Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Abiturientai laiko privalomą lietuvių kalbos egzaminą

Pirmadienį šalyje rengiamas kol kas vienintelis privalomas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. skaityti »

Tyrimas: sukčiavimą per atsiskaitymus pastebi trys iš penkių studentų

Gegužės 28 d. Lietuvos studentų sąjunga pristatė tyrimą „Akademinio sąžiningumo indeksas 2013”. Jau antrus metus iš eilės atliekamo tyrimo tikslas – nustatyti, kiek paplitęs nesąžiningas elgesys Lietuvos aukštosiose mokyklose ir atrasti efektyvesnių būdų su juo kovoti. skaityti »

Vytauto Didžiojo universitetas siūlo naujas studijų programas

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) šiemet stojantiesiems siūlo pirmosios pakopos ir vientisąsias, dvigubą ar mokytojo kvalifikaciją suteikiančias, gretutines bei nuotolines studijų programas. skaityti »

Mokslinių tyrimų ir inovacijų plėtra skatina ES ekonomikos augimą ir konkurencingumą

Antrąją Konkurencingumo tarybos dieną Briuselyje ES šalių narių ministrai akcentavo kosmoso pramonės ir mokslinių tyrimų plėtros įtaką Europos ekonomikos augimui. Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pristatė Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai prioritetus mokslinių tyrimų srityje. skaityti »

Dainius Pavalkis sveikina abiturientus Paskutinio skambučio proga

Šia savaitę mokyklose aidi Paskutinis skambutis. Jas baigia 41,2 tūkst. abiturientų: iš jų 33,1 tūkst. bendrojo ugdymo mokyklose, 8,1 tūkst. profesinėse. skaityti »

2015 m. konkursinis balas bus skaičiuojamas pagal keturių dalykų rezultatus

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis patvirtino geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2015 m. tvarką. skaityti »

VU pradėjo studentų priėmimą į daugiau kaip 110 magistrantūros studijų programų

VU nuo gegužės 28 d. priima prašymus studijuoti magistrantūros studijų programas. Į daugiau kaip 110 studijų programų galima pretenduoti pildant prašymą internetu iki liepos 1 dienos. skaityti »

MRU susitarė su Dongseo universitetu dėl naujos studijų programos

Gegužės 22 d. Mykolo Romerio universiteto rektorius prof. dr. Alvydas Pumputis, Dongseo (Pietų Korėja) universiteto rektorius dr. Jekuk Chang ir „Užupio kūrybinio klasterio“ prezidentas Vytautas Ratkevičius pasirašė trišalę sutartį dėl tarptautinė jungtinės studijų programos „Skaitmeninis turinys“ (angl. Digital content) kūrimo ir įgyvendinimo. skaityti »

VU doktorantės pranešimas apie vandens vertę nugalėjo mokslo kalbų konkurse

Mokslo komunikacijos konkurso „Šlovės laboratorija“ nugalėtoja tapo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros doktorantė Violeta Araminaitė. Pranešimą apie lietuviško vandens vertę šmaikščiu pavadinimu „Gerti ar negerti – štai mįslė“ pristačiusi V. Araminaitė birželio pradžioje atstovaus Lietuvai pasauliniame „Šlovės laboratorijos“ (angl. „FameLab“) konkurse Jungtinėje Karalystėje. skaityti »

Abiturientams prasidėjo egzaminų sesija

Šiandien abiturientai laikė pirmąjį valstybinį egzaminą – anglų kalbos. Švietimo ir moksli ministerijos duomenimis jį šiemet laikyti pasirinko 16 998 kandidatai. skaityti »