Naujos polimerinės medžiagos – sunkiai įkandamos padirbinėtojams

Publikuota: 2011 m. gegužės 21 d. šeštadienis

Šefildo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai teigia sukūrę bepigmentes spalvotas polimerines medžiagas, kurios galėtų būti panaudotos gaminant pasus ar spausdinant banknotus, mat juos būtų labai sudėtinga suklastoti.

Polimeruose – medžiagose, sudarytose iš daugybės pasikartojančių struktūrinių vienetų – nėra pigmentų, įprastai lemiančių spalvą. Tačiau polimerai yra spalvoti dėl savo vidinės sandaros – visai panašiai gamta nuspalvina vabalų kiautus ir drugelių sparnus.

Šias spalvas sukuria tvarkingi polimero sluoksniai, kuriuos tyrėjai sudėliojo naudodami blokinius kopolimerus (dviejų skirtingų polimerų junginius). Sumaišydami blokinius kopolimerus, tyrėjai pajėgė atkurti bet kurią vaivorykštės spalvą iš dviejų nespalvotų junginių.

Tokios rūšies polimeras automatiškai suformuoja sluoksninę struktūrą, o tai leidžia pasireikšti optiniams efektams, būdingiems opalams. Spalva taip pat kinta priklausomai nuo stebėjimo kampo. Tokia sistema yra unikali kainos, gamybos ir spalvų pasirinkimo atžvilgiu – jeigu ją lyginsime su dabartinėmis sistemomis.

Polimero gamybos metu naudojamų cheminių metodų sudėtingumas užtikrina, jog sukčiams bus itin sudėtinga tokias medžiagas kopijuoti, o tai savo ruožtu leidžia kalbėti apie šių junginių panaudojimą gaminant pasus ar spausdinant banknotus.

Tam, kad didelės energijos rentgeno spindulių pagalba įsiskverbtų į vidinius polimero sluoksnius, mokslininkai pasinaudojo Jungtinės Karalystės nacionaliniu sinchrotonu, esančiu Oksfordšyre. Tai leido suprasti, kaip susidaro spalvos ir kaip būtų galima patobulinti spalvų susidarymo mechanizmą.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

SMK pristatė naujausią nacionalinio masto iniciatyvą Lietuvos jaunimui „Kūrėjų karta“

Tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „Studijos 2017“ SMK pristatė naujausią nacionalinio masto iniciatyvą Lietuvos jaunimui „Kūrėjų karta“. skaityti »

Ekspertai: Lietuvos mokslo taryba diskriminuoja socialinius mokslus

Lietuvos mokslo tarybos (LMT) keliami reikalavimai eliminuoja šalies socialinių mokslų atstovus iš mokslo tyrimų finansavimo. skaityti »

KTU studijų prorektorė J. Šiugždinienė: konkuruodami tarpusavyje, pralaimime kovą tarptautinėje aukštojo mokslo erdvėje

Jau visi pavargo nuo diskusijų apie universitetų susijungimus – belieka laukti Vyriausybės politinės valios kuo greičiau priimti racionalius sprendimus. skaityti »

Didžiausioje Lietuvos mokslinių tyrimų įstaigoje tobulinamas atominių jėgų mikroskopas

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai sukūrė unikalų būdą didesne sparta gauti atominių jėgų mikroskopo vaizdus. skaityti »

SMK plečia tarptautinį bendradarbiavimą

Socialinių mokslų kolegija, siekdama suteikti SMK bendruomenės nariams kuo įvairesnės globalios patirties, užmezgė ryšius su žinomomis ir gerai vertinamomis institucijomis Lotynų Amerikoje, Azijoje, Balkanų ir kitose Europos šalyse. skaityti »

Ar lengva būti jaunuoju mokslininku Lietuvoje?

Viešojoje erdvėje nuolat pasigirsta diskusijos apie į užsienį „nutekančius“ jaunuosius Lietuvos protus. skaityti »

Aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka leis efektyviau panaudoti mokslui ir studijoms skiriamas lėšas

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė susitiko su Lietuvos studentų sąjungos tarybos atstovais. skaityti »

Bus tariamasi dėl mokytojų rengimo koncepcijos

Švietimo ir mokslo ministerijoje bus aptariami ir apibendrinti šiuo metu akademinėje aplinkoje bei švietimo visuomenėje diskutuojami siūlymai dėl Nacionalinės mokytojų rengimo koncepcijos nuostatų. skaityti »

Paskirtos šešios Lietuvos mokslo premijos

Geriausiems mokslininkams paskirtos šešios 2016 m. Lietuvos mokslo premijos. skaityti »

Kodėl ambicingiems studentams reikalingi karjeros mentoriai?

Kiekvieno asmens karjeroje mentoriaus vaidmuo kuria didžiulę vertę. Žmogus savo gyvenime turėjęs mentorių yra labiau motyvuotas, daug greičiau ir sėkmingiau adaptuojasi darbo rinkoje, jam lengviau sekasi užmegzti naujas pažintis. skaityti »