Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Tarptautinė Baltijos šalių vasaros mokykla sukvietė į Vilnių IT specialistus

Dvi savaites Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vykstanti tarptautinė Baltijos šalių vasaros mokykla „Basoti“ sukvietė į Lietuvos sostinę IT specialistus, norinčius tobulintis informacijos saugos srityje. skaityti »

Auga jaunimo susidomėjimas studijomis VGTU

Pasibaigus oficialiai bendrojo priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas prašymų registracijai, paaiškėjo, kad jaunimo susidomėjimas Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VGTU) didėja – palyginti su praėjusiais metais, jame nori studijuoti 4,7 proc. daugiau stojančiųjų. skaityti »

Lietuvos mokiniai Tarptautinėje chemijos olimpiadoje laimėjo keturis medalius

Liepos 15-24 d. Maskvoje vykusioje 45-ojoje Tarptautinėje chemijos olimpiadoje visi Lietuvos komandos nariai pelnė medalius: tris sidabro ir vieną bronzos. skaityti »

„ISM Executive School“ pradedamas dėstyti Energetikos ekonomikos modulis

„ISM Executive School“ Vadovų magistrantūroje pradedamas dėstyti naujas Energetikos ekonomikos modulis. skaityti »

Būsimus studentus vilioja tolimų šalių kalbos ir kultūros

Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete jau kelinti metai bene daugiausiai dėmesio sulaukia programos, skatinančios pažinti Rytų Azijos kultūrą bei kalbas, o savo populiarumu nuo jų mažai atsilieka Viduržemio regiono kalbos. skaityti »

KTU pirmakursius pasitinka visas miestas

Kauno technologijos universitetas visus pirmakursius kviečia į 5 dienų priėmimo šventę liepos 29 d.–rugpjūčio 2 d. Naujuosius studentus ir juos atlydėjusias „palaikymo komandas“ KTU pasitiks informaciniais ir pramoginiais renginiais, ekskursijomis, vaišėmis ir dovanomis. skaityti »

Lingvistai iš viso pasaulio Salose susitinka jau dešimtąjį kartą

Liepos 28–rugpjūčio 4 d. Salų dvare (Rokiškio raj.) dešimtus metus iš eilės vyks tarptautinė Salų kalbotyros vasaros mokykla Academia Grammaticorum Salensis Decima. skaityti »

KTU dovana būsimiems pirmakursiams – nešiojamieji kompiuteriai

Kauno technologijos universitetas bendradarbiaudamas su SAMSUNG ELECTRONICS padovanos 25 nešiojamuosius kompiuterius būsimiems pirmakursiams, įstojusiems į universiteto bakalauro studijas su aukščiausiais konkursiniais balais. skaityti »

Mokytis lietuvių kalbos – iš 24 pasaulio šalių

Kitą savaitę Kaune susirinks gausus būrys jaunimo iš viso pasaulio, pasiryžęs gilintis į lietuvių kalbos subtilybes. Užsieniečiams skirtus intensyvius Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) šiemet organizuoja jau penkioliktąjį kartą. skaityti »

Matematikos žaidimai - efektyvi mokymosi priemonė

Siekiant ištirti mokomojo žaidimo apie matematiką „Monkey Tales“ efektyvumą, buvo atliktas tyrimas su 88 vaikais juos išskaidant į tris grupes. skaityti »