Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Išeivijos ir lietuvių kilmės vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai gali gauti paramą studijoms

Nuo rugpjūčio 26 d. Valstybinis studijų fondas skelbia konkursą, kuriame gali dalyvauti ir gauti valstybės paramą studijoms mūsų šalies aukštosiose mokyklose išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių vaikai, vaikaičiai, provaikaičiai. skaityti »

Rugsėjo 1-ąją bus teikiami pirmokų pasai

Rugsėjo 1-ąją kiekvienas pirmokas gaus Lietuvos pirmoko pasą. Šiuos simbolinius dokumentus visiems pirmokėliams dovanoja Švietimo ir mokslo ministerija. skaityti »

Žaidimizuotas kalbų mokymasis internete

„Doulingo“ kalbų mokymosi sistema siūlo galimybę išmokti ispanų, prancūzų, portugalų, vokiečių ar italų kalbas naudojantis interneto naršykle ar išmaniuoju telefonu. skaityti »

Švietimo sužaidybinimas, pakeisiantis mūsų ateitį

Šiandien sužaidybinimas vis labiau įsilieja į kasdienį gyvenimą. Vienas geriausių to pavyzdžių – švietimo sistema. Pateikiame 10 populiariausių žaidimų–programų, kurie padeda mokytis. skaityti »

VGTU – aktyvus „Saulėtekio verslumo mokyklos adVenture“ dalyvis

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentai ir dėstytojai dalyvauja antrus metus vykstančiame verslumo skatinimo projekte „Saulėtekio verslumo mokykla adVenture“. skaityti »

Naujos priėmimo į aukštąsias mokyklas tendencijos: mažėja trauka į socialinius mokslus, auga susidomėjimas technologijų sritimi

Naujais mokslo metais šalies universitetuose ir kolegijose studijuos daugiau kaip 28 tūkst. pirmakursių. skaityti »

Užsieniečius stebina lietuvių kalbos keistenybės

Intensyvi pažintis su lietuvių kalba, istorija, tradicijomis, kultūriniais ypatumais, kelionės į gražiausius Lietuvos kampelius – tuo keturias savaites gyveno beveik septynios dešimtys užsieniečių, atvykusių į kasmetinius Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus Vytauto Didžiojo universitete (VDU). skaityti »

ISM studentams – studijos JAV Purdue universiteto Krannert verslo mokykloje

ISM Vadybos ir ekonomikos studentams atsiveria galimybės pagal mainų programą studijuoti JAV Indianos valstijoje įsikūrusio Purdue universiteto Krannert verslo mokykloje. skaityti »

Lietuvos mokinių tyrimai pasauliniame mokslo ir inovacijų konkurse įvertinti pirmosiomis vietomis

Lietuvos mokiniai Atvirame Kinijos jaunimo mokslo ir technologinių inovacijų konkurse CASTIC 2013, surengtame 28 kartą, užėmė pirmąsias vietas. skaityti »

Iki tarptautinės konferencijos „Europos aukštasis mokslas pasaulyje“ liko mažiau nei mėnuo

Iki tarptautinės konferencijos „Europos aukštasis mokslas pasaulyje“, kuri vyks Vilniuje, rugsėjo 5–6 dienomis, liko mažiau nei mėnuo. skaityti »