Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

KTU kilo mobiliųjų aplikacijų bumas

Prieš pusę metų Kauno technologijos universiteto (KTU) kartu su partneriais įkurta viena didžiausių mobiliųjų aplikacijų laboratorijų Lietuvoje jau gali pasigirti net 34 KTU studentų darbais. skaityti »

ISM rengs tarptautinio lygio inovacijų vadybos specialistus

ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas praplėtė programų pasiūlą – nuo rudens bus pradėta dėstyti pirma Lietuvoje pagal užsienio modelį parengta Inovacijų vadybos ir technologijų perdavimo magistrantūros programa. skaityti »

Vilniaus verslo kolegijoje į studijų procesą įsitrauks ir verslo įmonės

Nuo naujųjų mokslo metų Vilniaus verslo kolegijoje į verslo vadybos ir marketingo studijų programos vykdymą įsitrauks ir verslo įmonės. skaityti »

Neformaliojo švietimo plėtros politika suaugusiųjų mokytis neskatina

Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, kad neformaliojo suaugusiųjų švietimo (asmens bendrosios kultūros ugdymo ir profesinei veiklai reikalingų žinių įgijimo, gebėjimų lavinimo ir tobulinimo) organizavimas ir koordinavimas yra nepakankamas, o jo plėtra neduoda lauktų rezultatų. skaityti »

Baltijos šalių universitetai ir branduolinės energetikos įmonės vienija pajėgas

Liepos 9 d., antradienį, 16 val. Vilniaus universitete (Universiteto g. 3, Vilnius) bus pasirašomas ketinimų memorandumas dėl bendradarbiavimo ir jungtinių branduolinės energetikos tyrimų Baltijos regione. skaityti »

Paskelbti fizikos ir chemijos egzaminų rezultatai

Paskelbti valstybinių chemijos ir fizikos brandos egzaminų rezultatai. Fizikos šįmet neišlaikė dukart daugiau abiturientų, tuo metu chemija sekėsi geriau. skaityti »

VU studentas pagamino rekordinio našumo polimerinį šviestuką

Vilniaus universiteto magistrantas Steponas Raišys, dirbantis Taikomųjų mokslų instituto Organinės elektronikos grupėje, pagamino rekordinio našumo (23.7 cd/A, išorinis kvantinis našumas 10.4 proc.) mėlynai spinduliuojantį polimerinį šviestuką. Rezultatai publikuoti prestižiniame žurnale „Chemistry of Materials“. skaityti »

Netradicinis geografijos mokymas

David Hunter vidurinėje mokykloje mokinius moko geografijos, naudodamas zombiais pagrįstą mokymą. Dauguma žmonių neprisimena vidurinėje mokykloje buvusių geografijos pamokų ir ko jose išmoko. Pagrindinė to priežastis – nuobodus mokymas. skaityti »

Vytauto Didžiojo universitetas skatina išeivius studijuoti Lietuvoje

VDU siekia tapti viso pasaulio lietuvių akademiniu branduoliu – universiteto projektas „Pasaulio lietuvių universitetas“ buria lietuvių diasporą, skatina išeivijos ir Lietuvos mokslininkų bei studentų bendradarbiavimą akademiniuose projektuose, pritraukia besidominčius Lietuva ir jos kultūra. skaityti »

Pasaulio programavimo čempionate nugalėjo Rusijos komanda

Sankt Peterburge vykusiame pasaulio ICPC (angl. International Collegiate Programming Contest) programavimo čempionate pirmąją vietą laimėjo Sankt Peterburgo komanda. skaityti »