Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VDU plečia bendradarbiavimo galimybes

Gegužės 22 d. Vytauto Didžiojo universitete buvo pasirašytos trys naujos bendradarbiavimo sutartys bei papildyta sutartis su Kauno miesto savivaldybe. skaityti »

Iki gegužės pabaigos pratęsiama mokytojų atranka į ilgalaikes kvalifikacijos tobulinimo stažuotes

Ugdymo plėtotės centras iki gegužės 31 d. pratęsia mokytojų atranką į ilgalaikes stažuotes. Dalyvauti stažuotėse kviečiami ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo pedagogai, turintys ne mažesnę kaip 8 metų pedagoginio darbo patirtį ir dirbantys visu krūviu. skaityti »

Pažangios technologijos padės tapti pirmūnais

Pirmosiomis savaitės dienomis Vilniuje vykusioje „Samsung“ interaktyviųjų sprendimų ekspozicijoje buvo pristatytos technologijos, galinčios įnešti naujų vėjų į ugdymo metodiką. skaityti »

Vilniuje steigiamas tarptautinis kūrėjų tinklas ICEnet

Gegužės 22–24 dienomis Vilniuje vyksta pirmasis tarptautinio kūrėjų tinklo ICEnet forumas, į kurį renkasi dalyviai iš 10 Europos šalių. Kūrėjus iš Lietuvos bei užsienio telkia siekiai ugdyti vaikų ir jaunimo kūrybingumą formaliojo ir neformaliojo ugdymo aplinkose. skaityti »

VU atidaryta „Huawei“ kompiuterinių tinklų akademija ir Mobiliųjų aplikacijų verslui laboratorija

Vilniaus universitete veikiantis Telekomunikacijų mokslo centras pasipildė dviem naujomis erdvėmis: universiteto Fizikos fakultete atidaryta vienintelė regione „Huawei“ kompiuterinių tinklų akademija, taip pat duris čia atvėrė jau 15-oji Lietuvoje mobiliųjų aplikacijų laboratorija. skaityti »

Bendradarbiaujant mokykloms ir darbdaviams parengiami geresni specialistai

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis susitiko su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu ir konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktoriumi, Lietuvos profesinio mokymo tarybos pirmininku Sigitu Besagirsku. skaityti »

Paskelbtas Lietuvos universitetų reitingas

Vilniaus Universitetas (VU) toliau pirmauja žurnalo „Veidas“ 16 kartą paskelbtame Lietuvos universitetų reitinge. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministro susitikime su studentų atstovais grįžta prie „gerai besimokančio“ piliečio sąvokos neapibrėžtumo

Gegužės 10 d. Lietuvos studentų sąjungos (LSS) ir kitų studentų savivaldų atstovai susitiko su Švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu. Susitikimo metu diskutuota apie studento pažymėjimo gaminimo problematiką, kokybės užtikrinimą aukštosiose mokyklose, studijų finansavimą, taip pat pristatytos rengiamos Mokslo ir studijų įstatymo pataisos. skaityti »

Šalies profesinėse mokyklose skelbiama atvirų durų diena

Gegužės 21 d. daugumoje profesinių mokyklų vyks atvirų durų diena. Jos tikslas – 9-12 kl. mokinius, jų tėvus, mokytojus supažindinti su šių mokyklų galimybėmis. skaityti »

Ministrai pristatys Lietuvos pirmininkavimo prioritetus švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto srityse

Gegužės 16–17 d. Briuselyje vyksiančiame Švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto tarybos posėdyje dalyvausiantis švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pristatys savo srities Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetus. skaityti »