Nobelio medicinos premija – už vaistus parazitinėms ligoms gydyti

Publikuota: 2015 m. spalio 6 d. antradienis

Paskelbta Nobelio premija medicinos srityje. Ją pasidalijo JAV mokslininkas Williamas C. Campbellas, japonų mokslininkas mikrobiologas Satoshi Ōmura ir kinų tradicinės medicinos specialistė Youyou Tu už atrastus vaistus, skirtus parazitinėms ligoms gydyti.

Williamas C. Campbellas ir Satoshi Ōmura atrado avermektiną, sumažinantį paupių aklumo (angl. River Blindness), kurį sukelia akies ragenos uždegimas, tikimybę ir galūnių ištinimą, arba dramblialigę, nuo kurios kenčia 100 milijonų žmonių visame pasaulyje. Šias infekcijas sukelia apvaliosios kirmėlės. Nuo parazitinių kirmėlių kenčia trečdalis pasaulio populiacijos, ypač Afrikoje, Pietų Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Kinų mokslininkė Youyou Tu atrado artemisiną – vaistą, kuris reikšmingai sumažino pacientų, kenčiančių nuo maliarijos, mirtingumą. Daugiau nei 3,4 milijardo pažeidžiamiausių pasaulio gyventojų rizikuoja susirgti maliarija. Ja užsikrečia beveik 200 milijonų žmonių.

VU Medicinos fakulteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos docentė Raimonda Matulionytė sako, kad artemisinas pasaulyje jau žinomas ir naudojamas: „Tai geras vaistas, skirtas itin sunkiai maliarijai gydyti, pirmasis pasirinkimas kovojant su šia liga, nes sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių. Lietuvoje jo dar nesame naudoję, bet realu, kad jis greitai ateis ir į mūsų šalį.“

Avermektino ir artemisino atradimas iš esmės pakeitė parazitinių ligų gydymą. Williamo C. Campbellas, Satoshi Ōmura ir Youyou Tu atradimų įtaka ir nauda žmonėms neišmatuojama.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Pasaulyje mokytojų trūkumas

Jungtinės tautos praėjusiais metais paskelbė, kad pasaulyje trūksta beveik 8 milijonų mokytojų. skaityti »

Inžinerija – ateities specialybė, kuria vis labiau domisi ir merginos

Kokią sritį rinktis studijoms? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs ateityje? skaityti »

100 reikšmingiausių vaikų knygų: sąrašo viršūnėje Nėris, Geda ir Maironis

Paskelbtas Lietuvos šimtmečiui skirtas geriausių vaikiškų knygų sąrašas „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. skaityti »

M.Mažvydo biblioteka kviečia Motinos dieną sutikti su knyga

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atvers duris visoms mamoms, močiutėms ir šeimoms su mažaisiais skaitytojais. skaityti »

Vilniaus dailės akademijos studentai sukūrė pirmąją grojančią sieną Lietuvoje

Du Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai, panaudoję inovatyvias technologijas, sukūrė specialią grojančią sieną, simbolizuojančią vandenyno būgnus. skaityti »

Išskirtiniam pokalbiui apie meno ir mokslo jungtis susiburs Šveicarijos ir Lietuvos ekspertai

Meno ir edukacijos centras Rupert kviečia į trečiąjį edukacinės paskaitų serijos „Pažintis su šiuolaikiniu menu“ pokalbį. skaityti »

VU Fizikos fakultetas plėtoja bendradarbiavimą su „Huawei“

Vilniaus universiteto Fizikos fakultete lankėsi garbūs svečiai iš kompanijos „Huawei“. skaityti »

Penktokai mikrokompiuteriais jau kuria švieslentes, žingsniamačius ir nuotoliniu būdu valdo planšetes

Vilniuje gimusi idėja visiems vaikams padovanoti po mikrokompiuterį labai sparčiai artėja prie realybės – 110 micro:bit kompiuteriukų jau išdalinta, o vos per mėnesį penktokai jais prikūrė netikėčiausių projektų. skaityti »

Programuotojų stygius nemažėja: jų poreikis Lietuvoje dar išaugs kone du kartus

Šiuo metu šalyje veikiančios įmonės į darbą iš karto galėtų priimti per 3 tūkst. informacinių technologijų specialistų, o per artimiausius trejus metus jų poreikis rinkoje išaugs 83 procentais. skaityti »

Panevėžio studentui robotų entuziastui – kelialapis į prestižinį renginį Japonijoje

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto magistrantas Giedrius Liaučys, sukonstravęs robotą „Ciongs“, laimėjo nacionalinį kelialapį į Japoniją. skaityti »