Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kultūros ministerija ir Socialinių mokslų kolegija pasirašys bendradarbiavimo sutartį

Š. m. birželio 2 d., 13 val., Socialinių mokslų kolegijoje (Kalvarijų g. 137E) vyks iškilminga LR kultūros ministerijos ir Socialinių mokslų kolegijos bendradarbiavimo sutarties pasirašymo ceremonija. skaityti »

Numatoma stiprinti mokinių finansinį raštingumą

Planuojama, kad Lietuvos bankas, Švietimo ir mokslo ministerija, bendradarbiaudami su kitomis atsakingomis institucijomis, parengs integruotą priemonių ir veiksmų planą, apimsiantį svarbiausių finansinio raštingumo žinių, gebėjimų, įgūdžių ugdymą nuo mažų dienų. skaityti »

LEU mokslininkai vis labiau įsitraukia į mokslo, verslo ir kultūros bendradarbiavimą

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) aktyviai prisideda prie verslo, mokslo ir kultūros bendradarbiavimo. Autentiškame XIX a. pramonės paveldo objekte – buvusiame alaus daryklos bokšte Stakliškėse (Prienų r.) – įkurtas unikalus Midaus muziejus. skaityti »

Balstogės universitetas rengia šventę Vilniuje

Balstogės universiteto filialas Vilniuje gegužės 28-30 d. organizuoja studentų šventę „JUWENALIA 2015“. Jos metu vyksta kultūriniai ir sportiniai renginiai. skaityti »

Pradeda veikti didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas

Nuo šių metų birželio 1 d. svetainė www.midas.lt taps svarbiausia skaitmenine platforma Lietuvos mokslininkams, studentams ir kitiems su moksliniais tyrimais susijusiems asmenims bei institucijoms. skaityti »

Įmonės apdovanojo kūrybiškiausius ir perspektyviausius studentus

Š. m. gegužės 26-osios vakarą Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultete vyko konkurso „Auksinė ateities perspektyva“ finalinis renginys ir iškilminga nugalėtojų apdovanojimo ceremonija. skaityti »

VGTU studentams – pažintis su informacinių ir bankinių technologijų naujovėmis

Š. m. kovą Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) praūžusi kasmetė Karjeros mugė netruko sulaukti atgarsio. Gegužės 26–27 dienomis VGTU studentai svečiavosi Vilniuje įsikūrusiame įmonių grupės „Penki kontinentai“ biure, kur jiems buvo suteikta galimybė daugiau sužinoti apie bendrovės kasdienę veiklą, produktus ir paslaugas, pasiekimus, ateities planus. skaityti »

Tarp geriausių ES žinovų – ir VU studentas

Gegužės 22 d. Europos namuose vykusiame Europos egzamino finale varžėsi 75 dalyviai. Paaiškėjo Europos Sąjungos žinovai tarp mokinių, mokytojų, organizacijų atstovų ir internautų. skaityti »

Japonijoje pristatomas Lietuvos mokslo ir inovacijų potencialas

Gegužės 25–29 d. Lietuvos delegacija, vadovaujama švietimo ir mokslo viceministrės Svetlanos Kauzonienės, lankosi Japonijoje. skaityti »

Patvirtinta lituanistikos raidai svarbi mokslinių tyrimų finansavimo programa

Lietuvos mokslo taryba rengiasi naujam lituanistinių tyrimų ir jų sklaidos finansavimo etapui. Gegužės pradžioje LR Švietimo ir mokslo ministrui patvirtinus Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programą, į pirmąjį paraiškų konkursą šalies mokslininkus Taryba planuoja pakviesti jau šių metų rudenį. skaityti »