Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU profesorius Ukrainoje gavo apdovanojimą už tarptautinių mokslinių ryšių stiprinimą

Buvęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektorius Romualdas Ginevičius šiemet jau ketvirtą kartą dalyvavo tarptautinėje konferencijoje organizuotoje Donecko nacionalinio technikos universiteto. Jos metu profesorius buvo apdovanotas už tarptautinių mokslinių ryšių skatinimą ir stiprinimą. skaityti »

D. Pavalkis atvėrė Europos inovacijų forumą „2013 Innovation Summit”

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos vardu Briuselyje atvėrė Europos inovacijų forumą „2013 Innovation Summit”. skaityti »

Vilniuje bus paskelbti daugiausiai skaitantys vaikai

Spalio 12 d., šeštadienį, Vilniuje vyks Knygų medžių šventė, kurios metu bus paskelbti ir apdovanoti daugiausiai skaitantys Lietuvos vaikai. skaityti »

Lietuvos mokslo taryba skatina jaunuosius mokslininkus pasitelkti verslą ir projektų finansavimą

Lietuvos mokslo taryba, analizuodama savo vykdomą podoktorantūros stažuočių programą ir stiprindama jaunųjų mokslininkų gebėjimus, pirmą kartą sukvietė juos į projektų valdymo ir įgyvendinimo mokymus. skaityti »

IBM toliau vysto išmaniąsias kompiuterines sistemas

IBM deda pagrindus Kognityvinių sistemų institutui, kuriame galės dalyvauti viso pasaulio universitetų mokslininkai. skaityti »

Lietuvos aukštosios mokyklos prisistatė studijų mugėje Baku

Spalio 4–6 Azerbaidžano sostinėje Baku vykusioje tarptautinėje parodoje „Studijos ir karjera“ dalyvavo daugiau kaip dvi dešimtys Lietuvos aukštojo mokslo įstaigų. skaityti »

Įteikta Meilės Lukšienės premija

Spalio 6 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje apdovanotas Meilės Lukšienės premijos laureatas Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos fizikos mokytojas Tomas Kivaras. skaityti »

VDU startuoja projektas „Erasmus Lietuvos mokykloms“

Vytauto Didžiojo universitete startuoja Švietimo mainų paramos fondo inicijuotas projektas „Erasmus Lietuvos mokykloms“, kurio tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų ir bendrojo ugdymo institucijų, didinti mokinių toleranciją, tarpkultūrinį, žmogaus teisių ir lyčių lygybės supratimą, skleisti žinią apie mainų programą „LLP / Erasmus“, galimybes ir patirtį. skaityti »

LSS: prekyba rašto darbais klesti, o kaltų nėra

Šį pavasarį Lietuvos studentų sąjungos tyrimas „Akademinio sąžiningumo indeksas“ atskleidė, kad net 33,8 proc. studentų rašto ar kitokio darbo pirkimą ir pateikimą kaip savo įvardina paplitusiu arba greičiausiai paplitusiu reiškiniu. Lyginant su praėjusiais metais vykdytu tyrimu šis skaičius išaugo beveik 7 proc. skaityti »

VGTU lankėsi „Boeing“ mokslinių tyrimų centrų komitetas

Spalio 2 dieną VGTU lankėsi svečiai iš aviacijos kompanijos „Boeing“ padalinio „Jeppesen“. Ši įmonė, atliekanti aviacijos srities mokslinius tyrimus bei projektus, šiuo metu ieško naujų partnerių Baltijos šalyse, o tarp jų ir Lietuvoje. skaityti »