Mokyklos rodys pavyzdį, kaip gyventi ekologiškai

Publikuota: 2014 m. vasario 24 d. pirmadienis

Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklos turės unikalią galimybę pasitikrinti, kokią įtaką jų veikla daro mus supančiai aplinkai. Austrijos specialistų parengtas Ekologinio pėdsako tyrimas – vienas iš svarbiausių žingsnių įvertinant mokyklos pasirengimą supažindinti jaunąją kartą su ekologišku gyvenimo būdu.

Siekdamas skatinti moksleivių ir pedagogų sąmoningumą bei atkreipti dėmesį į aplinkos apsaugos problemas, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras (LVJC) kartu su partneriais inicijuoja iki metų pabaigos truksiančią socialinę edukacinę programą „Darni mokykla“. Pirmasis programos žingsnis – unikalus Ekologinio pėdsako tyrimas, kurį nuotoliniu būdu galės atlikti bet kuri ugdymo įstaiga.

Internetiniame tyrime pateikusios duomenis apie elektros ir šildymo sąnaudas, suvartojamo maisto ir mokymusi reikalingų medžiagų kiekį, moksleivių ir mokytojų mobilumo būdus bei atliekų apimtis, mokyklos sužinos savo veiklos sritis, darančias didžiausią neigiamą poveikį aplinkai bei sulauks specialistų patarimų ir netgi realios pagalbos, padėsiančių pagerinti esamą situaciją.

„Ekologinis pėdsakas – tai matas, rodantis, kiek planetos išteklių reikia tam, jog būtų patenkinti žmonijos vartojimo poreikiai. Norėdami išsiaiškinti, kiek išteklių reikia mokyklos veiklai užtikrinti, ar mokykla negyvena ateinančių kartų sąskaita ir raginame mokyklas pasitikrinti, kiek atsakinga ir ekologiška jų veikla, – sako programos iniciatorė, LVJC Neformaliojo švietimo projektų skyriaus vadovė Vilma Smaliukienė. – Mokyklų ekologinis pėdsakas dar niekada nebuvo vertintas, o juk ji turėtų tapti pagrindine vieta, kur formuojamas jaunosios kartos sveiko gyvenimo įpročiai, atsakingas požiūris į ekologiją. Sužinoti, kaip mokyklos gyvenimas veikia aplinką, padės šis Austrijoje parengtas ir jau išbandytas tyrimas. Paaiškėjus rezultatams, mokykloms į pagalbą ateis specialistai. Pavyzdžiui, jeigu mokykla nerūšiuoja šiukšlių, jai nemokamai gali būti atvežti rūšiavimo konteineriai, jeigu sunaudoja pernelyg daug elektros energijos, jai gali būti pakeistos elektros lemputės ar pasiūlytas kitas taupymo būdas. Tuo pasirūpins programos iniciatoriai ir partneriai.

Pasak projekto vadovės, tikimasi, jog iniciatyvūs pedagogai į šio tyrimo vykdymą įrauks ir savo ugdytinius. „Būtų šaunu, jei ugdymo įstaigose įgytą patirtį moksleiviai parneštų į savo šeimas. Juk visų tėvų svajonė – elektrą ir vandenį taupantys, šviesą išjungiantys ir vandens čiaupus užsukantys vaikai. „Darni mokykla“ – socialinis projektas, kuriuo siekiama ugdyti teisingus ir prasmingus moksleivių gyvenimo įgūdžius bei tikimasi, jog mokyklos taps ekologiško gyvenimo būdo pavyzdžiu visai miestelio ar didmiesčio bendruomenei “, – pažymi V. Smaliukienė.

Ekologinio pėdsako tyrimas – pirmoji projekto „Darni mokykla“ dalis. Vėliau visų programoje dalyvausiančių mokyklų vadovai bus pakviesti į forumą, kuriame bus nagrinėjami ne tik ekologiniai aspektai, bet ir socialiniai santykiai ugdymo įstaigose, pateikiamos specialistų rekomendacijos. Programos dalyvių lauks ir mokymai įvairiais darnaus mokyklos gyvenimo klausimais. Tikimasi,  kad projekte dalyvausiančios mokyklos, pasinaudoję specialistų rekomendacijomis ir įgyvendinę jų patarimus, galės džiaugtis ne tik sumažėjusiomis išlaidomis, bet ir aktyvesniais, atsakingesniais savo ugdytiniais, sumažėjusia aplinkos tarša.

Atlikti Ekologinio pėdsako tyrimą mokyklos galės nuo šios savaitės pradžios iki kovo 31 dienos. Platesnę informaciją apie tyrimą ir visą projektą „Darni mokykla“ galite rasti interneto svetainėje www.lvjc.lt.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

VGTU studentai kels Vilnių į virtualią realybę

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jau trečią kartą vieši Žilvinas Lilas – Kelno (Vokietija) medijų meno akademijos profesorius, vienas iš Paidia instituto Kelne įkūrėjų, ketverius metus dirbęs kompanijoje „Disney“, nuo 2004 m. dėstantis akademinei bendruomenei, verslo ir vyriausybinėms institucijoms daugiau nei dešimtyje šalių. skaityti »

7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir kartu ir būsimą karjeros kelią. skaityti »

„LOGO“ olimpiada atskleidė tendenciją: vis daugiau merginų renkasi IT mokslus

Programavimą renkasi vis daugiau merginų. Tokią tendenciją išryškino šių metų „LOGO“ konkursas ir olimpiada, kurioje dalyvavo 106 antrų-aštuntų klasių mergaitės. skaityti »

Garsiniai skaitymai supažindins su geriausiomis 2016 m. knygomis vaikams

Pasakos prieš miegą – įprastas dalykas. O jei pasaka pradėtume rytą? skaityti »

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kaip pedagogai žada sudominti šiuolaikinį mokinį

Skaitmeninės technologijos skinasi kelią į mokyklas ir gali atverti daugiau galimybių tiek mokiniams, tiek mokytojams, rodo bendrovės „Samsung“ vykdyta mokytojų apklausa Vokietijoje. skaityti »

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisijos (EK) remiamą projektą, finansuojamą pagal Europos tyrimų ir inovacijų programą „Horizon 2020“. skaityti »

VU profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas, gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). skaityti »

Vilniaus universitete gimsta tradicija teikti Atminties diplomus

„Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Taip pavadintas Vilniaus universiteto (VU) projektas, kuriuo siekiama prisiminti ir pagerbti tuos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto, neteko galimybės baigti studijas, įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. skaityti »

Tautinių mažumų departamentas skelbia baigiamųjų mokslo darbų konkursą

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skelbia baigiamųjų mokslo darbų Lietuvos tautinių mažumų tematika konkursą. skaityti »