Orangutanų tyrėja prof. B. Galdikas dalysis patirtimi

Publikuota: 2013 m. gegužės 3 d. penktadienis

Gegužės 6 d. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) pasaulinio garso gamtosaugininkė, universiteto garbės daktarė prof. Birutė Galdikas skaitys paskaitą apie savanorystę Indonezijoje. Renginio metu taip pat bus pristatytas kelionių žurnalistės Neringos Skrudupaitės filmas „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“. Paskaita bus tiesiogiai transliuojama VDU tinklalapyje vdu.lt.

Viešoje paskaitoje-diskusijoje „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“ lietuvių kilmės gamtosaugininkė B. Galdikas pasitelks patirtį, sukauptą stebint, tyrinėjant orangutanus ir rūpinantis jų išsaugojimu. Antropologė beveik keturis dešimtmečius praleido Borneo džiunglėse Kalimantane (Indonezija), tyrinėdama paskutiniąją medžiuose gyvenančią didžiąją žmogbeždžionę – „miško žmogumi“ vadinamą orangutaną.

Primatologijos specialistė į Borneo salą atvyko 1971 m. ir ten įkūrė orangutanų globos fondą, siekdama ne tik ištirti šių primatų – tuomet dar menkai pažįstamų žmogui – elgesį laukinėje gamtoje, bet ir išgelbėti juos nuo gresiančio išnykimo. Šiandien Birutė Galdikas yra pati žymiausia orangutanų tyrinėtoja pasaulyje, įgyvendinusi septynis jų išsaugojimo ir tyrinėjimo projektus bei įkūrusi Tarptautinį orangutanų fondą Los Andžele.

Paskaitos-diskusijos metu buvusi TV laidų vedėja, keliautoja Neringa Skrudupaitė pristatys savo filmą „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“. Šis filmas – tai trumpa apybraiža apie garsiąją antropologę, kurioje užfiksuota mokslininkės darbo kasdienybė, didžiausi iššūkiai ir įspūdinga laukinė gamta. „Sunkiai prieinamose Kalimantano džiunglėse B. Galdikas įkūrė orangutanų globos fondą ir naujus savo namus, taip pradėdama iki šiol besitęsiančią kovą dėl orangutanų, miško žmonių, išlikimo. Lankėmės ten, kur profesorė sekiojo paskui orangutanus su savo užrašais nuo 1971-ųjų“, – sakė filmo autorė, kalbėdama apie B. Galdikas įkurtą parką, pavadintą jos įkvėpėjo, garsaus mokslininko Louis Leakey vardu. Birutė Galdikas yra viena iš trijų „Leakey angelų“ – moterų, kurioms L. Leakey patikėjo misiją tyrinėti primatus laukinėje gamtoje. Kitos dvi mokslininkės – Jane Goodall ir Dian Fossey – tyrinėjo šimpanzes ir gorilas.

Paskaita vyks anglų kalba ir bus tiesiogiai transliuojama internetu – vaizdo transliaciją bus galima stebėti VDU tinklalapyje vdu.lt. Renginio dalyviai taip pat turės galimybę įsigyti Birutės Galdikas knygą „Rojaus atspindžiai“, kurioje orangutanų tyrinėtoja aprašė savo įspūdingą patirtį. Ši knyga – ir autobiografija, ir nuotykių romanas, ir „National Geographic“ puslapių verta istorija.

Viešnagės Kaune pradžioje, gegužės 2-ąją, profesorė jau trečius metus iš eilės surengė ąžuolų giraitės sodinimo akciją, kuri šįkart buvo skirta diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui. Giraitę papildė 10 ąžuoliukų, kuriuos sodino pati profesorė, ją lydintys Indonezijos delegacijos nariai bei VDU Kauno botanikos sodo rėmėjai.

Prof. B. Galdikas vardo ąžuolyne taip pat planuojama įrengti ekologišką vaikų žaidimo aikštelę. Pasak VDU Kauno botanikos sodo direktorės prof. Vidos Mildažienės, ši žaidimų aikštelė ne tik didins giraitės patrauklumą lankytojams, bet ir padės ugdyti vaikų meilę gamtai, gamtosauginį ir ekologinį sąmoningumą. „Edukacinė žaidimų aikštelė ir informaciniai stendai bus įrengti iš ekologiškų medžiagų - senų kirtimui skirtų parko medžių ir perdirbtų medžiagų. Tikimės, kad žaidimų aikštelė bus gausiai lankoma sodo svečių, juk kasmet parką aplanko daugiau nei 50 tūkst. lankytojų“, - pasakojo Botanikos sodo direktorė.

