Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Duris atvėrė atnaujinta didžiausia VGTU fakultetinė skaitykla

Nuo šiol visos VGTU bibliotekos fakultetinės skaityklos lankytojų lauks atsinaujinusios. Paskutinioji atnaujinta skaitykla – Architektūros fakultete. Jai skirtos ne tik senosios skaityklos patalpos, bet ir šalia esanti ekspozicijų salė. Tad naujosios skaityklos plotas padidėjo dvigubai. skaityti »

Sėkmingiau įsidarbina technologinių ir socialinių mokslų žinias derinantys specialistai

Šiuo metu paklausiausi įvairaus lygio vadovai ir vadybininkai, kurie turi ir solidžių informacinių technologijų, ir inžinerinių-techninių žinių, šių darbo vietų skaičius ir toliau augs, sako ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius dr. Nerijus Pačėsa. skaityti »

Visuomenė turėjo unikalią galimybę išvysti VU palydovą „LituanicaSAT-1“

Spalio 3 dieną pirmą kartą viešai pademonstruotas lietuvių palydovas „LituanicaSAT-1“. VU Matematikos ir informatikos fakultete įrengtoje laboratorijoje esantis palydovas jau šį mėnesį bus išsiųstas į JAV, kur gruodžio 8 d. iš Volopo salos skrydžių centro bus paleistas į kosmosą. skaityti »

Vilniuje vyksta tarptautinės universitetų asociacijos „Prime Networking“ generalinė asamblėja

Į Vilnių atvyko 19 universitetų atstovai iš Europos, Kolumbijos bei JAV. Spalio 1–4 dienomis jie dalyvauja asociacijos „Prime Networking“ generalinėje asamblėjoje ir aptaria tolesnius tarptautinių mokslinių tyrimų, studijų bei studentų projektų skatinimo planus. skaityti »

Mokslo ir verslo bendradarbiavimas: Lietuvos ir JAV patirtis

Lietuvoje lankosi Lietuvos mokslo ambasadorius JAV, Masačusetso technologijų instituto Architektūros katedros profesorius Gediminas Urbonas – menininkas ir dėstytojas, įkūręs tarpdisciplininę tyrimų programą, tarptautinio pripažinimo susilaukęs dėl savo socialiai interaktyvių, tarpdisciplininių projektų. skaityti »

Lietuvos moksleiviai gaus vertingų teisinių žinių

Europos studentų teisininkų asociacijos Lietuvos nacionalinė grupė ELSA Lietuva ir Teisingumo ministerija kviečia teisės problemomis besidominčius vyresniųjų klasių moksleivius didžiuosiuose miestuose į paskaitas, kurių metu bus sudaryta galimybė susipažinti su atskirų teisės šakų pagrindais. skaityti »

Devintoji „Tyrėjų naktis“ ypač traukė mažuosius smalsuolius

Šiųmetė „Tyrėjų naktis“ ypač traukė dalyvauti pačius jauniausius mokslo entuziastus – vaikus ir paauglius. Anot renginio organizatorių, mažuosius smalsuolius lydėję tėvai ypač pasigenda tokio pobūdžio renginių jų atžaloms, o patys vaikai itin entuziastingai kibo bandyti mokslo atradimus. skaityti »

Spalio 1 – lietuviškos gimnazijos gimtadienis

Pirmoji Lietuvos švietimo istorijoje lietuviška gimnazija atidaryta 1915 m. spalio 1 dieną Panevėžyje. skaityti »

VDU – 39-as Europoje pagal priimtus „Erasmus“ studentus

VDU pateko tarp 40 aukštojo mokslo institucijų, priimančių daugiausiai mainų programos „Erasmus“ studentų. skaityti »

Studentui išmanusis įrenginys svarbesnis už sąsiuvinį ir rašiklį

TNS Lietuvoje atlikto „Mobile Life“ tyrimas rodo, kad apie pusę 15–29 metų mieste gyvenančių jaunuolių kone kiekvienais metais atnaujina savo IT prietaisus. skaityti »