Orangutanų tyrėja prof. B. Galdikas dalysis patirtimi

Publikuota: 2013 m. gegužės 3 d. penktadienis

Gegužės 6 d. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) pasaulinio garso gamtosaugininkė, universiteto garbės daktarė prof. Birutė Galdikas skaitys paskaitą apie savanorystę Indonezijoje. Renginio metu taip pat bus pristatytas kelionių žurnalistės Neringos Skrudupaitės filmas „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“. Paskaita bus tiesiogiai transliuojama VDU tinklalapyje vdu.lt.

Viešoje paskaitoje-diskusijoje „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“ lietuvių kilmės gamtosaugininkė B. Galdikas pasitelks patirtį, sukauptą stebint, tyrinėjant orangutanus ir rūpinantis jų išsaugojimu. Antropologė beveik keturis dešimtmečius praleido Borneo džiunglėse Kalimantane (Indonezija), tyrinėdama paskutiniąją medžiuose gyvenančią didžiąją žmogbeždžionę – „miško žmogumi“ vadinamą orangutaną.

Primatologijos specialistė į Borneo salą atvyko 1971 m. ir ten įkūrė orangutanų globos fondą, siekdama ne tik ištirti šių primatų – tuomet dar menkai pažįstamų žmogui – elgesį laukinėje gamtoje, bet ir išgelbėti juos nuo gresiančio išnykimo. Šiandien Birutė Galdikas yra pati žymiausia orangutanų tyrinėtoja pasaulyje, įgyvendinusi septynis jų išsaugojimo ir tyrinėjimo projektus bei įkūrusi Tarptautinį orangutanų fondą Los Andžele.

Paskaitos-diskusijos metu buvusi TV laidų vedėja, keliautoja Neringa Skrudupaitė pristatys savo filmą „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“. Šis filmas – tai trumpa apybraiža apie garsiąją antropologę, kurioje užfiksuota mokslininkės darbo kasdienybė, didžiausi iššūkiai ir įspūdinga laukinė gamta. „Sunkiai prieinamose Kalimantano džiunglėse B. Galdikas įkūrė orangutanų globos fondą ir naujus savo namus, taip pradėdama iki šiol besitęsiančią kovą dėl orangutanų, miško žmonių, išlikimo. Lankėmės ten, kur profesorė sekiojo paskui orangutanus su savo užrašais nuo 1971-ųjų“, – sakė filmo autorė, kalbėdama apie B. Galdikas įkurtą parką, pavadintą jos įkvėpėjo, garsaus mokslininko Louis Leakey vardu. Birutė Galdikas yra viena iš trijų „Leakey angelų“ – moterų, kurioms L. Leakey patikėjo misiją tyrinėti primatus laukinėje gamtoje. Kitos dvi mokslininkės – Jane Goodall ir Dian Fossey – tyrinėjo šimpanzes ir gorilas.

Paskaita vyks anglų kalba ir bus tiesiogiai transliuojama internetu – vaizdo transliaciją bus galima stebėti VDU tinklalapyje vdu.lt. Renginio dalyviai taip pat turės galimybę įsigyti Birutės Galdikas knygą „Rojaus atspindžiai“, kurioje orangutanų tyrinėtoja aprašė savo įspūdingą patirtį. Ši knyga – ir autobiografija, ir nuotykių romanas, ir „National Geographic“ puslapių verta istorija.

Viešnagės Kaune pradžioje, gegužės 2-ąją, profesorė jau trečius metus iš eilės surengė ąžuolų giraitės sodinimo akciją, kuri šįkart buvo skirta diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui. Giraitę papildė 10 ąžuoliukų, kuriuos sodino pati profesorė, ją lydintys Indonezijos delegacijos nariai bei VDU Kauno botanikos sodo rėmėjai.

Prof. B. Galdikas vardo ąžuolyne taip pat planuojama įrengti ekologišką vaikų žaidimo aikštelę. Pasak VDU Kauno botanikos sodo direktorės prof. Vidos Mildažienės, ši žaidimų aikštelė ne tik didins giraitės patrauklumą lankytojams, bet ir padės ugdyti vaikų meilę gamtai, gamtosauginį ir ekologinį sąmoningumą. „Edukacinė žaidimų aikštelė ir informaciniai stendai bus įrengti iš ekologiškų medžiagų - senų kirtimui skirtų parko medžių ir perdirbtų medžiagų. Tikimės, kad žaidimų aikštelė bus gausiai lankoma sodo svečių, juk kasmet parką aplanko daugiau nei 50 tūkst. lankytojų“, - pasakojo Botanikos sodo direktorė.