Akcijos metu sveikinimo žodį tarė Indonezijos Respublikos Atstovų rūmų pirmininkas J. E. p. Marzuki Alie ir VDU Viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė. Taip pat buvo galima pasigrožėti fotografijų paroda, kurioje eksponuojamos orangutanų gyvenimo fotografijos, užfiksuotos dr. B. Galdikas įkurtame Pasir Panjang orangutangų globos ir karantino centre. Fotografijų autoriai – Lietuvos verslininkai, kurie centre savanoriavo 2012 m. vasarą. Svečiams koncertavo vaikų meninės raiškos kolektyvas „Bitė ritė“ ir vyrų choras „Perkūnas“.

Šaltinis: vdu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisi... skaityti »

Populiariausi straipsniai

Švietimo bendruomenių asociacijų programos – įvairesniam ugdymui

Balandžio 30 d. Švietimo ir mokslo ministerijos Kolegijų salėje bus pasirašytos sutartys su 19-a švietimo asociacijų, laimėjusių švietimo bendruomenių asociacijų rėmimo konkursą. skaityti »

Neišdildomiems įspūdžiams kviečia LEU „STUDI‘14“

Gegužės 6–8 dienomis Lietuvos edukologijos universiteto Studentų atstovybė (LEU SA) kviečia visus LEU ir kitų aukštųjų mokyklų studentus, darbuotojus į „STUDI‘14“ – LEU studentų šventę. skaityti »

Tikslinių studijų vietų skaičius išauga beveik du kartus

Vykdant valstybės užsakymą, dalis studentų bus priimami į tikslines studijų vietas. Šiemet tokių vietų skaičius lyginant su pernai išauga beveik dukart. Paskirstytas tikslinis studijų finansavimas aukštosioms mokykloms. skaityti »

Lietuvos mokinių technologijų olimpiados atgarsiai

Balandžio 24-25 dienomis jau septintą kartą Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras į Kauną sukvietė kūrybingus ir darbščius mokinius iš visos šalies dalyvauti Lietuvos mokinių technologijų olimpiados finaliniame etape. skaityti »

Lietuvių sukurtas radijo retransliatorius sėkmingai išbandytas kosmose

Lietuvos radijo mėgėjai triumfuoja: išbandytas „LituanicaSAT-1“ palydove įmontuotas pirmasis mūsų šalies radijo mėgėjų klaipėdiečio Žilvino Atkočiūno (šaukinys LY2SS) ir elektrėniškio Žilvino Batisos (LY3H) darbui kosmose sukonstruotas FM retransliatorius, per kurį užmegztas dvipusis ryšys tiek iš skirtingų Lietuvos vietų, tiek ir iš užsienio. skaityti »

Auga trečiojo amžiaus universitetų klausytojų skaičius

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 40 trečiojo amžiaus universitetų, kuriuose mokosi apie 6000 vyresnio amžiaus žmonių. skaityti »

Studentai išmėgino jėgas programavimo olimpiadoje

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) šiemet pirmą kartą vyko studentų programavimo olimpiada. skaityti »

Negalia – ne kliūtis studijuoti

Prasidedant abitūros egzaminams ir stojamiesiems į aukštąsias mokyklas Valstybinis studijų fondas nori padrąsinti negalią turinčius abiturientus įgyti aukštąjį išsilavinimą. skaityti »

Klaipėdos universitete – nacionalinė mokslinė konferencija „Jūros mokslai ir technologijos – 2014“

Šis mokslinis – praktinis forumas pirmą kartą jungia tris iki šiol atskirai Klaipėdos universitete vykusias tradicines mokslines konferencijas: „Technologinių mokslų darbai Vakarų Lietuvoje“ (rengiama nuo 1996 m.), „Jūros ir krantų tyrimai“ (rengiama nuo 2007 m.) ir „Fundamentiniai, taikomieji tyrimai ir inovacijos mokslų sandūroje“ (rengiama nuo 1995 m.). skaityti »

Įteikti apdovanojimai geriausių 2013 metais Lietuvoje apgintų disertacijų autoriams

Balandžio 23–ąją Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva Prezidentūroje pagerbti ir iškilmingai apdovanoti geriausių per praėjusius metus Lietuvoje apgintų disertacijų autoriai. skaityti »