Nobelio medicinos premija – už vaistus parazitinėms ligoms gydyti

Publikuota: 2015 m. spalio 6 d. antradienis

Paskelbta Nobelio premija medicinos srityje. Ją pasidalijo JAV mokslininkas Williamas C. Campbellas, japonų mokslininkas mikrobiologas Satoshi Ōmura ir kinų tradicinės medicinos specialistė Youyou Tu už atrastus vaistus, skirtus parazitinėms ligoms gydyti.

Williamas C. Campbellas ir Satoshi Ōmura atrado avermektiną, sumažinantį paupių aklumo (angl. River Blindness), kurį sukelia akies ragenos uždegimas, tikimybę ir galūnių ištinimą, arba dramblialigę, nuo kurios kenčia 100 milijonų žmonių visame pasaulyje. Šias infekcijas sukelia apvaliosios kirmėlės. Nuo parazitinių kirmėlių kenčia trečdalis pasaulio populiacijos, ypač Afrikoje, Pietų Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Kinų mokslininkė Youyou Tu atrado artemisiną – vaistą, kuris reikšmingai sumažino pacientų, kenčiančių nuo maliarijos, mirtingumą. Daugiau nei 3,4 milijardo pažeidžiamiausių pasaulio gyventojų rizikuoja susirgti maliarija. Ja užsikrečia beveik 200 milijonų žmonių.

VU Medicinos fakulteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos docentė Raimonda Matulionytė sako, kad artemisinas pasaulyje jau žinomas ir naudojamas: „Tai geras vaistas, skirtas itin sunkiai maliarijai gydyti, pirmasis pasirinkimas kovojant su šia liga, nes sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių. Lietuvoje jo dar nesame naudoję, bet realu, kad jis greitai ateis ir į mūsų šalį.“

Avermektino ir artemisino atradimas iš esmės pakeitė parazitinių ligų gydymą. Williamo C. Campbellas, Satoshi Ōmura ir Youyou Tu atradimų įtaka ir nauda žmonėms neišmatuojama.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Aptarti planuojami pokyčiai vertinant ir skiriant mokyklų vadovus

Diskutuojant dėl mokyklų vadovų kadencijų svarbu numatyti kompleksinius sprendimus, susijusius su mokyklų vadovų bei mokyklų vertinimu, savivaldos vaidmeniu, pedagogo profesijos patrauklumo didinimu. skaityti »

Dvi akredituotos sostinės mokyklos tampa ilgosiomis gimnazijomis

Dvi sostinės mokyklos įgijo teisę siekti ilgosios gimnazijos statuso: Vladislavo Sirokomlės vidurinė – su humanitarine kryptimi, o Joachimo Lelevelio – pagal inžinerinio ugdymo programą. skaityti »

Reikia keisti mokytojų rengimo sistemą

2030 m. bendrojo lavinimo mokyklose trūks beveik 5 tūkst. visų dalykų mokytojų: iki reikalingo skaičiaus stokosime net 1449 matematikos mokytojų, taip pat gamtos mokslų (1277), fizikos (873), lietuvių kalbos ir literatūros (853) ir ne tik. skaityti »

Vyksta žiemos priėmimas į dalį VU studijų programų

Sausio mėn. 4–31 d. vykdomas I priėmimo etapas į dalį Vilniaus universitete (VU) vykdomų programų. skaityti »

VU Medicinos fakulteto mokslininkė – tarp pripažintų Europos ekspertų

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto docentė Liubovė Murauskienė tapo nepriklausomos Europos Komisijos Veiksmingų būdų investuoti į sveikatą ekspertų grupės (Expert Panel on Effective ways of Investing in Health) nare. skaityti »

Geriausių Europos architektūros kūrinių konkurse – VGTU mokslo ir administracijos centras

Europos Komisija ir „Mies van der Rohe“ Fondas paviešino sąrašą architektūros kūrinių, kurie dalyvaus 2017 metų Europos architektūros – „Mies van der Rohe“ prizo – konkurse. skaityti »

Edukologijos universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas ketina susijungti iki metų pabaigos

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) tikisi susijungti iki 2017 metų pabaigos. skaityti »

Jaunieji kompiuterinės Kalėdų pasakos kūrėjai džiugino originalumu

Kaune finišavo penkiolikos metų jubiliejų švenčiantis respublikinis informatikos konkursas „Kompiuterinė Kalėdų pasaka 2016“. skaityti »

Ministrė J. Petrauskienė rengia pasitarimą dėl mokyklų vadovų

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė kviečia savivaldybių švietimo padalinių vadovų asociaciją į pasitarimą dėl mokyklų direktorių darbo. skaityti »

„Jaunojo pedagogo akademija“ kviečia moksleivius „pasimatuoti“ pedagogo profesiją

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) tradiciškai kviečia 11–12 klasių moksleivius į „Jaunojo pedagogo akademiją“ (JPA). skaityti »