Pradeda veikti didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas

Publikuota: 2015 m. gegužės 29 d. penktadienis

Nuo šių metų birželio 1 d. svetainė www.midas.lt taps svarbiausia skaitmenine platforma Lietuvos mokslininkams, studentams ir kitiems su moksliniais tyrimais susijusiems asmenims bei institucijoms. Portale pradės veikti daugiau nei trejus metus kurta nacionalinė mokslinių tyrimų duomenų talpykla – didžiausia ir moderniausia Baltijos šalyse.

Pasak projekto iniciatorių – Vilniaus universiteto bei partnerio VU ligoninės Santariškių klinikų – kuriant archyvą MIDAS buvo siekiama padėti mokslui tapti labiau matomu, t. y. didinti mokslinių tyrimų sklaidą ir prieinamumą pasitelkus informacines technologijas.

Nuo šiol prieiga prie fizinių, humanitarinių, socialinių, žemės ūkio, technologijos ir biomedicinos  mokslų tyrimų duomenų pagal galimybes bus atvira – visi norintys galės nemokamai, greitai, lengvai ir patogiai, kartu nepažeidžiant autorių ir intelektinės nuosavybės teisių, internetu pasiekti duomenų autorių viešinamus tyrimų duomenis ir (arba tik) jų metaduomenis. Tai – vienas svarbiausių archyvo MIDAS privalumų.

Be to, archyve mokslinių tyrimų duomenys yra ne tik centralizuotai kaupiami, saugomi, sisteminami, operatyviai pateikiami naudotojui, bet gali būti ir įvairiais būdais analizuojami. Šiuo tikslu archyve MIDAS buvo specialiai sukurtos ir įdiegtos modernios duomenų analizės (valymo, filtravimo, normavimo, statistinio apdorojimo, dimensijos mažinimo, klasifikavimo, grupavimo, grafinio vaizdavimo ir kt.) priemonės.

Prisijungti prie archyvo galima trimis būdais: per elektroninės valdžios vartus, per LITNET FEDI (naudojant universiteto ar kitos švietimo ir mokslo institucijos prisijungimo duomenis) arba su MIDAS prisijungimo vardu ir slaptažodžiu. Registruotiems archyvo naudotojams skirta MIDAS tyrimų erdvė, o MIDAS portalas yra viešoji erdvė, skirta visiems besidomintiems moksliniais tyrimais.

Kiekvienam MIDAS naudotojui skiriama 100 GB vietos mokslo duomenų talpinimui. Naudotojai, publikuodami mokslinių tyrimų duomenis, galės jiems suteikti unikalų standartinį skaitmeninių objektų identifikacijos numerį DOI (angl. digital object identifier). Tyrimus galima susieti su nacionalinėje Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (ELaba) esančiomis publikacijomis. Tyrėjams sudaryta galimybė dirbti komandose: su moksliniais tyrimais ir jų duomenimis leidžiama dirbti neribotam skaičiui naudotojų iš Lietuvos ir užsienio.

Taip pat archyve galima konvertuoti failus (t. y. pakeisti rinkmenų formatus), versijuoti juos (nebus ištrinamos ankstesnės versijos tuo pačiu pavadinimu), įkelti ir parsisiųsti failus naudojantis FTP funkcija ar naudoti MIDAS sinchronizavimo įrankį, kuris naudotojo kompiuteryje esančius katalogus ir rinkmenas automatiškai sinchronizuos su archyve MIDAS esančiais.

Šie ir kiti archyvo MIDAS tikslai, funkcijos ir privalumai buvo pristatyti Lietuvos mokslo bendruomenei. Balandžio 13 d. pristatymo seminaras įvyko Vilniuje, balandžio 15 d. – Kaune, balandžio 16 d. – Šiauliuose ir balandžio 17 d. Klaipėdoje. Biomedicinos dalis medicinos mokslo bendruomenei buvo pristatyta gegužės 7 d. Vilniuje ir gegužės 21 d. Kaune.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »