Metai po VU palydovo paleidimo: ruošiamasi naujam iššūkiui

Publikuota: 2015 m. kovo 2 d. pirmadienis

Vasario 28 d. sukako lygiai metai po to, kai iš tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Maksimaliai įgyvendinęs visus užbrėžtus tikslus, palydovas savo misiją baigė po penkių mėnesių. Kosminės technologijos Vilniaus universitete (VU) toliau produktyviai plėtojamos, rengiamasi paleisti antrąjį palydovą.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda sėkmingai dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. Efektyviai panaudoję gautas lėšas, VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

„Nuosekliai formuojame kryptingą mokslinių tyrimų ir jų taikymų strategiją, vykdome vis sudėtingesnius projektus. Vertė, kuriama kosminių technologijų ir mokslo srityje, šiandienos pasaulyje tapo akivaizdi“, – sako VU mokslo reikalų prorektorius prof. Eugenijus Butkus.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau plėsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sako VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas, „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą, o į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro paleistas 2014 m. sausio 9 d. Žemės orbita palydovas pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į tarptautinę kosminę stotį palydovą erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Abiturientai egzaminams galės ruoštis naudodamiesi išmaniuoju telefonu

Leidykla „Šviesa“ pristatė pirmą Lietuvoje nemokamą mobiliąją programėlę „Prieš egzaminą“, skirtą ruoštis brandos egzaminų testams. skaityti »

Švietimo ir mokslo viceministrė akcentuoja efektyvios inovacijų sistemos svarbą

LR Prezidentūroje surengtame forume „Mokslo ir verslo partnerystė: misija įmanoma“ švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė pabrėžė poreikį sukurti efektyvią inovacijų sistemą. skaityti »

Skelbiamas 2015 m. Kalbos premijos konkursas

Lietuvos Respublikos Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, vadovaudamasi 2011 m. kovo 24 d. Seimo nutarimu Nr. XI-1297, skelbia 2015 metų Kalbos premijos konkursą. skaityti »

Naujuoju Vilniaus universiteto rektoriumi tapo prof. Artūras Žukauskas

Vilniaus universiteto Taryba kovo 12 d. išrinko naująjį universiteto vadovą. Nuo šiol didžiausiai aukštajai mokyklai Lietuvoje vadovaus prof. habil. dr. Artūras Žukauskas. skaityti »

Premjeras pedagogams įteikė Metų mokytojo premijas

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius penkiems Lietuvos pedagogams įteikė 2014 Metų mokytojų premijas ir pasveikino juos artėjančių 25-ųjų Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metinių proga. Premijomis apdovanota Vilija Meškaitienė, Algirdas Kiškis, Mindaugas Bartkus, Tatjana Kriliuvienė ir Anna Mažuolienė. skaityti »

LEU vyksta Nacionalinės moksleivių akademijos sesija

Lietuvos mokslo akademijos kasmet rengiamose Lietuvos mokslo premijos laureato diplomų teikimo iškilmėse apdovanoti du Lietuvos mokslo tarybos VIII kadencijos nariai – prof. Pavelas Duchovskis ir prof. Rimvydas Simutis. skaityti »

Tautinės dainos atspindi jaunimo meilę Lietuvai

VU choro „Virgo“ merginos sveikina Lietuvą su nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiu ir kviečia žiūrėti vaizdo sveikinimą, kuriame jos atvirai ir linksmai kalba, kas joms yra Lietuva ir lietuvybė. skaityti »

VDU japonų ir lietuvių studentai surengs konferenciją

Kovo 11–13 d. Vytauto Didžiojo universitete lankysis delegacija iš Bunkyo Gakuin universiteto Japonijoje, kurios vizitą koordinuoja Azijos studijų centras ir VDU japonistikos klubas „Hashi“. skaityti »

Minimali stojamojo balo kartelė – būtina studijų kokybės sąlyga

Į Švietimo ir mokslo ministerijos raginimą įsivesti stojamojo balo kartelę atsiliepė trys ketvirtadaliai – 21 iš 27 – valstybinių aukštųjų mokyklų: 13 iš 14 universitetų ir 8 iš 13 kolegijų. skaityti »

Lietuvos universitetai išlaiko panašias pozicijas

Remiantis naujausiais reitingavimo sistemos Webometrics duomenimis, pirmaujančių Lietuvos universitetų eilė nepakito. skaityti »