Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Tarp „Erasmus“ programos ambasadorių Europoje – ir lietuvė studentė iš VGTU

Daugiau nei 25 metus Europoje gyvuojančia akademinių mainų programa „Erasmus“ jau pasinaudojo daugiau nei 3 milijonai studentų. skaityti »

KTU – vienas geriausiai matomų pasauliniame internete šalies universitetų

Rugpjūčio 2 d. paskelbtas naujausias pasaulio universitetų reitingas („Webometrics Ranking of World Universities“), kuriame Kauno technologijos universitetas užima antrąją vietą tarp Lietuvos universitetų. skaityti »

Vidutinis verslo studijų absolvento atlyginimas – 5 000 litų

Rinkdamiesi kur studijuoti, abiturientai atsižvelgia ir į savo pomėgius, gebėjimus, ir į profesijos paklausą rinkoje bei atlyginimą, kurio potencialiai gali tikėtis. skaityti »

Sudarytas Klaipėdos universiteto ekspertų sąrašas žiniasklaidai

Klaipėdos universitete gausu jūros mokslų, inžinerijos, filologijos, sveikatos mokslų, istorijos, archeologijos, statybos, transporto, finansų, pedagogikos, psichologijos, politikos, matematikos, botanikos ir biologijos, architektūros, menų ir kitų sričių profesionalų. skaityti »

Modernus universitetas – neabejingas aplinkai

Sparčiai vykstantys globalizacijos procesai verčia pasitempti ne tik šalies įmones bet ir aukštojo mokslo įstaigas. Senstant populiacijai mažėja studentinio amžiaus žmonių, tad konkurencija tarp universitetų ir kitų aukštųjų mokyklų auga – jaunimas laisviau renkasi tarp vietos ir užsienio švietimo įstaigų ir kelia joms vis didesnius reikalavimus. skaityti »

Pirmakursiams – nuo verslo žvaigždžių seminarų iki nemokamų ekskursijų po miestą

Kauno technologijos universitetas naujai įstojusiems pirmakursiams ir jų artimiesiems organizuoja net penkias dienas truksiančią informacinę mugę ir priėmimo šventę. skaityti »

Užsieniečiai keturias savaites mokysis lietuvių kalbos

Klaipėdos universitete prasideda Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros mokykla kitakalbiams. Kursai vyks keturias savaites: nuo liepos 26 iki rugpjūčio 23 d. Kursus organizuoja Humanitarinių mokslų fakulteto Kalbų ir kultūrų centras kartu su Lietuvių kalbos katedra ir Tarptautinių studijų skyriumi. skaityti »

Įstojusieji į Vilniaus universitetą sutartis sudarys internetu

Šiandien stojantieji į bakalauro arba vientisąsias studijas gaus kvietimus studijuoti. Pakviestieji studijuoti į Vilniaus universitetą sutartis galės sudaryti internetu, naudodamiesi elektroninės bankininkystės paslauga. skaityti »

Programų sistemų studijos KTU – populiariausios Lietuvoje

Pagal šį rytą paskelbtus 2013 m. bendrojo priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas pirmojo etapo kvietimo rezultatus, KTU studijų programa „Programų sistemos“, surinkusi 131 valstybės finansuojamą vietą, yra ketvirtoji tarp daugiausiai valstybės finansavimo pritraukusių studijų programų. skaityti »

JAV inovacijų guru: Lietuva yra maža, greita ir lanksti

Praėjusį šeštadienį, liepos 20 d., KTU Inovacijų ir verslo centre vyko seminaras–diskusija „Geriausia JAV verslumo patirtis Lietuvos MTEP rinkai“. Gausiai susirinkusi ir aktyvi auditorija nustebino ne tik organizatorius, bet ir užsienio lektorius: daugiau nei pusšimtis žmonių vasarišką šeštadienio rytą atėjo pasimokyti verslumo paslapčių iš geriausių pasaulio ekspertų. skaityti »