Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Jubiliejinis „Erdvėlaivis Žemė“ stebins išskirtiniais renginiais

Rugsėjo 10–19 dienomis Lietuvoje jau dešimtą kartą vyks nacionalinis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“. Visi norintys galės rinktis iš daugiau kaip 250 nemokamų renginių mokyklose, universitetuose, geriausiose šalies laboratorijose, miestų aikštėse. skaityti »

Pasauliniame aukštųjų mokyklų reitinge – net keturi Lietuvos universitetai

Rugsėjo 10 dieną paskelbtame tarptautiniame universitetų reitinge „2013–2014 QS World University Rankings” tarp geriausių pasaulio universitetų pateko ir 4 Lietuvos aukštosios mokyklos: Vilniaus universitetas (VU), Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir Kauno technologijos universitetas (KTU). skaityti »

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto plėtrą paspartins naujas strateginis investuotojas

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto steigėjas ir pagrindinis akcininkas BI Norwegian Business School pranešė pasiekęs savo tikslą. ISM tapo vienu geriausių šalies verslo universitetų bei lygiateisiu tarptautinės aukštojo mokslo bendruomenės nariu. skaityti »

Gauk žaidimizacijos sertifikatą

Gabe Zichermann – vienas iš pagrindinių žaidimizacijos ekspertų, gamification.co įkūrėjas, trijų knygų autorius, „GSummit“ valdybos narys. Jis kartu su „Udemy“ organizacija (mokymų kursai elektroninėje erdvėje) sukūrė dviejų lygių visiškai naują žaidimizacijos kursą, kuris moko žaidimizacijos pagrindų ir įtraukimo (angl. engagement). skaityti »

Studentams – verslumo ir inovacijų vadybos patirtis tiesiogiai iš JAV

Rugsėjo mėnesį Kauno technologijos universitete pradedamas naujas inžinerinių ir fundamentaliųjų mokslų studentams skirtas kursas „Technologinė antreprenerystė“. Šiame kurse verslumo, įmonių ir inovacijų vadybos patirtimi dalysis pasaulinio garso ekspertai, atvykę tiesiogiai iš JAV, taip pat KTU mokslininkai, kurie šią vasarą sėmėsi naujausių žinių Silicio slėnyje ir Stanfordo universitete. skaityti »

Minima Tarptautinė raštingumo diena

Rugsėjo 8–oji – Tarptautinė raštingumo diena, kurią Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) mini jau daugiau nei 40 metų. skaityti »

Studentai kviečiami į simuliaciją apie ES energetiką

Rugsėjo 19 d. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) 9.30 val. vyks susitikimas su Lietuvos ir užsienio energetikos politikos ekspertais bei simuliacija tema „Europos Sąjungos energetika: saugumas vienovėje“. skaityti »

Tarp moksleivio pirkinių – ir plunksnakotis, ir planšetinis kompiuteris

Prasidėjus naujiems mokslo metams moksleiviai ir jų tėveliai apgulė raštinės reikmenų skyrius ir parduotuves. skaityti »

Geriausi rytų kaimynystės šalių studentai kviečiami studijuoti Lietuvoje

Lietuvos respublikos švietimo ir mokslo ministerija nuo 2012 metų skiria valstybines stipendijas Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos, Baltarusijos, Kazachstano, Azerbaidžano studentams pilnoms magistrantūros studijoms pasirinktoje Lietuvos aukštojo mokslo institucijoje. skaityti »

Lietuvoje pirmą kartą varžysis geriausi pasaulio jaunieji astronomai

Rugsėjo 6–14 dienomis Lietuvoje vyks 18-toji tarptautinė astronomijos olimpiada. skaityti »