Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Bakalauro studentų, internetu sudariusių studijų sutartis su Vilniaus universitetu – daugiau nei pernai

Beveik 50 proc. įstojusiųjų į bakalauro studijas Vilniaus universitete studijų sutartis sudarė internetu. Praėjusiais metais internetu sutartis sudarė apie 20 proc. įstojusiųjų. Vilniaus universitetas – vienintelė aukštoji mokykla, kurioje sutartis studentai gali sudaryti naudodamiesi elektroninės bankininkystės paslauga. skaityti »

Valstybės parama skatina Lietuvos mokslo konkurencingumą tarptautinėje erdvėje

Dalyvauti didžiausioje Europos mokslinių tyrimų programoje, 7–oje bendrojoje programoje (7BP), ir pakliūti į tarptautinius projektus, kurie generuojami stipriausių Europoje mokslininkų, yra didelis iššūkis ne vienam Lietuvos universitetui ar mokslo institutui. Todėl valstybė kasmet remia Lietuvos institucijų dalyvavimą 7–osios bendrosios programos projektuose, skirdama paramą išlaidoms, kurių nepadengia Europos Komisija. skaityti »

NASA: Jupiterio palydove bus galima gyventi

NASA tiki, kad vieną dieną Jupiterio palydove Europoje gyvens žmonės. Maža to, subūrė mokslininkų komandą, kuri iškeltų konkrečius uždavinius Jupiterio mėnulyje ant ledo paviršiaus nusileidusiai misijai. Projektas pristatytas žurnale „Astrobiology“. skaityti »

„Virtuvės mitų griovėjai” Lietuvos mokyklose įrengs modernias kulinarijos klases

Kulinarijos šedevrais ir idėjomis nuolat stebinantys „Virtuvės mitų grovėjai” artėjantį rudenį startuos su novatorišku socialinės atsakomybės projektu, kurio tikslas – Lietuvos mokyklose įrengti modernias kulinarijos klases. skaityti »

Aukštosiose mokyklose – papildomas priėmimas

Šiandien paaiškės, kiek šalies universitetuose ir kolegijose liko laisvų vietų po pagrindinio priėmimo. skaityti »

Teisėjai prisideda prie suaugusiųjų teisinio švietimo

Nacionalinė teismų administracija ir Vilniaus miesto apylinkės teismas kartu su Lietuvos teisininkų draugijos Jaunųjų teisininkų skyriumi kviečia vyresnio amžiaus žmones įgyti teisės žinių „Petro Leono akademijoje“. skaityti »

Šiemet Mokslo ir žinių šventė – rugsėjo 2 dieną

Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad šiemet Mokslo ir žinių dienos (Rugsėjo 1-osios) šventė visose sostinės mokyklose bus organizuojama 2013 m. rugsėjo 2 d. skaityti »

NASA mokslininkai mano, kad netrukus versis Saulės magnetinis laukas

Saulę stebinčių NASA observatorijų duomenys byloja, kad Saulėje netrukus versis magnetinis laukas. skaityti »

Mokinio kuprinė – iššūkis tėvams

Kiekvienais metais prieš Rugsėjo 1-ąją tėvai rūpinasi, kiek ir kokių prekių nupirkti savo atžaloms. skaityti »

Kviečiame siūlyti kandidatus į Aukštojo mokslo tarybą

Švietimo ir mokslo ministerija skelbia kandidatų į Aukštojo mokslo tarybos narius konkursą. skaityti »