Populiariuose chemijos žurnaluose – VU mokslininkų darbai

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 8 d. antradienis

Vasarą Vilniaus universiteto mokslininkų grupė publikavo du straipsnius itin aukšto reitingo žurnaluose „Journal of American Chemical Society“ ir „Chemistry – A European Journal“.

Publikacija Amerikos chemikų draugijos žurnale „Journal of American Chemical Society“ sulaukė didelio pripažinimo – susintetinta supramolekulė pavaizduota žurnalo viršelyje. Straipsnyje aprašoma labai sudėtingos sandaros supramolekulinė kapsulė, sudaryta iš dešimties struktūriškai santykinai paprastų monomerų, kurie sąveikauja tarpusavyje vandeniliniais ryšiais ir suformuoja nepaprastai įdomios erdvinės struktūros supramolekulę. Publikacija parengta bendradarbiaujant su Lundo universiteto (Švedija) mokslininkais.

Šis darbas atsidūrė žurnalo dėmesio centre (JACS Spotlights) kaip ypač įdomus supramolekulių atvejis. Iš daugybės pateiktų publikacijų žurnalo redaktorius atrenka kelias labiausiai išsiskiriančias. Jų turinys populiariai paaiškinamas platesnei skaitytojų auditorijai. Supramolekulę galima įsivaizduoti kaip namą iš plytų, kurios nesujungtos rišamuoju mišiniu, o laikosi tiesiog svorio jėga. Aprašytasis kapsulės formos darinys selektyviai susidaro tik nepoliniame anglies disulfido tirpiklyje, vykstant vandenilio atomo migracijai tarp azoto atomų izocitozino struktūriniame vienete. Šio proceso įrodymui panaudoti įvairūs BMR spektroskopijos metodai. Taigi tas pats molekulinis statybinis blokas gali pasižymėti skirtingomis savybėmis, jungimosi kryptimis ir sudaromų ryšių stiprumu. Straipsnyje parodyta, kad priklausomai nuo naudojamos terpės (tirpiklio) savybiųsavitvarka vyksta nevienodai ir galima gauti keletą skirtingos topologijos nekovalentinių struktūrų naudojant vieną struktūrinį vienetą. Šis darbas yra supramolekulių sintezės ir tyrimų tęsinys. Keli straipsniai anksčiau buvo paskelbti žurnaluose „J. Am. Chem. Soc.“ ir „Angew. Chem.“. Gautos molekulinės kapsulės gali būti pritaikomos katalizėje, medžiagų atskyrimui ir molekulių pernašai per ląstelės membraną.

„Vamzdelinės molekulinės struktūros potencialiai gali būti naudojamos daugelyje medžiagų mokslo sričių, ypač izoliuojant laidžius polimerus ar vykdant medžiagos pernašą per fizinius barjerus, tokius kaip lipidinė membrana. Deja, ligi šiol nėra sukurta racionalios strategijos šioms struktūroms formuoti ir selektyviai modifikuoti. Šioje publikacijoje aprašyti pirmieji mūsų žingsniai polimerinio vamzdelinio agregato link. Parodėme, kad panaudojant skirtingas to paties monomero formas galima realizuoti tam tikrą pastarųjų jungimosi seką, reikalingą gauti nanovamzdeliams. Galutiniai darbo rezultatai bus paskelbti kiek vėliau, tačiau galima teigti, kad pasiūlytas metodas yra unikalus ir pirmasis toks, naudojantis labai mažus statybinius blokus konstruoti sudėtingoms struktūroms“, – pasakojo grupės vadovas doc. Edvinas Orentas.

Kiek anksčiau žurnale „Chemistry – A European Journal“ pasirodė kita publikacija. Dėl itin teigiamo recenzentų įvertinimo ji buvo priskirta „karštų straipsnių“ (Hot Paper) kategorijai, į kurią patenka tik 10 proc. visų priimamų publikacijų. Šiame darbe (T. Javorskis, S. Sriubaitė, G. Bagdžiūnas, E. Orentas. Chem. Eur. J. 2015, 21, 9157–9164) grupės vadovas doc. E. Orentas kartu su doktorantu Tomu Javorskiu ir kt. aprašė iki šiol nežinomą keturnario heterociklo − 1,2-oksazetidino žiedo, turinčio azoto ir deguonies atomus, atvėrimo reakciją. Įdomu tai, kad deguonies atomas yra elektrofilo, t. y. teigiamos dalelės, šaltinis. Darbe pademonstruota, kaip šis naujas metodas gali būti panaudojamas daugybei įvairių 6-, 7- ir 8-narių heterociklinių, t. y. greta anglies atomų cikle turinčių kitų atomų, junginių sintezei. Pritaikius aprašytą reakciją ir pasitelkus fotocheminę radikalinę ciklizaciją, galima vos per kelias pakopas susintetinti daugybę svarbių junginių, tarp jų farmakologiškai svarbius benzomorfolino darinius.

Publikacijos parengtos vykdant visuotinės dotacijos projektą VP1-3.1-ŠMM-07-K-03-007, grupės vadovas doc. E. Orentas.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »