Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

„Lituanica SAT–1“ kūrėjai pradėjo susitikimus su moksleiviais Lietuvos mokyklose

Likus vos kelioms dienoms iki raketos su pirmuoju lietuvišku palydovu „Lituanica SAT–1“ paleidimo į kosmosą, jo kūrėjai lankosi įvairiose Lietuvos mokyklose, kur supažindina vaikus su istorine palydovo misija ir siekia paskatinti juos domėtis tiksliaisiais mokslais ir kosmoso tyrimais apskritai. skaityti »

Vilniuje prasidėjo švietimo paroda „Mokykla“

Gruodžio 6 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis Litexpo parodų ir kongresų centre (Laisvės pr. 5, Vilnius) atidarė trečiąją nacionalinę švietimo parodą „Mokykla 2013“. skaityti »

Tarp paklausiausių šiame amžiuje – IT specialybės

Šiemet technologijos mokslus pasirinko 14, 5 proc. abiturientų (t. y. 2,5 proc. daugiau nei 2011 m.), fizinių mokslų – 7,5 proc. (0, 5 proc. daugiau), biomedicinos – 19, 9 proc. (3,9 proc. daugiau). Prognozuojama, kad šie skaičiai ir toliau augs, nors kol kas mūsų šalyje vis dar populiariausi sociainiai mokslai (juos rinkosi 44, 5 proc. jaunuolių). skaityti »

Interneto inžinerijos studijos – atsakas į sparčiai augančius IT rinkos poreikius

Kazimiero Simonavičiaus universitete (KSU) startuoja nauja bakalauro studijų programa – Interneto inžinerija. Tai informatikos krypties pirmos pakopos studijos, skirtos visiems besidomintiems naujausiomis informacinių ir ryšio technologijomis bei suvokiantiems jų svarbą šiuolaikinėje ekonomikoje. skaityti »

Studentų sukurtą elektromobilį galima įkrauti vos per 3 valandas

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentų grupė sukūrė unikalų vienvietį elektromobilį, pretenduojantį užpildyti rinkoje esantį atotrūkį tarp dviračio ir automobilio. skaityti »

Britų švietimo konsultantai: naujosios technologijos mokinį paverčia mokytoju

Kol lietuviai mokytojai stengiasi priversti mokinukus „kalti“ mokyklų programose numatytą medžiagą, švietimo specialistai iš Jungtinės Karalystės sako, kad mokiniai patys turėtų būti sau mokytojai, o mokytojai – tik asmenys, įvertinantys moksleivių silpnąsias bei stipriąsias puses ir padedantys jas ugdyti. skaityti »

Klaipėdos universiteto robotų konstruotojai – vėl geriausi

Klaipėdos universiteto (KU) robotų konstruotojų klubas „Klaipėda University Robotics Club“ savaitgalį puikiai pasirodė Estijoje vykusiose „Robotex 2013“ varžybose. skaityti »

Studentai jau pasirašė paskolų sutartis

Nuo 2013 m. spalio 17 d. iki lapkričio 14 d. studentai galėjo pasirašyti valstybės remiamų paskolų sutartis viename iš atrinktų bankų ir valstybės paskolų sutartis Valstybiniame studijų fonde (VSF). skaityti »

Įteiktos Mokslo premijos užsienio lietuviams

Švietimo ir mokslo ministerijoje įteiktos Mokslo premijos lietuvių kilmės užsienyje gyvenantiems mokslininkams. skaityti »

Minima Tarptautinė studentų diena

Lapkričio 17 dieną studentai vadina „profesine švente“, tą dieną minima Tarptautinė studentų diena. skaityti »