Naujieji specialistai žada mechatronikos revoliuciją

Publikuota: 2014 m. birželio 18 d. trečiadienis

Jaunieji Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mechatronikos specialistai sulaukė pripažinimo iš verslo atstovų: studentų sukurta mechatroninė klimato valdymo ir energijos sąnaudų kontrolės sistema įdiegta interneto prieglobos (angl. hosting) paslaugas siūlančioje verslo įmonėje. Nuotoliniu būdu temperatūrą, drėgmę, triukšmą ir elektros sąnaudų suvartojimą leidžianti valdyti sistema perspėja apie patalpos būsenos pasikeitimus ir taip padeda išvengti nuostolių, taip pat leidžia sutaupyti elektros energijos.

Mechatronikos magistrantų kurta sistema į parametrų pokyčius reaguoja realiu laiku bei informuoja apie tai priežiūros darbuotojus arba pati perjungia klimato valdymo įrenginių parametrus. Ji itin svarbi didelėse serverinėse, kuriose net vieno rodiklio pokytis gali sutrikdyti 30–60 kompiuterių darbą ar juos sugadinti: pakilus temperatūrai, po 10–20 minučių jie pradeda išsijunginėti.

Išaugus procesų automatizavimo svarbai, vengiant rutininių ar žmogui pavojingų darbų, auga ir mechatronikos mokslo svarba. Dėl to VGTU steigiamos dvi naujos mechatronikos studijų programos. Jų studentai magistro laipsnio galės siekti VGTU arba jungtinėje studijų programoje, vykdomoje kartu su Vokietijos Braunšveigo technologijos universitetu.

Būsimieji mechatronikos specialistai gebės spręsti aktualius mechatronikos mokslo klausimus, vykdys tyrimus ir eksperimentuos. Jie nagrinės jutiklius, išmaniąsias medžiagas, integruotas gamybos sistemas, tirs jų pritaikymą. Jungtinėje studijų programoje prie specialistų ugdymo proceso prisidės ir Braunšveigo technologijos universiteto mokslininkai. Metus studentai praleis VGTU, o tarptautinės patirties įgis seniausiame Vokietijos technologiniame universitete, išugdžiusiame tris Nobelio premijos laureatus.

Mechatroniniais įrenginiais galima laikyti šaldytuvą, skalbyklę, spausdintuvą ir pan. Itin plačiai mechatronikos naujovės naudojamos medicinoje: išmaniosios sistemos stebi pacientų būklę, geba jiems sušvirkšti vaistų, pakviesti pagalbą, širdies operacijose naudojami medicininiai robotai, leidžiantys išvengti ilgai gyjančių ir skausmingų pjūvių. Mokslininkai prognozuoja, jog netrukus ir buityje naudosimės mechatroniniais bei robotikos išradimais – autonominiais dulkių siurbliais, žoliapjovėmis, langus valančiais aukštalipiais robotais. Šiuo metu užsienio mokslininkai itin daug dėmesio skiria save reguliuojančių bei gedimus nusistatančių mechatroninių mašinų tyrimams: vienas pavyzdžių – save gydantys dirbtiniai raumenys.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU studentai kels Vilnių į virtualią realybę

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jau trečią kartą vieši Žilvinas Lilas – Kelno (Vokietija) medijų meno akademijos profesorius, vienas iš Paidia instituto Kelne įkūrėjų, ketverius metus dirbęs kompanijoje „Disney“, nuo 2004 m. dėstantis akademinei bendruomenei, verslo ir vyriausybinėms institucijoms daugiau nei dešimtyje šalių. skaityti »

7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir kartu ir būsimą karjeros kelią. skaityti »

„LOGO“ olimpiada atskleidė tendenciją: vis daugiau merginų renkasi IT mokslus

Programavimą renkasi vis daugiau merginų. Tokią tendenciją išryškino šių metų „LOGO“ konkursas ir olimpiada, kurioje dalyvavo 106 antrų-aštuntų klasių mergaitės. skaityti »

Garsiniai skaitymai supažindins su geriausiomis 2016 m. knygomis vaikams

Pasakos prieš miegą – įprastas dalykas. O jei pasaka pradėtume rytą? skaityti »

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kaip pedagogai žada sudominti šiuolaikinį mokinį

Skaitmeninės technologijos skinasi kelią į mokyklas ir gali atverti daugiau galimybių tiek mokiniams, tiek mokytojams, rodo bendrovės „Samsung“ vykdyta mokytojų apklausa Vokietijoje. skaityti »

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisijos (EK) remiamą projektą, finansuojamą pagal Europos tyrimų ir inovacijų programą „Horizon 2020“. skaityti »

VU profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas, gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). skaityti »

Vilniaus universitete gimsta tradicija teikti Atminties diplomus

„Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Taip pavadintas Vilniaus universiteto (VU) projektas, kuriuo siekiama prisiminti ir pagerbti tuos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto, neteko galimybės baigti studijas, įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. skaityti »

Tautinių mažumų departamentas skelbia baigiamųjų mokslo darbų konkursą

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skelbia baigiamųjų mokslo darbų Lietuvos tautinių mažumų tematika konkursą. skaityti »