Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Į mokyklas išriedėjo nauji geltonieji autobusai

Šiandien, rugpjūčio 28 d., S. Daukanto aikštėje Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis savivaldybėms perdavė naujus geltonuosius autobusus. skaityti »

Besidomintiems krašto kultūra ir istorija – moderni internetinė svetainė

Šių metų rugsėjį Lietuvoje pradės veikti nauja internetinė svetainė www.šaltiniai.info. skaityti »

NFQ kviečia mokytis programavimo

El. verslo ir IT paslaugų bendrovė NFQ informatikos studentus bei technologijų entuziastus kviečia nemokamai patobulinti savo programavimo įgūdžius trijų mėnesių trukmės intensyvių praktinių užsiėmimų cikle „NFQ Akademija“. skaityti »

Mintinio skaičiavimo mokykla MENAR atveria duris Kaune ir Klaipėdoje

Šių metų sausio pabaigoje Vilniuje duris atvėrusi pirmoji vaikų intelekto lavinimo mokyklėlė MENAR MENTAL ARITHEMTIC jau džiaugiasi ne tik mokinių demonstruojamais mokymosi rezultatais, norinčiųjų gausa, bet ir naujų filialų atidarymu Kaune bei Klaipėdoje. skaityti »

Studentams – galimybė gauti valstybės paskolą

Valstybinis studijų fondas (VSF) skelbia prašymų valstybės paskoloms ir valstybės remiamoms paskoloms gauti 2013/2014 m. m. rudens semestre priėmimo terminą – prašymai priimami iki š. m. rugsėjo 27 dienos. skaityti »

Keturių universitetų studentai Vilniuje kuria elektronines technologijas neįgaliesiems

Vilniuje susirinkę 41 studentas ir 12 dėstytojų iš Suomijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos bei Lietuvos universitetų kuria elektroninėmis technologijomis valdomus žmogaus judesio registravimo jutiklius, kurie pagelbės reabilitacijos ir fizioterapijos srityse. skaityti »

Mokinius vežios dar 42 nauji geltonieji autobusai

Švietimo ir mokslo ministerija šiemet nupirko 42 naujus geltonuosius autobusus. Mokykliniams autobusams įsigyti šiemet buvo skirti 5 milijonai litų. skaityti »

Silicio slėnis atveria duris KTU studentams

Į Kauną ką tik grįžo nuo birželio Kalifornijoje, prestižiniame Stanfordo universitete, intensyviai darbavęsi KTU dėstytojai. Kartu su pasaulinio lygio profesoriais ir sėkmingais Silicio slėnio verslininkais jie kūrė inovatyvią verslumo ugdymo programą. skaityti »

Šiandien – Meilės Lukšienės 100-osios gimimo metinės

Rugpjūčio 20-ąją minime iškilios asmenybės ir pasaulinio garso švietėjos – habil. dr. Meilės Lukšienės-Matjošaitytės 100-ąsias gimimo metines. skaityti »

Mobilusis pradinukams – susisiekimo priemonė ir naujos galimybės mokytis

Užsienio šalyse mobilieji vaikams dažniausiai perkami nuo dvylikos metų, o Lietuvoje jie gali būti reikalingi jau pradinukams. skaityti »