Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Radijo bangomis valdomų modelių kūrėjai: tai – ne tik vaikų užsiėmimas

Radijo bangomis valdomų burlaivių kūrėjai iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) vasarą leis laiką dirbtuvėse – įsibėgėja varžybų sezonas. skaityti »

Seime vyks trečioji Lietuvių terminologijos forumo konferencija

Birželio 7 d. Seime, Konferencijų salėje (III r.), vyks trečioji Europos Sąjungos ir Lietuvos institucijų ir įstaigų terminologijos forumo (LTF) konferencija. skaityti »

Prasidėjo priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas

Prasidėjo bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Bendrąjį priėmimą Lietuvos švietimo ir mokslo ministro įgaliojimu vykdo Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO). skaityti »

VU sieks glaudesnio bendradarbiavimo technologijos mokslų srityje

Vilniaus universitete (VU) aptartos bendradarbiavimo tarp VU, Lenkijos, Latvijos bei Estijos universitetų galimybės, įtraukiant ir JAV korporaciją „General Electric“ (GE) bei japonų kompaniją „Hitachi“. skaityti »

Vilniaus verslo kolegijoje bus mokoma kinų ir švedų kalbų

Vienos pirmųjų Lietuvoje nevalstybinių aukštųjų mokyklų – Vilniaus verslo kolegijos – studentai nuo naujų mokslo metų galės mokytis kinų ir švedų kalbų. skaityti »

Lietuvos banke – studentų mokslo darbų apdovanojimai

Birželio 7 dieną, penktadienį, bus paskelbti Lietuvos banko surengto studentų mokslinių darbų konkurso „Naujos ekonomikos idėjos“ rezultatai ir piniginėmis premijomis apdovanoti nugalėtojai. skaityti »

VU sieks glaudesnio bendradarbiavimo technologijos mokslų srityje

Vilniaus universitete (VU) aptartos bendradarbiavimo tarp VU, Lenkijos, Latvijos bei Estijos universitetų galimybės, įtraukiant ir JAV korporaciją „General Electric“ (GE) bei japonų kompaniją „Hitachi“. skaityti »

Abiturientai laiko valstybinį matematikos egzaminą

Šiandien abiturientai laiko matematikos valstybinį brandos egzaminą. Jį pasirinko laikyti 15 tūkst. 973 kandidatai, pranešė Nacionalinis egzaminų centras. skaityti »

Anglų kalba naujosioms medijoms – nauja Vilniaus verslo kolegijos studijų programa

Abiturientams, kurie savo ateitį norėtų sieti su anglų kalba ir darbu tarptautinėse kompanijose, Vilniaus verslo kolegija šį rudenį pasiūlys naują studijų programą – anglų kalbą naujosioms medijoms. skaityti »

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga organizuoja geriausių magistro darbų konkursą

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva jau penkti metai iš eilės bus išrinkti ir apdovanoti geriausių per šiuos metus apgintų magistro darbų autoriai. skaityti »