Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

IBM atstovas su VU studentais dalysis mintimis apie technologijų ateitį

Rugsėjo 24 d., antradienį, 16 val. VU Matematikos ir informatikos fakultete (103 aud., Didlaukio g. 47, Vilnius) lankysis IBM atstovas dr. Bijanas Davari – vyks susitikimas su studentais. Jame bus kalbama apie IT naujoves, ateitį, kur link juda technologijų pasaulis. skaityti »

VU – pirmasis pasaulio universitetas, įgijęs HERITY sertifikatą

Vilniaus universitetui (VU) suteiktas pasaulinio HERITY kultūros paveldo objektų valdymo kokybės sertifikatas. VU yra pirmasis universitetas pasaulyje, gavęs šį sertifikatą. skaityti »

VDU kviečia moksleivius pabūti studentais

Jau trečius metus iš eilės VDU Studentų atstovybė organizuoja projektą „Moksleivi, pabūk studentu!“, kuris kviečia moksleivius susipažinti su studentišku gyvenimu – lankyti paskaitas, dalyvauti universiteto organizacijų veikloje, įvertinti gyvenimą bendrabučiuose ir galbūt apsispręsti, kokią studijų programą pasirinkti. skaityti »

Paskirtos Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo premijos užsienio lietuviams

Paskirtos keturios premijos Lietuvos ir pasaulio mokslui nusipelniusiems užsienio lietuviams: biomedikui Feliksui Bukauskui ir fizikui Jonui Žmuidzinui iš JAV, Vokietijoje gyvenančiai kalbotyrininkei Jolantai Gelumbeckaitei ir technologijos mokslų daktarei Vidai Malienei, dirbančiai Jungtinėje Karalystėje. skaityti »

Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui pristatyti valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas rugsėjo 18 dienos posėdyje svarstė klausimą dėl 2013 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatų ir išvadų. skaityti »

VGTU leidykla „Technika“ mokys naudotis elektroninėmis knygomis

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) leidykla „Technika“ spalį pradės rengti užsiėmimus, kurių metu supažindins Aukštaitijos regiono skaitytojus su elektroninėmis knygomis, jų formatais, funkcijomis, pranašumais ir paieška. skaityti »

Prestižiniame leidinyje VU mokslininkai pristatė originalų DNR modifikacijos profilių analizės metodą

Elektroninis žurnalas „Nature Communications“ vasarą paskelbė Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų straipsnį „DNA unmethylome profiling by covalent capture of CpG sites" („Nemetilintų DNR sričių profiliavimas kovalentiškai surišant CpG sekas“). skaityti »

VGTU bibliotekoje studentų laukia paskaitos ir el. mokymai

VGTU bibliotekos darbuotojos kasmet pirmo kurso studentams organizuoja informacinio raštingumo paskaitas. Jų metu pirmakursiai gali susipažinti su bibliotekos teikiamomis paslaugomis, išmokti ieškoti informacijos bibliotekos el. kataloge, daugiau sužinoti apie vis populiarėjančias el. knygas ir pan. skaityti »

Lietuvos mokiniai pagal informacinių technologijų naudojimą – tarp pirmaujančių ES

Lietuvos mokiniai dažniau nei vidutinis Europos mokinys naudoja informacines ir komunikacines technologijas (IKT) ugdymo tikslais. skaityti »

Užsienio studentai Lietuvoje mokosi kurti mobiliąsias programėles

Kauno technologijos universitete (KTU) įkurtoje Mobilių aplikacijų laboratorijoje gimė pirma tarptautinė mobilioji programėlė, kurią sukūrė Turkijos studentai, studijuojantys pagal ERASMUS studijų mainų programą. skaityti »