Naujieji specialistai žada mechatronikos revoliuciją

Publikuota: 2014 m. birželio 18 d. trečiadienis

Jaunieji Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mechatronikos specialistai sulaukė pripažinimo iš verslo atstovų: studentų sukurta mechatroninė klimato valdymo ir energijos sąnaudų kontrolės sistema įdiegta interneto prieglobos (angl. hosting) paslaugas siūlančioje verslo įmonėje. Nuotoliniu būdu temperatūrą, drėgmę, triukšmą ir elektros sąnaudų suvartojimą leidžianti valdyti sistema perspėja apie patalpos būsenos pasikeitimus ir taip padeda išvengti nuostolių, taip pat leidžia sutaupyti elektros energijos.

Mechatronikos magistrantų kurta sistema į parametrų pokyčius reaguoja realiu laiku bei informuoja apie tai priežiūros darbuotojus arba pati perjungia klimato valdymo įrenginių parametrus. Ji itin svarbi didelėse serverinėse, kuriose net vieno rodiklio pokytis gali sutrikdyti 30–60 kompiuterių darbą ar juos sugadinti: pakilus temperatūrai, po 10–20 minučių jie pradeda išsijunginėti.

Išaugus procesų automatizavimo svarbai, vengiant rutininių ar žmogui pavojingų darbų, auga ir mechatronikos mokslo svarba. Dėl to VGTU steigiamos dvi naujos mechatronikos studijų programos. Jų studentai magistro laipsnio galės siekti VGTU arba jungtinėje studijų programoje, vykdomoje kartu su Vokietijos Braunšveigo technologijos universitetu.

Būsimieji mechatronikos specialistai gebės spręsti aktualius mechatronikos mokslo klausimus, vykdys tyrimus ir eksperimentuos. Jie nagrinės jutiklius, išmaniąsias medžiagas, integruotas gamybos sistemas, tirs jų pritaikymą. Jungtinėje studijų programoje prie specialistų ugdymo proceso prisidės ir Braunšveigo technologijos universiteto mokslininkai. Metus studentai praleis VGTU, o tarptautinės patirties įgis seniausiame Vokietijos technologiniame universitete, išugdžiusiame tris Nobelio premijos laureatus.

Mechatroniniais įrenginiais galima laikyti šaldytuvą, skalbyklę, spausdintuvą ir pan. Itin plačiai mechatronikos naujovės naudojamos medicinoje: išmaniosios sistemos stebi pacientų būklę, geba jiems sušvirkšti vaistų, pakviesti pagalbą, širdies operacijose naudojami medicininiai robotai, leidžiantys išvengti ilgai gyjančių ir skausmingų pjūvių. Mokslininkai prognozuoja, jog netrukus ir buityje naudosimės mechatroniniais bei robotikos išradimais – autonominiais dulkių siurbliais, žoliapjovėmis, langus valančiais aukštalipiais robotais. Šiuo metu užsienio mokslininkai itin daug dėmesio skiria save reguliuojančių bei gedimus nusistatančių mechatroninių mašinų tyrimams: vienas pavyzdžių – save gydantys dirbtiniai raumenys.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »