Pradeda veikti didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas

Publikuota: 2015 m. gegužės 29 d. penktadienis

Nuo šių metų birželio 1 d. svetainė www.midas.lt taps svarbiausia skaitmenine platforma Lietuvos mokslininkams, studentams ir kitiems su moksliniais tyrimais susijusiems asmenims bei institucijoms. Portale pradės veikti daugiau nei trejus metus kurta nacionalinė mokslinių tyrimų duomenų talpykla – didžiausia ir moderniausia Baltijos šalyse.

Pasak projekto iniciatorių – Vilniaus universiteto bei partnerio VU ligoninės Santariškių klinikų – kuriant archyvą MIDAS buvo siekiama padėti mokslui tapti labiau matomu, t. y. didinti mokslinių tyrimų sklaidą ir prieinamumą pasitelkus informacines technologijas.

Nuo šiol prieiga prie fizinių, humanitarinių, socialinių, žemės ūkio, technologijos ir biomedicinos  mokslų tyrimų duomenų pagal galimybes bus atvira – visi norintys galės nemokamai, greitai, lengvai ir patogiai, kartu nepažeidžiant autorių ir intelektinės nuosavybės teisių, internetu pasiekti duomenų autorių viešinamus tyrimų duomenis ir (arba tik) jų metaduomenis. Tai – vienas svarbiausių archyvo MIDAS privalumų.

Be to, archyve mokslinių tyrimų duomenys yra ne tik centralizuotai kaupiami, saugomi, sisteminami, operatyviai pateikiami naudotojui, bet gali būti ir įvairiais būdais analizuojami. Šiuo tikslu archyve MIDAS buvo specialiai sukurtos ir įdiegtos modernios duomenų analizės (valymo, filtravimo, normavimo, statistinio apdorojimo, dimensijos mažinimo, klasifikavimo, grupavimo, grafinio vaizdavimo ir kt.) priemonės.

Prisijungti prie archyvo galima trimis būdais: per elektroninės valdžios vartus, per LITNET FEDI (naudojant universiteto ar kitos švietimo ir mokslo institucijos prisijungimo duomenis) arba su MIDAS prisijungimo vardu ir slaptažodžiu. Registruotiems archyvo naudotojams skirta MIDAS tyrimų erdvė, o MIDAS portalas yra viešoji erdvė, skirta visiems besidomintiems moksliniais tyrimais.

Kiekvienam MIDAS naudotojui skiriama 100 GB vietos mokslo duomenų talpinimui. Naudotojai, publikuodami mokslinių tyrimų duomenis, galės jiems suteikti unikalų standartinį skaitmeninių objektų identifikacijos numerį DOI (angl. digital object identifier). Tyrimus galima susieti su nacionalinėje Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (ELaba) esančiomis publikacijomis. Tyrėjams sudaryta galimybė dirbti komandose: su moksliniais tyrimais ir jų duomenimis leidžiama dirbti neribotam skaičiui naudotojų iš Lietuvos ir užsienio.

Taip pat archyve galima konvertuoti failus (t. y. pakeisti rinkmenų formatus), versijuoti juos (nebus ištrinamos ankstesnės versijos tuo pačiu pavadinimu), įkelti ir parsisiųsti failus naudojantis FTP funkcija ar naudoti MIDAS sinchronizavimo įrankį, kuris naudotojo kompiuteryje esančius katalogus ir rinkmenas automatiškai sinchronizuos su archyve MIDAS esančiais.

Šie ir kiti archyvo MIDAS tikslai, funkcijos ir privalumai buvo pristatyti Lietuvos mokslo bendruomenei. Balandžio 13 d. pristatymo seminaras įvyko Vilniuje, balandžio 15 d. – Kaune, balandžio 16 d. – Šiauliuose ir balandžio 17 d. Klaipėdoje. Biomedicinos dalis medicinos mokslo bendruomenei buvo pristatyta gegužės 7 d. Vilniuje ir gegužės 21 d. Kaune.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kauno mokslininkai kuria inovatyvias technologijas senyvų žmonių stebėsenai

„Kai susiduriame su mums artimų senyvų žmonių problemomis, didžiausią stresą patiria ne jie, o mes“, – teigia profesorius Egidijus Kazanavičius, Kauno technologijos universiteto (KTU) Realaus laiko kompiuterių sistemų centro direktorius. skaityti »

Mokytojai kviečiami tobulintis Japonijoje

Japonijos ambasada skelbia konkursą Japonijos Vyriausybės finansuojamoms studijoms Japonijoje pagal mokytojų profesinio tobulinimosi programą. skaityti »

LEU kviečia dalyvauti tarptautiniame nuotoliniame studijų kurse

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) kviečia dalyvauti tarptautiniame nuotoliniame studijų kurse „The Implementation of Inclusive Education in School“. skaityti »

VU alumnams už projektą „Galia nugalėti“ – tarptautinis apdovanojimas

Dokumentinis agentūros „Nanook“ projektas „Galia nugalėti“, pasakojantis apie Lietuvos parolimpiečius, įvertintas kaip geriausias tarptautinis 2016 metų multimedijos žurnalistikos darbas New Media Writing konkurse. skaityti »

Pripažinimą pelnęs jaunasis mokslininkas V. Šadauskas: „Kiekvienas tyrimas turi turėti praktinę naudą“

Baigiantis kalendoriniams metams Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS) išrinko geriausius magistro darbus. skaityti »

Išsirinkite mokyklą interaktyviajame Vilniaus mokyklų žemėlapyje

Nuo šiol išsirinkti mokyklą sostinės mokiniams ir jų tėvams bus daug paprasčiau – sukurtas interaktyvusis sostinės mokyklų žemėlapis. skaityti »

Pradedami specialiai viešajam sektoriui sukurti virtualūs mokymai

Jau šį mėnesį bus pristatyti mokslininkų sukurti virtualūs mokymosi modeliai, kurie lietuvių ir anglų kalbomis bus prieinami kiekvienam mūsų šalies viešojo sektoriaus darbuotojui. skaityti »

ŠMM ir profsąjungos sutarė dėl esminių etatinio mokytojų darbo apmokėjimo principų

Švietimo profesinių sąjungų ir švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų susitikime pristatytos ir aptartos etatinio mokytojų darbo tvarkos alternatyvos. skaityti »

Mokslininkas paaiškino, kodėl sunku išmokti lietuvių kalbą

Kiekvienam kalbančiajam lietuvių kalba tikriausiai tekę girdėti, kad ši kalba yra viena seniausių pasaulyje. skaityti »

Mokyklos dalyvaus Nacionaliniame mokinių pasiekimų patikrinime

Šiemet, prieš baigdami mokslo metus, bendrojo ugdymo mokyklų antrokai, ketvirtokai, šeštokai ir aštuntokai galės dalyvauti Nacionaliniame mokinių pasiekimų patikrinime. skaityti »