Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kalbų ambasadorės titulas šiemet atiteko Vilniaus jėzuitų gimnazijai

Balandžio 20 d. vykusioje mokinių daugiakalbystės olimpiadoje Metų kalbų ambasadorės titulą ir pirmąją vietą laimėjo Vilniaus jėzuitų gimnazija, antrieji – Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazistai, trečioje vietoje – Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija. skaityti »

Iš chemijos olimpiados lietuviai grįžo su sidabro ir bronzos apdovanojimais

Balandžio 19–21 d. Tartu (Estija) vykusioje 21-ojoje Baltijos šalių chemijos olimpiadoje Matas Grigaliūnas iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos laimėjo sidabro medalį, o Violeta Stojalnikova iš Vilniaus licėjus – bronzos medalį. skaityti »

Kviečiame dalyvauti reportažų ir filmukų kūrimo konkurse „Saugus internete“

Švietimo informacinių technologijų centras (ITC) kviečia 12–18 m. mokinius, tėvus ir mokytojus, besidominčius saugesnio interneto klausimais, dalyvauti reportažų ir filmukų kūrimo konkurse „Saugus internete“ ir laimėti kelionę į tarptautinį Saugesnio interneto tėvų ir jaunimo forumą Liuksemburge. skaityti »

Vytauto Didžiojo universitetas atvers duris moksleivių tėvams

Gegužės 11 d. Vytauto Didžiojo universitete vyks pirmą kartą organizuojama moksleivių tėvų diena. Apsilankyti renginyje kviečiami visi, kurie iš pirmųjų lūpų norėtų išgirsti apie studijų sąlygas ir aplinką, VDU išskirtinumą, praktikos ir mainų galimybes, savo akimis pamatyti universiteto erdves. skaityti »

Edukacinis projektas vaikams „Pinigėnai“ baigia pirmąjį žygį po Lietuvą

Sausio 28 dieną prasidėjęs edukacinis projektas mažiesiems „Pinigėnai pristato: Atsakomybės epidemija“ jau planuoja paskutinį, finalinį šio projekto spektaklį. Specialiai šiam projektui statytą ugdomąjį spektaklį jau pamatė 115 Lietuvos mokyklų, darželių, dienos centrų ir kitų mokymo įstaigų 6–13 m. amžiaus vaikai. skaityti »

Studentams jau paskirtos paskolos

Jau nuo 2013 m. balandžio 19 d. studentai galės pasirašyti valstybės ir valstybės remiamų paskolų sutartis. Apie skirtą paskolą studentai, kurie per nustatytą laikotarpį pateikė prašymus joms gauti, gali sužinoti prisijungę prie savo anketos Valstybinio studijų fondo (VSF) interneto tinklalapyje vsf.lt. skaityti »

Moksleiviai bando lietuviškai prakalbinti kompiuterius

Prasidėjo pirmasis šeštojo nacionalinio mokinių konkurso „Švari kalba – švari galva“ etapas. Lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius mokyklų kompiuterių klasėse ar prie bet kokio kito kompiuterio, kuriame yra interneto ryšys, pasitikrinti užsiregistravo kiek daugiau nei 12 tūkst. 6–10 klasių moksleivių. skaityti »

Vyksta mokyklų atranka į „Kūrybinių partnerysčių“ projektą

Švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo plėtotės centro vykdomas kūrybiško mokymosi projektas „Kūrybinės partnerystės“ skelbia nacionalinę mokyklų atranką ir kviečia prisijunti prie programos 2013–2014 mokslo metais. skaityti »

„Sharp“ studentams už idėjas siūlo stažuotę Oksforde

„Sharp Europe“ skelbia konkursą, kuriame Europos studentai gali laimėti apmokamą vasaros stažuotę „Sharp“ tyrimų ir plėtros centre „Sharp Laboratories of Europe“ Oksforde, Jungtinėje Karalystėje. Vienam laimingajam ši stažuotė suteiks unikalią galimybę dirbti prie naujo projekto, kuris galbūt taps neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. skaityti »

„Veidas“ paskelbė Lietuvos gimnazijų reitingą

Savaitraštis „Veidas“ jau dešimtą kartą sudarė geriausių gimnazijų bei vidurinių mokyklų reitingų lentelę. skaityti »