir intensyvių lietuvių kalbos paskaitų klausėsi net 45 studentai iš Baltarusijos, Čekijos, Estijos, Lenkijos, Rusijos, Prancūzijos, Švedijos universitetų. skaityti »

Į pirmą posėdį susirinko atsinaujinusi Aukštojo mokslo taryba

Aukštojo mokslo tarybos narius pasveikino švietimo ir mokslo ministras prof. Dainius Pavalkis. Ministras pabrėžė, kad kitais metais priėmus naujas Mokslo ir studijų įstatymo pataisas Aukštojo mokslo tarybos funkcijos keisis. skaityti »

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariams pristatyti aukštojo mokslo tarptautiškumo skatinimo rezultatai

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas gruodžio 18 d., trečiadienio, posėdyje svarstė klausimą dėl Lietuvos aukštojo mokslo tarptautiškumo. skaityti »

Planšetiniai kompiuteriai leis mokytis dar moderniau

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija šalyje jau seniai žinoma kaip mokymo įstaiga, kuri žinias perduoda išnaudodama moderniausias technologijas. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis dalyvavo naujosios ES mokslo ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ pristatyme Sorbonos universitete

Gruodžio 16 d. Sorbonos universitete Lietuvos švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis kartu su Europos Komisijos švietimo ir mokslo komisarėmis Androula Vassiliou ir Maire Geoghegan-Quinn bei Prancūzijos Aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų ministre Genevieve Fioraso oficialiai paskelbė naujosios ES programos „Horizontas 2020” startą. skaityti »