Akcijos metu sveikinimo žodį tarė Indonezijos Respublikos Atstovų rūmų pirmininkas J. E. p. Marzuki Alie ir VDU Viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė. Taip pat buvo galima pasigrožėti fotografijų paroda, kurioje eksponuojamos orangutanų gyvenimo fotografijos, užfiksuotos dr. B. Galdikas įkurtame Pasir Panjang orangutangų globos ir karantino centre. Fotografijų autoriai – Lietuvos verslininkai, kurie centre savanoriavo 2012 m. vasarą. Svečiams koncertavo vaikų meninės raiškos kolektyvas „Bitė ritė“ ir vyrų choras „Perkūnas“.

Šaltinis: vdu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisi... skaityti »

Populiariausi straipsniai

Lietuvos gyvybės mokslų tyrėjams – naujos perspektyvos pasaulinėse rinkose

Lietuva jungiasi į Europos molekulinės biologijos mokslo tinklą, vienijantį gyvybės mokslininkų bendruomenę. skaityti »

MRU vyks pirmasis Korėjiečių kalbos konkursas

Lapkričio 27 d., 17.30–19.00 val., Mykolo Romerio universitete (I-414 auditorijoje) vyks pirmasis Korėjiečių kalbos konkursas skaityti »

Bendradarbiaus kosminius tyrimus vykdantys Kauno ir Ispanijos universitetai

Lietuvišką darganą į ispanišką saulę trumpam iškeitę Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) atstovai namo grįžo netuščiomis. Jų rankose – ne tik nauja bendravimo sutartis su Migelio Hernandezo universitetu (Elčė, Ispanija). skaityti »

Programuoti galima išmokti ir žaidžiant

Programavimo įgūdžiai padės ne tik ateities karjeroje, bet ir išmokins spręsti problemas, logiškai mąstyti. Tiesa, programavimo pagrindų nebūtina mokytis sudėtingai – vaikai su jais gali susipažinti ir žaisdami mėgstamus žaidimus. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė ES Tarybos posėdyje diskutavo apie migrantų integraciją

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pirmadienį Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos Tarybos posėdyje tema „Švietimas ir migracija. Neseniai atvykusių migrantų ir migrantų kilmės asmenų integravimo strategijos“. skaityti »

Gyventojams vertingiausia investicija – išsilavinimas ir žinios

Gyventojai labiausiai vertina investicijas į švietimą ir išsilavinimą, atskleidė Klaipėdoje ir Vilniuje atliktos gatvės apklausos. Daugiau kaip pusė (58 proc.) iš 100 apklaustųjų, nepriklausomai nuo jų amžiaus, teigė, kad švietimas ir mokslas yra prioritetas. skaityti »

Švietimo ir mokslo ministerija skatina mokytojų kvalifikacijos kėlimą geriausiuose pasaulio tyrimų centruose

Dvi fizikos mokytojos lapkričio 9–20 dienomis dalyvavo Japonijoje, Tokai mieste, Japonijos branduolinės energetikos agentūros organizuotame tarptautiniame seminare, skirtame moksleivių edukacijai apie radiaciją. skaityti »

Plečiasi VU sukurtas pasaulinis informatikos tinklas „Bebras“

Praėjusi savaitė buvo oficialiai paskelbta „Bebro“ renginių savaite daugiau kaip 40 šalių. skaityti »

Bitkoinų stabilumą saugo ne įstatymai, o matematika

Jeigu bandytume suprasti, kaip veikia kriptografinė bitkoinų valiuta, pradėję nuo techninių detalių, iškart pasimestume. Tad pabandykime pažvelgti į atsiskaitymų šia valiuta sistemą tarsi iš paukščio skrydžio daug ką supaprastindami ir palygindami su atsiskaitymais tikrais pinigais. skaityti »

Kaip su paaugliais kalbėtis apie pinigus?

Finansų planavimo įgūdžiai yra ne įgimti, o įgyjami. Tačiau ne visada finansiniam raštingumui yra skiriama pakankamai dėmesio. Dėl šios priežasties SEB bankas pradėjo rengti interaktyvias diskusijas 9-12 klasių moksleiviams. skaityti »