Pradeda veikti didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas

Publikuota: 2015 m. gegužės 29 d. penktadienis

Nuo šių metų birželio 1 d. svetainė www.midas.lt taps svarbiausia skaitmenine platforma Lietuvos mokslininkams, studentams ir kitiems su moksliniais tyrimais susijusiems asmenims bei institucijoms. Portale pradės veikti daugiau nei trejus metus kurta nacionalinė mokslinių tyrimų duomenų talpykla – didžiausia ir moderniausia Baltijos šalyse.

Pasak projekto iniciatorių – Vilniaus universiteto bei partnerio VU ligoninės Santariškių klinikų – kuriant archyvą MIDAS buvo siekiama padėti mokslui tapti labiau matomu, t. y. didinti mokslinių tyrimų sklaidą ir prieinamumą pasitelkus informacines technologijas.

Nuo šiol prieiga prie fizinių, humanitarinių, socialinių, žemės ūkio, technologijos ir biomedicinos  mokslų tyrimų duomenų pagal galimybes bus atvira – visi norintys galės nemokamai, greitai, lengvai ir patogiai, kartu nepažeidžiant autorių ir intelektinės nuosavybės teisių, internetu pasiekti duomenų autorių viešinamus tyrimų duomenis ir (arba tik) jų metaduomenis. Tai – vienas svarbiausių archyvo MIDAS privalumų.

Be to, archyve mokslinių tyrimų duomenys yra ne tik centralizuotai kaupiami, saugomi, sisteminami, operatyviai pateikiami naudotojui, bet gali būti ir įvairiais būdais analizuojami. Šiuo tikslu archyve MIDAS buvo specialiai sukurtos ir įdiegtos modernios duomenų analizės (valymo, filtravimo, normavimo, statistinio apdorojimo, dimensijos mažinimo, klasifikavimo, grupavimo, grafinio vaizdavimo ir kt.) priemonės.

Prisijungti prie archyvo galima trimis būdais: per elektroninės valdžios vartus, per LITNET FEDI (naudojant universiteto ar kitos švietimo ir mokslo institucijos prisijungimo duomenis) arba su MIDAS prisijungimo vardu ir slaptažodžiu. Registruotiems archyvo naudotojams skirta MIDAS tyrimų erdvė, o MIDAS portalas yra viešoji erdvė, skirta visiems besidomintiems moksliniais tyrimais.

Kiekvienam MIDAS naudotojui skiriama 100 GB vietos mokslo duomenų talpinimui. Naudotojai, publikuodami mokslinių tyrimų duomenis, galės jiems suteikti unikalų standartinį skaitmeninių objektų identifikacijos numerį DOI (angl. digital object identifier). Tyrimus galima susieti su nacionalinėje Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (ELaba) esančiomis publikacijomis. Tyrėjams sudaryta galimybė dirbti komandose: su moksliniais tyrimais ir jų duomenimis leidžiama dirbti neribotam skaičiui naudotojų iš Lietuvos ir užsienio.

Taip pat archyve galima konvertuoti failus (t. y. pakeisti rinkmenų formatus), versijuoti juos (nebus ištrinamos ankstesnės versijos tuo pačiu pavadinimu), įkelti ir parsisiųsti failus naudojantis FTP funkcija ar naudoti MIDAS sinchronizavimo įrankį, kuris naudotojo kompiuteryje esančius katalogus ir rinkmenas automatiškai sinchronizuos su archyve MIDAS esančiais.

Šie ir kiti archyvo MIDAS tikslai, funkcijos ir privalumai buvo pristatyti Lietuvos mokslo bendruomenei. Balandžio 13 d. pristatymo seminaras įvyko Vilniuje, balandžio 15 d. – Kaune, balandžio 16 d. – Šiauliuose ir balandžio 17 d. Klaipėdoje. Biomedicinos dalis medicinos mokslo bendruomenei buvo pristatyta gegužės 7 d. Vilniuje ir gegužės 21 d. Kaune.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Edukacinė aplinka: ar jau subrendome pokyčiams mokyklose?

Niekas neabejoja, jog namų aplinka turi būti jauki, patogi, darbo vieta – leidžianti susikaupti, tačiau tik dabar prabylama apie edukacinių erdvių kokybinius poreikius. skaityti »

Rengiamasi keisti informatikos ugdymo programą

Atsižvelgiant į vis tobulėjančias technologijas ir išaugusį informatikos išmanymo poreikį, rengiamasi keisti informatikos ugdymo programą mokyklose. skaityti »

Tarptautinėje architektūros parodoje Venecijoje – VGTU profesoriaus darbas

Venecijoje baigėsi pusmetį trukusi 15-toji Tarptautinė architektūros paroda pavadinta „15th International Architecture Exhibition – la Biennale di Venezia 2016“. skaityti »

Kėdainiuose – KTU mokslininkų sukurta inovatyvi nuotekų valymo technologija

Kėdainių nuotekų valykloje – pokyčių metas. Netrukus joje pradės veikti atnaujinti filtravimo įrenginiai. skaityti »

LEU pirmakursių išsidėstymas pagal gyvenamąsias vietoves – interaktyviame žemėlapyje

Sukurtas interaktyvus žemėlapis, kuriame vaizduojamas Lietuvos edukologijos universiteto I kurso studentų išsidėstymas pagal gyvenamąsias vietoves (miestus, miestelius) ir savivaldybes 2016 m. rudens semestro duomenimis. skaityti »

Privalomas priešmokyklinis ugdymas palengvins mokytojo darbą

Siekiant užtikrinti optimalią vaiko raidą, atsižvelgiant į jo asmens unikalumą ir ugdymosi poreikius, padedant pasirengti sėkmingai mokytis mokykloje, nuo šių mokslo metų Lietuvoje įvestas privalomas priešmokyklinis ugdymas. skaityti »

„Clarivate Analytics“ – naujas vardas mokslinėje komunikacijoje

Thomson Reuters kompanijos atstovai žiniasklaidoje paskelbė apie intelektinės ir mokslinės informacijos verslo pardavimą privataus kapitalo fondams „Onex Corporation“ ir „Baring Private Equity Asia“ už 3,55 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Lietuvos ir Kanados mokslininkų atliktas tyrimas padės suprasti dažnų žmogaus ligų kilmę

Prestižiniame mokslo žurnale „Nature Structural and Molecular Biology” išspausdintame straipsnyje bendras Toronto, Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė, kaip vystosi žarnyno veiklos sutrikimas, susijęs su laktozės netoleravimu. skaityti »

KTU studentai laimėjo „Google“ interneto rinkodaros iššūkio konkurse

Naujųjų medijų kalbą KTU studijuojančių jaunuolių komanda laimėjo kategorijoje „Google+ Social Media Marketing“ ir pelnė „Google+ Social Media Marketing Regional Winner Europe“ apdovanojimą. skaityti »

„Knygų Kalėdos“ keičia žmonių gyvenimus

Iki 2017 m. sausio 6 d. Lietuvoje vyksta Prezidentės akcija „Knygų Kalėdos“. skaityti »